Mivel kell, hogy reakcióba lépjen az urán, hogy széthasadjon?
Tömören fogalmazva: az indukált maghasadást (termikus) neutronok váltják ki azzal, hogy a hasadóképes magban elnyelődve egy erősen gerjesztett állapotot hoz létre.
A hasadás során újabb neutronok keletkeznek. Ez az önfenntartó láncreakció alapja.
részletesebben:
Amit az előző válaszban olvastunk, az a radioaktív bomlás.
Az urán izotópjai alfa-bomlók, azaz bomlásuk során egy alfa-részecskét (He-4) bocsátanak ki, és egy kettővel kisebb rendszámú (Th) és 4-gyel kisebb tömegszámú leánymagra bomlanak el.
A maghasadás során viszont jellemzően egy 90 körüli és egy 140 körüli tömegszámú hasadványmag keletkezik.
"A leggyakoribb urán izotóp a U-238, a földkéreg 99%-át ez alkotja."
Azannya, hogy én má megin milyen peches vagyok! Az én kertembe egy deka sincs, pedig fölástam az egészet! Lehet, hogy tévedsz? :-D
Azt hiszem, valójában még nem kaptál választ a kérdésedre.
Tehát: kritikus tömeg kell.
Ez azt jelenti, hogy az urán egy instabil anyag, az atomszerkezetében a részecskék nem a megfelelő energiaszinteken vannak. Emiatt folyamatosan sugározza ki a részecskéket, miközben átalakul. De alaphelyzetben ez egy stabil folyamat, mindig a tömegének megfelelő arányát sugározza ki (lásd: felezési idő). Ha viszont ilyen anyagot alkalmas sűrűségűre hozunk, akkor a kisugárzott részecskék nem csak úgy elszállnak, hanem a "szomszédos" uránatomban a korábbinál nagyobb instabilitást eredményeznek, amitől a szóban forgó atom még több részecskét és még nagyobb energiával bocsát ki. Ez még nagyobb instabilitást okoz a környezetében, és így tovább, létrejön a láncreakció. Mivel a részecskék közel fénysebességgel száguldoznak, ezért kritikus sűrűség esetén a reakció rendkívül gyorsan nagy végbe, ez az atomrobbanás. Ha csak a kritikus tömeg közelébe visszük az uránt, és közben folyamatosan ellenőrizzük, növekvő energia esetén távolítjuk, akadályozzuk (mondjuk grafittal) a részecskekibocsátást, csökkenés esetén sűrítünk, akkor megcsináltuk az atomreaktort.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!