Honnan tudom egy ásványról hogy szerves vagy szervetlen?
Pl pezsgőtabbletára van írva hogy Vas lll-pirofoszfát, Vas-II-glukonát,Kalcium 162 mg
Foszfor 125 mg
Magnézium 100 mg
Vas 5 mg
Jód 100 mcg
Réz 500 mcg
Mangán 2 mg
Króm 40 mcg
Molibdén 50 mcg
Szelén 30 mcg
Cink 5 mg Ezekből honnan tudom hogy ezek szerves formában vannak e?
A szervezetben a szervetlen anyagok biohasznosulása független attól, hogy az adott szervetlen anyag hogyan keletkezik. A natrium klorid az natrium klorid, akárhonnan származik, s a szervezetben egyféleképpen viselkedik. Ha esetleg ez a szervetlen anyag valamilyen más anyaghoz van kötve, abban az esetben persze, megváltozhat a felszívódása, a hatása, sok egyéb más tulajdonsága. Ugyanez érvényes a többi szervetlen vegyületre is. Például: Az arzén, az arzén. Szervetlen vegyület, pont. Szerves arzén nincs. Olyan szerves vegyület van, ami arzént tartalmaz, de ez már nem tisztán arzén, hanem pl. fenil - arzénsav ( C6H5–H2AsO4), vagy dimetil arzénsav ((CH3)2-HAsO3 )Nyilván a szerves anyaghoz kötött arzénvegyület fizikai - kémiai - toxikológiai tulajdonságai mások lesznek mint a tiszta arzéné.
A fentebb említett könyvből kiemelt részlet ( a leukémiás betegeknek adott arzénra gondolok) tipusos példája a féligazságokból kiinduló hazugságnak. Az arzén elpusztítja a tumorsejtet ? Igen. Eddig ez igaz. De nem teszik hozzá, hogy olyan dózisban, ami már az egészséges sejtet is károsítja, tehát nem alkalmas gyógykezelésre. Leukémiás betegeknek arzént adtak és javulásról számoltak be. Ez eddig igaz. De azt nem teszik hozzá, hogy ez csak tüneti , időleges, és nem a tumorölő hatása miatt van, hanem annak köszönhető, hogy az arzén kis dózisban étvágyjavító, élénkítő hatású, amit pl. még a múlt század elején alkalmaztak is pl. lókupecek az eladandó gebék "doppingolására". Embernél is működik, de nem alkalmazzák, mert nagyon könnyen mérgezés lehet belőle. A táplálkozással, egészséges életmóddal kapcsolatos könyvek, írások között rengeteg a nem tényeket hanem féligazságokat ( vagy teljes hazugságokat, valótlan, ellenőrízhetetlen állításokat ) tartalmazó mű. Nem nehéz eltévedni közöttük a laikusnak.
ha szintetizálnak egy tápanyagforrást általában nem ugyan az az anyag lesz mint amit a természet hoz létre, ezek károsak lehetnek, de ha a szintetizált anyag ugyan az mint amit a természet állít elő, akkor nem tudod megkülönböztetni a két molekulát egymástól
a f..zságok amiket írnak azokat a szintetizált rosszul hasznosuló anyagokra mondják, de pongyolán fogalmaznak hogy az átlagember is elhiggye, ezért az olyanoknak mint te félrevezető
Még annyit lehet hozzáfűzni, hogy pl. az almában lévő C-vitamin azért "egészségesebb" (valójában nem az, mert ugyanaz a molekula, mint ami a tablettában található), mert az almában kismillió más vegyület is található, amelyek segítségével a szervezet könnyebben, gyorsabban, nagyobb mennyiségben tudja hasznosítani a C-vitamint. Ez így is van rendjén, hiszen almát, vagy vadalmát évmilliók óta fogyaszt az ember, vagy antropológiai elődei. Ehhez alkalmazkodott a szervezetünk, volt ideje rá bőven. Tehát a gyümölcsökben lévő C-vitamin ugyanaz a molekula, mint amit a bolti tablettában találsz, nincs belőle szerves vagy szervetlen, egészséges vagy kevésbé egészséges változat, az C-vitamin és kész. Ha nem az a molekula, akkor már nem C-vitamin.
Így van ez a vasnál is. A vas az vas, de nem mindegy, hogy milyen formában kerül be a szervezetbe. Ha lenyelsz egy vasgolyót, akkor sokmillió vasatom szakad le a felületéről, míg kiér belőled és koppan a fajanszon. De ez egyrészt valójában elenyésző mennyiség, tolómérővel sem tudod lemérni a golyó méretének változását, még akkor se, ha 50 éven keresztül minden nap kihalászod és újra lenyeled. Másrészt az elemi vas sokkal nehezebben szívódik fel a szervezetben, mint bizonyos sói, vegyületei. Lehet, hogy a vasgolyóról mondjuk egymilliárd atom válik le míg végigér rajtad (mondjuk 24 óra alatt), ellenben egy vastablettából ennek ezerszerese vagy akár milliószorosa is felszívódhat, mert a vastablettában olyan vegyület alkotóelemeként van jelen a vas, amelyet a szervezet sokkal könnyebben tud feldolgozni, mint az elemi vasat (főleg ha az fémrácsban van lekötve).
A tabletták összetételének legnagyobb százalékát amúgy a hordozóanyag teszi ki. Ez általában valamilyen mészvegyület, gipsz, kőpor, vagy ilyesmi. Olyan anyag, ami általában változás nélkül, vagy minimális (szervezet működését nem befolyásoló) változással megy keresztül a szervezeten. Ebbe vannak belekeverve azok az elemek (-nek vegyületei), amelyek fel vannak tüntetve a csomagoláson. Ezért van az, hogy ha összeadod a felsorolt tömegeket, akkor kijön mondjuk 350 mg össztömeg, míg egy tabletta súlya viszont 3 gramm (mondtam valamit).
"Ezekből honnan tudom hogy ezek szerves formában vannak e?"
Így alapból sehonnan, mert nem tüntetik fel a vegyületet, amelyben részt vesz az adott elem. Utánanézhetsz mondjuk a neten, orvosi szakkönyvekben, hogy mely vegyületi formában szokták ezeket tablettákba csomagolni, de előfordulhat, hogy mondjuk a cinknek van 5 féle vegyülete, amelyet a szervezet le tud bontani és hasznosítani belőle a cinket. Ebből még mindig nem tudod megmondani, hogy az 5 közül konkrétan melyik van az adott tablettában. Arra a tabletta gyártója tudhat neked válaszolni, ha fog egyáltalán (nem biztos).
Akkor viszont nem értem hogy miért használják mindenre ezt a szerves szervetlen jelzőt . Úgyse fogom megtudni a büdös életben hogy abban a tablettában milyen króm vagy mangán van .
Azt én is tudtam hogy a cé vitamin az tök mindegy hogy ki csinálja de az nem is ásvány hanem vitamin vagy nem ez nekem már magas..
Meg hogy most a vasnak hányféle formája van ezt te is elárulod hogy mégis csak van valami függőség amit az ember tud vagy nem tud értelmesen hasznosítani.
Most akkor lehet hogy a megnevezés volt a hibás de a laikusoknak azért mondják hogy szerves szervetlen mert itt a szerves csak annyit jelent hogy a test számára legjobban hasznosítható forma.
Na mindegy kár ezen agyalni gyakorlatilag úgyse fogom megtudni hogy x gyártó mit rakott x tablettájába meg amúgy se fogom megtanulni az összes ilyen vegyület nevét hogy összevessem a gyártó adataival.
Azt hittem ennél azért egyszerűbb ez a kérdés. Mondjuk a kémiából mindig is 1 es voltam.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!