Mi a ferde parabola egyenlete? Van ilyen? (Gondolom van. )
Egy konkrét feladat: polárkoordinátás alak és derékszögű koordinátás alak:
Bocs! Megsérült a link. Helyesen:
#1: Köszi a Wikipediát, én is rátaláltam, de nem látom benne a "ferde parabola" egyenletét. Ha megtudnád mondani, hogy melyik az, azt nagyon megköszönném!
#2,4: Köszi a képet, ábrázoltam is Geogebrában. Engem egy általános parabola egyenlet is érdekelne. (Amiben benne van egy szög is, ami az elforgatás szöge.)
#3: Tudom, hogy az nem függvény. De ki beszélt itt függvényről.
Még várnék egy általános egyenletet. Az eddigi válaszokat nagyon köszönöm!
> „#1: Köszi a Wikipediát, én is rátaláltam, de nem látom benne a "ferde parabola" egyenletét. Ha megtudnád mondani, hogy melyik az, azt nagyon megköszönném!”
Ezek szerint nincsen görgőd…
A direktrix meredeksége –a/b, ez azt jelenti, hogy arctg(–a/b) szöggel van elforgatva az x-tengelyhez képest az y = x^2 parabola, ha az egyenes fölött van a fókusz, és arctg(–a/b) + π-vel, ha alatta. Ebből remélem, már tudsz számolni, hogy minek válaszd a-t és b-t, ha adott szöget akarsz.
Ha esetleg az angollal van baj:
Általános parabola
A parabola általános egyenlete
(α*x + β*y)^2 + γ*x + δ*y + ε = 0,
amit az általános kúpszelet/másodrendű görbe
A*x^2 + B*x*y + C*y^2 + D*x + E*y + F = 0
egyenletéből és abból vezethetünk le, hogy parabola esetén
B^2 = 4*A*C.
Az (u, v) fókuszpontú a*x + b*y + c = 0 direktrixű parabola egyenlete
(a*x + b*y + c)^2/(a^2 + b^2) = (x - u)^2 + (y - v)^2.
#1,6 Köszönöm szépen! Tényleg ott volt, de fáradt vagyok, figyelmetlen voltam. Én meg csak értelmeztem az odaírt képletet, gondolván, hogy a jelölések (ami nem új) az ugyan az. Nekünk a csúcspont volt (u,v) , itt meg a fókuszpont. Azért nem jött ki abból semmi... (egyenes lett)
Ment a zöld kéz! :)
Ha paraméterezni szeretnéd szög szerint, akkor könnyedén írhatsz bele cosinusokat meg sinusokat. Egy görbe sokféleképp paraméterezhető, (bizonyos határok közt, a megfelelő feltételeknek eleget téve).
Sőt különböző koordinátarendszerekben.
Ebből következik, hogy pl. egy ferde parabola pusztán egy forgatási és két eltolási transzformációval a hagyományos x-2py=0 alakra hozható.
Amit a fentebb válaszolók írnak, meg a wikipédia az amúgy semmi. Ha mélyebben érdekel a téma, akkor másodrendű görbék, főtengelytranszformáció, kanonikus alakok témakörökben keress.
Ott válik nyilvánvalóvá, hogy a másodrendű görbék egyenleteit mátrix alakba írva, ill. sajátérték-sajátvektor számítással, elvégezve a megfelelő bázistranszformációt, nyerhetők a kanonikus alakok.
Na mindegy, ez elsőre biztosan bonyolultnak tűnhet, de szükségét éreztem megemlíteni, hiszen csak így tudjuk vizsgálni a másodrendű görbéket, így a ferde paraboláról is csak így van értelme beszélni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!