Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogyan tudtak lefényképezni...

Hogyan tudtak lefényképezni villámot miközben lecsap?

Figyelt kérdés

Félreérthető a kérdés, úgyhogy itt próbálom úgy megfogalmazni, hogy érthető legyen.


A villám ugye közel fénysebességgel halad, fénysebességgel csap le a földre, úgyhogy mondjuk akár több 100 km-t is néhány milli v. nanoszekundum alatt tenne meg.


Ha ez így van, akkor hogyan képesek lefényképezni a villámot, miközben lecsap? Tehát mondjuk úgy, hogy félidőben, amikor még a földfelszíntől 200 méterre van. Hiszen fénysebességgel játszódik le az egész.


2015. febr. 18. 22:01
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
50%
a villám nem fénysebességgel közlekedik úgy tudom, de ha mondjuk folyamatosan nagy sebességű kamerával veszik az eget akkor csak ki kell keresni a megfelelő képet
2015. febr. 18. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Igen, vagy nagy sebességű kamerával, vagy esetleg rövid expozíciós idejű fényképezőgéppel, amit egy fényérzékelő áramkör indít.

A villám szerintem sem fénysebességgel halad. Különben nehéz lenne ilyen felvételeket csinálni.

https://www.youtube.com/watch?v=dukkO7c2eUE

2015. febr. 18. 22:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:
55%
Egy éjszakai viharban könnyebb a dolog. Állványra szereled a kamerát, és nyitott blendével vársz amíg 1-2 villámot elkap.
2015. febr. 18. 23:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
55%
Hát, biztosan meg lehet oldani egy méregdrága berendezéssel is a villám elkapását, de úgyanúgy le lehet fotózni egy 2000 Ft-s Zenit géppel is, hosszú expozícióval, hogy Gézengúz írta. A gépet lerakod, nyitod a zárat és a villám után becsukod. Erre alkalmas időben nagyon jó szórakozás :)
2015. febr. 18. 23:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

"félidőben, amikor még a földfelszíntől 200 méterre van"

Ezt nem fogod tudni lekapni hosszú expozíciós idővel! :)

2015. febr. 19. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
100%

Én egy alapszintű digitális fényképezővel fényképeztem, sorozatfelvétellel. Amikor jön a vihar, nagyjából tudni lehet, hogy merre villámlik, sőt, nagyjából azt is meg lehet tippelni, hogy mikor fog a következő lecsapni. Ha úgy sejtettem, hogy most villámlani fog, akkor ott egy 20-as sorozatot elfényképeztem, így kb. 200 képből sikerült egy olyan, ahol egy teljes villám látható, meg egy olyan, amin egy kezdődő villám.


De ha van AM-rádiód, az kb. egy tizedmásodperccel hamarabb kezd el recsegni, mint ahogy a villám megjelenik, mivel ugye a villám lecsapása előtt már megindulnak az elektromos folyamatok, így egy középhullámú rádióval felvértezve, jó reflexekkel ennél sokkal jobb hatásfokkal is lehet villámot fényképezni.

2015. febr. 19. 09:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 A kérdező kommentje:
És azt még meg tudnátok mondani, hogy a villám mennyivel halad? A sebessége megegyezik a háztartásokba bevezetett áram haladásának sebességével?
2015. febr. 19. 16:35
 8/12 anonim ***** válasza:

A háztartási áram nagyjából fénysebességgel halad, a villám pedig ennél sokkal-sokkal lassúbb.

A felvételen az a sok cikázó valami az elővillám volt, a végén az egy fényes az a villám.

2015. febr. 19. 21:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 A kérdező kommentje:
A villám miért lassúbb, mint a háztartási áram?
2015. febr. 19. 22:18
 10/12 anonim ***** válasza:
bocsi a kötözködésért, de a háztartási áram az ha jobban megnézzük nem halad hiszen váltóáram, az elektronok gyakorlatilag nem mozdulnak
2015. febr. 19. 22:21
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!