Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Melyik az erősebb sav? A...

Melyik az erősebb sav? A fluor-szulfonsav, vagy a karboránsav?

Figyelt kérdés

Úgy tudom, hogy a karboránsav nem marja az üveget, de úgy gondolom, hogy ettől függetlenül még lehet erősebb (azaz maróbb), mint a fluor-szulfonsav. A maróbbat úgy értem, hogy mondjuk egy 5cm vastag fa asztallapot melyik marja át előbb, illetve nagyobb mértékben.


Esetleg azóta már feltaláltak még ilyen erős szuper savakat, amik még ezeknél is erősebbek?


Köszönöm a válaszokat!


2014. dec. 16. 21:23
 1/4 A kérdező kommentje:

(Ezt most a fönti kéréstől függetlenül írom!)


Most olvastam, hogy a fluor-antimonitsav a legerősebb sav, az nem tudjátok, hogy miben tárolják, esetleg milyen hamar mar szét egy tárgyat?


[link]

2014. dec. 16. 21:28
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Na jó, tisztázzuk az alapokat.

Erős sav = jó protonleadó. Pl a HCl erős sav, mert a Cl- egy nagyon stail ion, és ezért gyakorlatilag 100%-ban disszociál, vagyis szétesik H+ (=proton) és Cl- ionokra. Ettől lesz erős sav. Ellenben a HF nem disszociál 100%-ban F- és H+ ionokra, így ez gyenge savnak számít. Ha megnézed a szupersavakat, valami olyan szerkezetük van, ami egy H+ leadásával nagyon szép és stabil lesz. Ettől lesznek ők szupererős savak. Le tudják adni a protonjukat (=megprotonálják) olyan anyagoknak is, amik alapjáraton nem szeretnek protont felvenni. Pl a H2SO4-ből H3SO4+ képződik, vagy a HNO3-ból H2NO3+.

De ha egy anyagot egyáltalán nem érdekli a proton, akkor használhatsz akármilyen erős savat, nem fog feloldódni. Ilyenek pl az üveg, műanyagok, szerves anyagok. Ilyen a fa is. De akkor hogy lehet ezeket feloldani? Úgy, hogy valamilyen más mechanizmussal oldja őket a savunk. Vagy valamilyen más mechanizmussal olyan formába viszi őket, amit már savként feloldhat. Ilyen más mechanizmus az üvegnél a fluoridképzés, szerves anyagoknál pedig az oxidáció. Mint leírtam az elején, a szupererős savakban valamilyen nagyon stabil komplex marad hátra. Így ezek nyilván nem szeretnek reagálni más módokon, ezért nem áll fenn ez a másik mechanizmus, vagyis nem oldanak pl szerves anyagokat vagy az üveget. Persze vannak kivételek (a fluoridtartalom általában arra utal, hogy megtámadja az üveget), de ez az általánosság.

A HF gyenge sav, de az üveget oldja, mert van benne fluor. A salétromsav nem azért eszi meg a fát, mert erős sav, hanem mert erős oxidálószer. Szóval ha olyan anyagokat keresel, amik gyorsan megeszik a fát, akkor ne a szupersavak, hanem az erős oxidálószerek környékén nézelődj. Amiket általában viszonylag erős savakkal kevernek, hogy nagyon maró elegyet képezzenek. Pl a Caro sav híresen gyorsan megeszi a fát (meg lehet csinálni vele azt a kísérletet, hogy lassan beleengedsz egy hurkapálcikát, és az folyamatosan tűnik el). Ez H2O2 és H2SO4 elegye. Ilyesmik a legmaróbb anyagok. Azt pontosan nem tudom, hogy mondjuk egy fluor-antimonitsav+H2O2 az milyen tulajdonságú lenne, de valószínűleg remekül oldaná a fát és az üveget is.

Hogy miben tartják? Valamilyen megfelelő műanyagban. A polimerláncok kibírják a protonokat is, az oxidációt is és a fluoridokat is. És olcsók.

2014. dec. 17. 00:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 tardisblue válasza:
Azt hiszem teflonban bármit tárolhatsz. Az antimon savat asszem PE műanyagban is tárolhatod. (Polietilén)
2019. nov. 2. 14:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim válasza:
A klór-kénsav (más néven klór-szulfonsav, azaz HSO3Cl) elvileg a polipropilént és a polietilént is oldja.
2020. márc. 31. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!