Fizika szakosok, mérnökök, tudnátok segíteni?
Nagyon sokat olvastam az elektromos feszültségről. Itt a gyakorin is szemléltették már egy páran, én azonban egy gyakorlatibb oldalról akarom a kérdést feltenni nektek:
1.Melyik két pont között van a potenciálkülönbség? Szemléltessétek ezt nekem egy családi házban például.
2.Mire mondjátok azt, hogy potenciál, és hogyan lesz ebből potenciálkülönbség?
3.Maga az elektromos mező a lakásban is jelen van? Például, ha bedugom a TV-t, hogy áramot kapjon, elektromos mező lesz a TV-körül?
NAGYON MEGKÖSZÖNÖM, A SEGÍTŐKÉSZ EGYSZERŰ MAGYARÁZATOKAT:KÖSZÖNÖM!
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz0.png)
Lehet, hogy hosszú lesz, de megpróbálkozom én is körülírni, elvégre villamosmérnöknek készülök.
Ugye hogyha a földön van egy labda annak nincsen helyzeti energiája mert nem tud lejjebb esve munkát végezni. Ha megemelném akkor leesve a gravitációs erőtér munkát végezne rajta. Tehát ez egy rendszer, maga az erőtér és a belé helyezett labda. Ennek a rendszernek lehet potenciális energiája(labda a magasban), de ebben az esetben ki kell jelölnö egy olan állapotot amit 0 potenciálúnak tekintek(jelen esetben a földfelszín, mert onnan nem tud lejjebb esni). Tehát minél magasabbra emelem a labdát a térben annál nagyobb lesz a rendszerem munkavégző képessége, potenciális energiája(a földfelszínhez képest). Ez volt a mechanika.
Most jön az elektromosság, ne add fel.:)
Van egy elektromos terem és egy töltésem(mondjuk egy elektron). Ez is egy rendszer mert az elektron a tér hatására elmozdul, így munkát végez. Ki kell jelölnöm egy olyan elrendezést, ahol a rendszer pot. energiája 0, ami a végtelenben lesz, mivel ott az elektromos térerő=0. Tehát, mivel a pot. enegia=erő*út így pot. energia= elektromos térerő*töltés(ezaz erő)* út. Mivel az elektronikai, elektromos gyakorlatban kényelmetlen lenne így használni a dolgokat mert a töltések helyét, mennyiségét stb...nem mindig tudjuk(pl kondik) ezért bevezették a potenciál fogalmát. Mivel a térerősség és a távolság általában ismert ill. mérhetőbb. Itt már arról beszélünk, hogy az elektromos tér egyik pontjában mekkora az elektromos potenciál. De mivel(és ez nekem sokat segített a megértésben) két pont potenciáljának különbsége arányos azzal a potenciális energiával amit az elektron nyerne mikor az egyik pontból a másikba kerülne, ezért potenciálok esetén is ki kell jelölnünk a nullapotenciálú helyet és ehhez viszonyítva megadni a többi pont potenciálját. Bárely két pont közti potenciál különbség a feszültség U=Va-Vb.
Remélem tudtam azért valamit segíteni!
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz2.png)
![*](http://static.gyakorikerdesek.hu/p/vsz1.png)
#12:
Én is köszönöm, hogy kiegészítetted, sőt, valószínűleg te adtad a megfelelő választ, mert az én válaszaim csakis az elektrodinamika, felszültség és áram a vezetőben részre vonatkoztak, a tied meg az elektromos mezőre. Utólag nézve a kérdezőt inkább pont az általad leírt terület érdekelhette. Csak legfeljebb ő sem tudta. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!