Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Függvény szélsőértéke, deriválás?

Függvény szélsőértéke, deriválás?

Figyelt kérdés

Egy függvény szélsőértékét vizsgálom, ehhez meg kellene oldanom az alábbi egyenletet(, amelyre képtelen vagyok):

x=ctg(x). A válaszokat/segítséget előre is köszönöm, és természetesen megy a zöld.



2014. okt. 25. 11:05
 1/7 Angelo84 ***** válasza:
mi az eredeti függvény?
2014. okt. 25. 12:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
sin(x)/x
2014. okt. 25. 19:45
 3/7 A kérdező kommentje:
Nekem mindenképpen a menete kellene, nyilván nem wolframalpha-val, mert azzal már próbálkoztam, tudom hogy néz ki.
2014. okt. 25. 19:48
 4/7 Angelo84 ***** válasza:

gondolom azt tudod, hogy szélső érték keresésnél a deriváltat nullával kell egyenlővé tenni, és utána x-et ebből kiszámolni.


f(x)=sin(x)/x


tört deriválási szabálya:

(f/g)'=(f'g-g'f)/g^2


f=sin(x)

g=x


f'(x)=(x*cos(x)-1*sin(x))/x2


és akkor ennek kell egyenlőnek lenni nullával, és persze x nem lehet egyenlő nullával


x*cos(x)=sin(x)


mondjuk ha mindkét oldalt cos(x) szel elosztjuk, akkor x=tg(x) jön ki, és nem x=ctg(x), bár ez részletkérdés. Gondolom pont eddig jutottál el Te is.


Viszont itt ugye beleütközünk egy kis bajba azt hiszem, bár lehet jön valami nagy matekos, és megoldja könnyen dolgot, de van egy sanda gyanúm, hogy sorba kéne fejteni a tg(x)-et, és a magasabb rendű tagokat elhanyagolva közelítéseket tehetünk, hogy az x=0 triviális megoldáson kívül valamit feltudjunk mutatni, egészen pontosan kapni fogunk egy magasabb fokú egyenletet x-re és azt kell megoldani. A sorba fejtésnek szerintem utána tudsz nézni, hogy hogyan kell, és ne haragudj, de ennél többet nem tudok hozzászólni.

2014. okt. 25. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
A zöld mindenképp ment.
2014. okt. 25. 21:40
 6/7 Angelo84 ***** válasza:

egyébként ha megtartod ezt:


x*cos(x)=sin(x)


és cosinust meg a sinust is kifejted taylor-sorba


[link]


akkor egy elég "baráti" magasabb fokú egyenletet kapsz, és mint mondtam, a magasabb rendű tagokat elhanyagolva közelítéseket tehetsz az eredményekre.

2014. okt. 26. 14:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az általad írt egyenlet tipikusan ún. transzcendens egyenlet. Numerikus módszerekkel megoldható. Működő eljárás a Taylor-soros módszer is, ám lehet hogy azzal csak durva becslést kapsz, annak ellenére hogy elég sokat kell számolni.

Ajánlom pl. az érintőmódszert, hurmódszert, stb.

2014. okt. 27. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!