Henger térfogatának kiszámításánál miért csak az egyik eredményt értelmezzük?
Van itt egy aprócska föltétel, amelyre nem gondolunk, de azért közmegegyezés tárgya.
Amikor egy hengerről és az ő adatairól beszélünk, a saját, megtapasztalt és viszonylag jól ismert terünkre gondolunk. Egy gyakorlati problémát kezelünk, nem tudományos elmélkedést folytatunk. Ezért triviális, hogy a hengernek nem értelmezhető negatív adata (magasság, átmérő, térfogat, miegymás). Ezt a matematikai megoldást tehát elvetjük. Mert arra sem gondolunk, de így kezeljük, hogy az a matematikai megfontolás a gyakorlat (a henger) egy modellje. És a modell nem tökéletesen azonos, így előfordul a gyakorlatban nem használható (nem értelmezhető) megoldása is.
Az egy teljesen más kérdés, hogy vajon filozófiai síkon (ha úgy tetszik hipotézisként) feltételezünk egy más szerkezetű univerzumot, ott tudunk-e kezdeni valamit a negatív magassággal. Tudhatunk éppen, de előbb tisztázni kell annak a másik univerzumnak a felépítését, legalább a miénk ismereti szintjéig. Csak kérdés, hogy egy henger negatív magasságának értelmezése kedvéért megéri-e. Nekem a henger kedvéért nem, amúgy, szórakozásként talán. De nincs esélyem ilyen világot gondolatban felépíteni. Más szavakkal: ennél pragmatikusabb vagyok.
Eddig a #4-es válasz tetszett a legjobban. Igen, pontosan ilyesmire gondoltam, és arra, hogy a Bolyai család is hasonló dologból indult ki, mikor felépítette a nemeuklideszi geometriát. Az is egy eleve elvetélt ötletnek hangzott univerzumunkat tekintve alapul, hogy a párhuzamosoknak lehet metszéspontjuk, mégis kiderült róla, hogy egész jól használható idegen univerzumok (terek) leírására. Aztán az is kiderült, hogy akár még a mi univerzumunkban is előfordulhat ilyesmi, ha eléggé görbült a tér hozzá. Aztán az is kiderült, hogy valóban lehet elég görbült a tér hozzá a mi univerzumunkon belül is, nem is kell idegen univerzum hozzá.
Tehát az egyik megközelítési mód, hogy deklarálunk egy olyan teret, amelyben lehetséges negatív térfogat, majd elhelyezzük benne a hengerünket; míg a másik megközelítési mód (amelyet Bolyaiék is alkalmaztak), hogy feltételezzük, hogy lehetséges ilyen henger, majd felépítjük köré az ehhez szükséges teret. Aztán már csak alaposan körül kell nézni univerzumunkban, és akár még az is kiderülhet, hogy valóban létezhet itt is ilyen henger... :)
Ha a henger magassága negatív lenne, akkor a térfogata szükségképpen negatív lenne. Egyébként ez nem lenne olyan gáz, csak megegyezés kérdése. :D Gyakorlati különbség nem sok lenne.
A geometriában egyébként létezik "előjeles térfogat". Vektorok vegyesszorzatánál, parallelepipedon előjeles térfogata, de ott a vektorok sorrendjétől függ az előjel, de maga a "test" ugyanaz. :D
Különben, ami érdekesebb, hogy a sugárra is kijöhet negatív és attól még lehet pozitív a térfogat.
A távolságról egyébként szokás föltenni, hogy nem lehet negatív, ez azért épeszű feltételezés. :D
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!