Ha leteszünk mondjuk egy müanyagpalackban vizet, és hagyjuk állni, akkor elméletileg a nehézviz leszáll az aljára?
Mert igazábol egy kicsivel nehezebb....
Vagy másképp müködik ez?
Azért kérdem, mert olyasmit olvastam, hogy a kevesebb deutériumot tartalmazó viz egészségesebb...
Köszi elöre is a választ!
Ööö..nem. Nem nehezebb a víz, hanem keményebb.
Lágy és kemény víz van, ez területfüggő.
Vannak bizonyos szénszűrők, amikkel meglehet szűrni a vizet, hogy egészségesebb legyen, de drágább berendezéseket is lehet kapni.
4% a különbség a kettő között, így a hőmozgás és a keveredés egyben tartja, nem válnak szét. Talán 100-szoros gravitációnál, ultracentrifugával...
A sugárzása miatt pedig ne aggódj: az a picike deutérium, ami benne van, ráadásul nagyon gyenge sugárzó - sokkal gyengébb, mint a háttérsugárzás, ami körbevesz.
Ha félsz, akkor a cseréptől, salaktól, égett dolgoktól féljél (utóbbitól csak akkor, ha megeszed). Ezek nagyságrenddel erősebben sugároznak.
Ahogy előttem is írták, a különbség túl kicsi a molekulák tömegében, legfeljebb ultracentrifugával választható el. Például a levegőben sem válik el az oxigén és a nitrogén, nagyjából itt is ekkora a különbség.
A deutérium annyira gyengén sugárzó, hogy egyáltalán nem is sugároz, hiszen stabil. Épp emiatt tríciummá sem igen alakul át (hacsak egy atomreaktort tartasz a szobádban). Amiatt esetleg erősebben sugározhat a nehézvíz, hogy abban a trícium is feldúsul. Való igaz, nagy dózisban mérgező lehet, de ehhez tényleg nagy mennyiségű nehézvizet kéne meginni. A mérgező mennyiség bevitele napokig tartana. Semmilyen olyan hiteles vizsgálatról nem tudok, ami alátámasztaná a deutériummentes víz előnyös hatását, viszont remek marketingfogás.
Egyébként statisztikusan nagyon valószínűnek tartom hogyha állni hagysz egy palack vizet akkor az alján egy kicsit nagyobb lesz a deutérium százalékos aránya.
Ha a tetejéről leöntöd a vizet és átöntöd egy másikba.
Ezt eljátszod 10000 szer és akkor már lehet hogy ki lehet mutatni a deutérium mennyiség csökkenését.
De azért érdemes 1 m3-nyi vizzel elkezdeni hogy a végére maradjon egy kortynyi vized.
Mint írták is, nagyon költséges módszerekkel lehet csak szétválasztani, a tömeg(sűrűség)különbség ehhez kevés.
Radioaktív hatása NINCS. Az nem a deutérium, az a trícium, a deutérium stabil izotóp. A káros hatása abban van, hogy kémiai reakciós viselkedése némiképp eltér a sima hidrogénes vízétől, "lustább", ez a sejtműködésnél hátrányos. De mérhető, egyáltalán említésre érdemes káros hatáshoz nagyságrendekkel több nehézvíz-tartalom kell a vízben, mint ami természetes állapotban megtalálható benne (5 köbméterben 1 liter).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!