Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ionvegyületek? Segítség!

Ionvegyületek? Segítség!

Figyelt kérdés

Holnap írunk az ionvegyületekből, de még mindig nem értem és nem szeretném, hogy egy ilyen mondhatni egyszerű anyag miatt rontom le az átlagom.(Tanár szerint nagyon egyszerű) olvastam amit órán írtunk füzetbe de nem sikerült megértenem.

Ha kapok ilyen feladatokat hogy:

Na+ Cl- akkor mellé kell írnom hogy Na+ Cl-=0?

Ca²+ Br- itt pedig Ca Br az eredmény?

Mg2+ Cl- az Mg Cl2?

Na+ O²- az Na+2O²- ?

Al³+ S² az marad úgyan így?

Bocsi de tényleg nem értem :(

Lenne valaki aki elmagyarázná?

Előre is köszönöm!



2015. márc. 19. 17:51
 1/2 anonim ***** válasza:
100%

Vedd elő a periódusos rendszert!


Ionok (amiről neked egyelőre tudnod kell) a periódusos rendszer bal széléről és jobb széléről (kivéve a nemes gázokat) lévő elemek kapcsolata.

Úgy jön létre hogy minden elem azt szeretné, hogy a legkülső elektronhéján ne legyen elektron, tehát hogy olyanok legyenek mint a nemesgázok. Ugye minden új sorral egy új elektronhéj megtöltése kezdődik el...


Ezt a periódusos rendszer bal oldalán lévő elemek úgy tudják elérni hogy leadnak 1 vagy 2 elektront, a jobb oldalán lévők pedig hogy felvesznek 1 vagy 2 elektront. Ezt kölcsönösön is ki tudják használni, hogy az egyik leadja az elektronokat a másiknak, és így jönnek létre az ionvegyületek (amik általában sók).


Ugye onnan jön a + és - jelzés, hogy kevesebb elektronnal pozitív, több elektronnal negatív töltésű lesz az adott elem. Viszont akkor "boldog" a vegyület ha az össztöltés 0.

Nézzük az elsőt: Na+ (leadott egy elektront) és Cl- (felvett egy elektront) NaCl vegyületet ad. Nézd meg a periódusos rendszerben!

Ca2+ két elektront adott le, viszont Br- egy elektront vesz csak fel, ezért Br-ből kettő kell. Tehát CaBr2 lesz a vegyület.

stb stb...


Az utolsónál kicsit többet kell gondolkozni... Az hogy az Al (alumínium) nem a periódusos rendszer szélén van az most ne foglalkoztasson, a 3+ töltésből tudod hogy 3 elektront ad le. A kén (S) viszont csak 2-t vesz fel.

Itt vagy matekozol (2 és 3 legkisebb közös többszöröse) vagy kis számokkal próbálkozol hogy hogy jön ki hogy az össztöltés 0 legyen. A jó válasz végül Al2S3, tehát az Al 2x3 elektront ad le, a S 3x2 elektront vesz fel, ami pont megegyezik.

2015. márc. 19. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Nagyon nagyon szépen köszönön! Így már sikerült megértenem :)

Vagyis akkor 0-ra kell kihozni. ²+ ²-=0 és alumíniumnál pedig a "közösnevezőt" kell megkeresni, hogy 6+ 6-=0 legyen.

Ment a zöld kéz!

2015. márc. 19. 22:30

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!