Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Valami fizikai anyag a követke...

Hengerelőhereverem kérdése:

Valami fizikai anyag a következő témáról: hajszálcsövek, közlekedő edények?

Figyelt kérdés
Elég kevés anyagot találtam amikor beírtam a googleba pedig szeretnék velük részletesebben foglalkozni, például miért nem működik "örökmozgóként"? Ugye jellegzetességük, hogy a vízszint más-más magasságban van a különböző átmérőjű hajszálcsövekben, minél vékonyabb annál magasabban, tehát miért nem viszünk fel akár 10cm magasra vele vizet és aztán engedjük leesni és aztán megint fel és vissza?

2015. jan. 26. 23:17
 1/8 Wadmalac ***** válasza:

"miért nem viszünk fel akár 10cm magasra vele vizet és aztán engedjük leesni és aztán megint fel és vissza"

Mert ahhoz, hogy a hajszálcső falától elválaszd a folyadékot, ismét energiát kell befektetni. Ez olyan, mint ahogy nem tudod kilopni a mágnesből azt az energiát, amivel odahúzza a vasat, mert utána energia kell, hogy elválaszd tőle.

2015. jan. 27. 08:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszod, ezt nem tudtam, tehát, ha csinálunk egy olyan gondolat kísérletet amiben egy hajszálcsőben felmegy a víz x magasra, de mi levágjuk a cső hosszát x-(kicsi)-re akkor nem fog kifolyni, hanem csak kipúposodik és úgy marad?
2015. jan. 27. 10:25
 3/8 Wadmalac ***** válasza:

Igen, körülbelül erről van szó.


Közben támadt egy eszement ötletem.

A hajszálcsövesség olyan szilárd-folyékony kombónál működik, ahol a folyadék nedvesíti a felületet, tehát pl. vízlepergető anyagú csőben nem.

Ha a cső felületének vizet vonzó tulajdonságát meg lehet változtatni vizet taszítóra (mondjuk nano-türkés leszelektromos hatásra), akkor a hajszálcsövességgel felmászott folyadékoszlopod leszalad.

Kérdés, hogy ellent mond-e (gondolom igen) az energia-megmaradásnak, hogy a leszaladó folyadékoszloppal termelt energiával ellátod a felületet megváltoztató hatást.


Mert ha itt van valami "kiskapu", akkor a látszólagos örökmozgóban a folyadék a hajszálcsövesség révén felkúszna, utána mondjuk elektromos hatással megszünteted az adhéziót, a leszaladó folyadék meg energiát termel, amit a következő felület-módosításra használsz.

Nem látom, hol lenne az a plusz bekerült energia, amit ezzel ki lehetne nyerni, úgyhogy valószínűleg ugyanúgy nem működik, mint bármelyik másik örökmozgó.

2015. jan. 27. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Wadmalac ***** válasza:
Még ha energia kinyerésére nem is alkalmas az ötlet, ilyen módon működő szivattyút el tudok képzelni.
2015. jan. 27. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

A nem nedvesítő folyadékoknak is van kapillárishatása:


[link]


Azaz csak energiabefektetéssel tudod belevinni a folyadékot. Az elved alapján működő "örökmozgó" csak addig működik, amíg a kezdeti állapotban bevitt energiát vissza nem nyered. Tehát megy-megy-megy-lassul-lassul-megáll.

2015. jan. 27. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Wadmalac ***** válasza:

Gondoltam, hogy a viszkozitás elviszi a teljesítmény "nagyját".

De olyan helyre, ahol kis mennyiségű folyadékot kell mozgó alkatrész nélkül mozgatni, esetleg nulla G-s vagy meghatározatlan helyzetű környezetben, vagy ütésre robbanásveszélyes folyadékoknál, ott mint mini-szivattyú használható lehet.

2015. jan. 28. 08:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Ha csak kapillárishatást használsz, a cső másik végén sohasem buggyan ki a folyadék. Úgy képzeld el, mint amikor a benzint leszívod a tankból: kell egy kezdeti szívó hatás, ez működteti a szivattyút valójában.
2015. jan. 28. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
Én szivattyúként valami olyan megoldásra gondoltam, ahol a visszaáramlást megakadályozom. Így lehetne egy ciklikus pupmáp-szivattyúm. Persze ehhez kell a felületét változtatni tudó anyag, ami lehet hogy még csak az én álmom. :)
2015. jan. 29. 07:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!