Lehet, hogy nem létezik sötét anyag, csak a tömeg növekedésével nem lineárisan nő a gravitációs erő?
KÉRLEK OLVASSÁTOK VÉGIG, HÁTHA ÉRDEKESNEK TALÁLJÁTOK!
A sötét anyag létezésére abból következtetnek, hogy bizonyos nehéz objektumoknak (pl galaxis) jóval nagyobb a gravitációs ereje, mint amekkorának kéne lennie. De mi van, ha tévednek, és még sincs sötét anyag. Gondoljunk csak bele, egy anyag, aminek van gravitációs ereje, de semmi mása nincs. De ha nem tudunk vele kontaktusba kerülni, akkor miért érezni a gravitációs erejét? Hiszen ha azt érezni lehetne, akkor mondjuk az esetleges fényt is érezni lehetne, tehát "létezne" mint anyag, de még csak nem is létezik. Van, de még sincs. Nincs tömege, nincs sűrűsége, látni sem lehet. Ez kicsit furcsa.
Nekem az a véleményem, hogy NEM LÉTEZIK sötét anyag. Szimplán az a helyzet, hogy tömegnövekedés hatására a gravitációs hatás nem lineárisan nő.
Elmondom, hogyan képzelem. Nullától kezdve a tömeg növekedésével lineárisan nő a gravitációs hatás. Tehát 1 protonnak pontosan fele akkora gravitációs hatása van, mint 2 protonnak. De ahogy növeljük a tömeget, úgy nő egyre jobban a gravitációs hatás. Tehát egy bizonyos határt átlépve, mondjuk egy közepes nagyságú fekete lyuknak, már 1,5x nagyobb a gravitációs ereje, mint amilyennek lennie kéne. Egy szupermasszív fekete lyuknak pedig már mondjuk 5x-öse a gravitációs ereje, mint amekkorának lennie kéne.
Sőt, tovább megyek. Ilyen nemlineáris gravitációnövekedés lehet, hogy csakis fekete lyukaknál lehetséges. Végül is nem tudhatjuk, hogy a fekete lyukból származó gravitációs erő miatt nagyobb a vonzása a galaxisnak, vagy amiatt, hogy az egész galaxis egy kicsit több anyagot tartalmaz. Lehet, hogy az egész a galaxis közepében lévő fekete lyuk miatt van. Sőt, én meg vagyok győződve róla, hogy ez így van, és nem pedig egy láthatatlan kitalált anyag a felelős érte.
És most kifejteném, miért is gondolom, hogy CSAKIS fekete lyukakban lehetséges a nemlineáris gravitáció növekedés. Először is, ha van egy egységnyi tömegünk, és azzal lineárisan növekszik a gravitációs vonzás, akkor 1 egységgel nő a vonzás, ha 1 egységgel növeljük a tömeget. Tehát 2 egységnél a gravitáció szintén 2-re nő. És így tovább. Ebből kifolyólag 1000 googolplex tömegegység után 1000 googolplex gravitációs erőt kapunk, és sehol az ég világon nincs pluszban növekedés benne. Na de a fekete lyuk szupersűrű. Ha mondjuk ilyen közelségbe kerülnek egymáshoz az anyagok, lehet, hogy fölerősítik egymás gravitációs vonzását. Magyarán az extrém sűrűség miatt egyre nagyobb lesz a gravitációs erő is. De tovább megyek. Hallottam, hogy pl egy protont több tucat másik részecske alkot, melyeknek tömege mind megegyezik a proton tömegével. Vagyis mondjuk 50 db X tömegű részecske egyesítésével keletkezik egy másfajta részecske, melynek tömege nem 50X, hanem X. A fekete lyuk sokkal sűrűbb, mint bármilyen ilyen kis részecske, azaz az egész test, egy szupersűrű részecskévé alakul. Amely részecske bizony-bizony lehet, hogy más tulajdonságokat mutat, mint a miáltalunk ismert részecskék. Vagyis minél sűrűbb egy fekete lyuk, annál irreálisabban nagyobb a tömege. Vagyis lehet, hogy egy Y tömeg fekete lyuknak, nem Y egység gravitációs ereje van, hanem 10000Y, vagyis tízezerszer akkora a TÖMEGE(!!!), mint amilyennek kéne lennie. És akkor kijelenthetjük, hogy nem is a gravitációs erő növekszik exponenciálisan, hanem az adott test tömege növekszik extrémsűrű állapotban. Vagyis mondjuk, ha a Földet annyira sűrűre összepréselnénk, hogy a sűrűsége akkora legyen, mint egy galaxisban lévő fekete lyuk sűrűsége, akkor mondjuk akkora lenne a tömege, mint a Napnak, pedig alapból csak Földnyi tömeget sűrítettünk. És ha növekedett a tömeg, akkor növekedett a gravitációs vonzerő is.
Tudom, először azt állítottam, hogy a gravitációs erő növekszik a tömeg függvényében, később meg azt, hogy a tömeg növekszik a sűrűség függvényében (persze egy bizonyos értéket átlépve), de azért "cáfolok" rá saját magamra, mert mindkét dolgot lehetségesnek tartom. Ahogy egyre nagyobb sebességnél egyre jobban lassul az idő (extrém nagynál extrém mértékben, tehát nemlineárisan), úgy egyre nagyobb tömeg esetén egyre nagyobb lehet a gravitáció (extrém nagynál érzékelhető csak), illetve lehetséges, hogy extrém sűrűség esetén, a tömeg növekszik exponenciálisa (ez szintén csak extrém nagy sűrűség esetén tapasztalható).
Szerintem ott sántít a dolog, hogy az olyan távoli objektumoknak, mint óriáscsillagok, fekete lyukak, neutroncsillagok, a jelenleg használt tömeg-meghatározási módszereinkkel meghatározott tömegűek, és sehol nem fedeztek fel ilyen gravitációs eltérést, amit feltételezel. Szóval semmilyen objektumnál, amit látunk. Ezért feltételeznek sötét, azaz jelenleg detektálhatatlan, tömeggel rendelkező valamit, mert amit látunk, az stimmel.
Ettől függetlenül abban könnyen lehet igazad, hogy a sötét anyag nem létezik, de akkor a "gazdátlan" plusz tömeg illetve gravitációs hatás valami más, még ismeretlen okból származik, nem a már ismert anyagi világ elemeinek rosszul "saccolt" tömegéből.
A saját kis hipotézisem az lenne, hogy a gazdátlan tömeg a negyedik térdimenzió létéből, tehát három térdimenziónkon kívüli tömegből származik.
Persze a hipotézisemnek egyetlen alapja éppen az, hogy nem találjuk egyelőre a sötét anyagot és talán nincs is.
Nem, az egész nem így müködik. A csillagok és fekete lyukak tömegét eleve a körülöttük lévő csillagok mozgásából határozzák meg.
Vannak alternatív gravitáció elméletek természetesen, ilyenek pl: amelyek a metrikus tenzor plusz egy skalár mezőt is tartalmaznak és az ebből kijövő Einstein-egyenlet kicsit bonyolultabb, ezzel lehet modellezni a sötétanyagot.
(ezt megtudod nyitni pdf-ben is, ott van jobb oldalt, és itt még tudsz keresgélni hasonlóakat)
Ásd jobban bele magad a témába ha képben akarsz lenni:
érdekes elmélet, csak sajnos az alapvető problémára nem válaszol. a sötét anyagot nem azért nevezik sötétnek, mert az olyan titokzatosan hangzik, hanem azért, mert az.
a te elméletednek az az alapvető baja, hogy nem választja szét a fényt a tömegtől. márpedig pl. a galaxisok forgási anomáliájának éppen az a legérdekesebb része, hogy nem csak a tömeg mennyisége a probléma (ami lehetne rossz becslés, vagy akár a te elméleted is), hanem az is, hogy mintha nem ott lenne, ahova várnánk. nem a legfényesebb részekben koncentrálódik, hanem éppen ott, ahol nincs fény.
"nem a legfényesebb részekben koncentrálódik, hanem éppen ott, ahol nincs fény."
Hozzátenném, nem is arról van szó, hogy ott nem fénylő anyag van, mert ezek a területek nem is fedik el a mögülük származó fényt, mint mondjuk a nem világító porfelhők teszik. Meg különben is, azok minimum infra tartományban azért láthatóak, a "sötét anyag" meg sehogy, semmilyen elektromágneses tartományban. Szóval az a tömeget okozó valami nem simán sötét, hanem abszolút láthatatlan.
Dehogynem - de egyelőre galaxis méretekben tudjuk csak megtalálni.
Ennek lehet, hogy az az oka, hogy a sötét anyag nem ott koncentrálódik, ahol a normál. Nincs a Föld mellett egy "sötét Föld".
Ráadásul nem is nagyon koncentrálódik sehol, mert pl. a részecskéi nem tapadnak egymáshoz, átmennek egymáson.
Ezzel együtt lehet, hogy egész másképp viselkedik, mint amit most gondolunk róla.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!