Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mit jelent az, hogy a fülhallg...

Mit jelent az, hogy a fülhallgatóm impedanciája 18 ohm?

Figyelt kérdés

Utánaolvastam a vonatkozó fogalmaknak az interneten, de nekem ez kínai. Valaki el tudná magyarázni konyhanyelven a lényegét?


Nekem az se nagyon tiszta, hogy mi a jó nekem, ha ez az érték magas vagy alacsony egy fülhallgatót tekintve?



2015. febr. 18. 21:13
 1/4 anonim ***** válasza:
65%

Azt, hogy rajta eső feszültség ás átfolyó áram hányadosa jó közelítéssel 18, azt jelenti. Ohm törvény, annak nézz utána.

"Nekem az se nagyon tiszta, hogy mi a jó nekem, ha ez az érték magas vagy alacsony egy fülhallgatót tekintve?"

Majdnem mindegy. Mintha azt kérdeznéd, hogy kék kocsi a jó, vagy a piros... Ha nagy az impedancia, akkor előfordulhat, hogy halkabb lesz pl telefonról a füles, ha meg nagyon kicsi, akkor gondot okozhat a jelforrának meghajtani. Ezen kívül hót mindegy, mert nem ezen múlik a hangminőség.

2015. febr. 18. 22:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Az impedancia egyfajta komplex ellenállás. Egyrészt van az ohmos, vagyis egyenáramú ellenállás (rezisztencia), másrészt van a váltakozóáramú ellenállás (reaktancia). Azért más a kettő, mert pl. ha egy áramkörben tekercs vagy kondenzátor van (a fülesben tekercs), akkor az másképpen viselkedik váltakozó áram hatására, mint egyenáramú körben. Tehát például egy fülhallgató impedanciáját soha nem fogod tudni megmérni sima ellenállásmérővel! (Ugyanis az impedancia frekvenciafüggő, általában 1kHz-re szokták megadni.)


Az impedancia érték akkor jó, ha a terhelés és a meghajtó kör kimeneti fokozata azonos impedanciájúak. Ezt hívják impedancia illesztésnek. Ugyanis ebben az esetben a legjobb a teljesítmény átadás. Tehát olyan értékű legyen a füles impedanciája, amilyen az erősítő végfokának kimeneti impedanciája. (A gyakorlatban nem kell pont azonosnak lennie, de azért célszerű.)

2015. febr. 18. 23:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:
49%

..."Az impedancia érték akkor jó, ha a terhelés és a meghajtó kör kimeneti fokozata azonos impedanciájúak. Ezt hívják impedancia illesztésnek. Ugyanis ebben az esetben a legjobb a teljesítmény átadás. Tehát olyan értékű legyen a füles impedanciája, amilyen az erősítő végfokának kimeneti impedanciája. (A gyakorlatban nem kell pont azonosnak lennie, de azért célszerű.)"


-Na ezt vitatnám azért. Tisztában vagyok az Ohm törvény teljes áramkörre nevű történettel, de hangtechnikában egészen más szempontok is vannak. Per definíciónem a fentiből az is következnek, hogy ha hangfalat használsz, akkor az a kívánatos, ha a dampnig factor az pont 1... A hangszóró pontos meghajtása és kontrollálása szempontjából

nem lenne éppen előnyös, ha mondjuk 8 Ohmos lenne magának egy végerősítőnek az impedanciája.

2015. febr. 19. 07:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat, mentek a zöld ujjak!
2015. febr. 19. 20:14

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!