Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika szakosok, mérnökök,...

Fizika szakosok, mérnökök, tudnátok segíteni?

Figyelt kérdés

Nagyon sokat olvastam az elektromos feszültségről. Itt a gyakorin is szemléltették már egy páran, én azonban egy gyakorlatibb oldalról akarom a kérdést feltenni nektek:

1.Melyik két pont között van a potenciálkülönbség? Szemléltessétek ezt nekem egy családi házban például.

2.Mire mondjátok azt, hogy potenciál, és hogyan lesz ebből potenciálkülönbség?

3.Maga az elektromos mező a lakásban is jelen van? Például, ha bedugom a TV-t, hogy áramot kapjon, elektromos mező lesz a TV-körül?

NAGYON MEGKÖSZÖNÖM, A SEGÍTŐKÉSZ EGYSZERŰ MAGYARÁZATOKAT:KÖSZÖNÖM!



#feszültség #A GYAKORLATBAN
2014. okt. 16. 10:24
1 2
 1/14 Wadmalac ***** válasza:

"1.Melyik két pont között van a potenciálkülönbség?"

Az éppen levett műszálas kardigánod meg teközted például. Ez ebben az esetben elektrontöbblet és -hiány a két tárgyban. A potenciálkülönbség falusiasan a töltéshordozók (általában az elektronok, elektrolitokban ionok is lehetnek) hajlandóságának mértéke az egyik helyről a másikra vándorolni. Elképzelheted úgy is, mintha lenne két tartályod két különböző vízszinttel, amint adsz egy összekötő csövet közéjük, megindul a lé az alacsonyabb felé.

"Szemléltessétek ezt nekem egy családi házban például."

A sztatikus feltöltődés ott volt első példának, de potenciálkülönbség áll fent a fali 230 V-os dugalj fázis és nulla, fázis és föld kimenete közt is (persze itt váltófeszültség, a potenciálkülönbség iránya 50 Hz frkvenciával váltakozik, ne bonyolódjunk bele ezen a szinten). Potenciálkülönbség van a ceruzaelem két érintkezője közt is, a számítógéped USB csatijának tápvezetéke és földvezetéke közt is......

"2.Mire mondjátok azt, hogy potenciál, és hogyan lesz ebből potenciálkülönbség?"

Ez így nehéz, a potenciál tulajdonképpen az elektromos feszültség. Önmagában elég nehezen értelmezhető, mindenképpen a potenciálkülönbség a kezelhető fogalom ,ami két pont közt mérhető. Gondolj a fenti vízszintes példára.

"3.Maga az elektromos mező a lakásban is jelen van? Például, ha bedugom a TV-t, hogy áramot kapjon, elektromos mező lesz a TV-körül?"

Az elektrosztatikus feltöltésnek van elektromos mezeje.

Minden valamiben folyó áram körül kialakul mágneses mező, ennek változása viszont már elektromos teret kelt.

A TV-be váltóáram megy be, így minimum a trafója kelt maga körül változó mágneses és ezzel elektromos teret is.

A változó mágneses és elektromos tér már nehezen kezelhető fogalom külön-külön, mert egymást indukálják, szóval ahol van az egyik, ott automatikusan van a másik is.


Huh, ez így első olvasásra tömény lehet. :)

2014. okt. 16. 14:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:

Hát vadmalac, nagyon értékelem a tudásod. Hihetetlen jó dolog lehet így érteni ezt, nagyjából kapiskálom a dolgot. Egyszer azt olvastam, hogy a feszültség az az az erő, ami mozgatja a töltéseket. Tehát akkor ez az elektromos mező, aminek ereje van, s így a vezetékben az elektronok egy bizonyos gyorsasággal haladnak, nem?

És ebből logikusan arra következtetek, hogy a mező ereje valamitől függ. Az áram erőssége pedig függ attól, hogy milyen ereje van a mezőnek, ami hajtja az elektronokat. Jó amit mondok?

2014. okt. 16. 15:37
 3/14 Wadmalac ***** válasza:
Jó felé kapisgálsz. De az elektromos mező, erő és töltésmozgatás kifejezés ebben az összefüggésben nem passzol össze. Arra jó, hogy megértsd a dolgok menetét, csak szabatosan nézve így teljesen azért nem igaz.
2014. okt. 16. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2014. okt. 17. 11:51
 5/14 Wadmalac ***** válasza:

Gondolkodtam, hogyan tudnám körülbelül érzékeltetni a feszültséget, ami a töltéshordozókat hajtja, de tökéletes megoldásom nincs. Nálam sokkal okosabb tudósok buktak bele abba, hogy megpróbálták az elektromosságot mechanikusan modellezni.

Még mindig a legjobb hasonlat amit mondani tudok, ez, ezt valamikor az elektrodinamika megértésére magamnak kreáltam:

Van két tartályod. A kettő közt vízszint-különbség van (potenciál-különbség). Amíg a magasabb el van zárva egy fallal az alacsonyabbtól, addig csak ott van a falon a víznyomás, ami a két vízszint különbségéből származik (ez maga a potenciál, a kettő közti különbség a pot. különbség). Ez a víznyomás próbálja a részecskéket tolni, de amíg ott a fal, addig nincs mozgás (áram), csak a feszültség.

Megnyitod a falat (vezetővel közöd össze a két eltérő potenciálú pontot):

A nyomás (feszültség) megindítja a vizet (töltéshordozókat) az alacsonyabb vízszintű (potenciálú) tartály felé. A víz (áram) áramlási sebessége állandó lesz (ez közel fénysebesség, függetlenül a feszültségtől), de az átáramló tömegáram (áram=átáramló töltés/idő) függ a pot. különbségtől és az átvezetés ELLENÁLLÁSÁTÓL. Ahogy csökkent a szint- (potenciál-) különbség, az áram is folyamatosan csökken.

Képzeld el, ahogy az összekötő vályú elején a vízszint a magas vízszintű tartályé és ez folyamatosan lejt a kisebb szintű felé, a végén azéval azonos. EZ A FESZÜLTSÉGESÉS az ellenálláson (ami most az átvezető vályú), jelen esetben, mivel egyetlen ellenállás van a két kül. potenciál közt, ez pont a pot. különbség.


Pár alapfogalom már innen, ebből a béna modellből is tiszta.

- Az áram az időegység alatt átáramló töltések mennyisége.

- Adott pot. különbségnél (feszültségnél) az ellenállással fordítottan arányos a rajta átfolyó áram.

- Adott ellenálláson a feszültség és áram egyenesen arányos.

- A teljes potenciálkülönbség és az ellenállások ismeretében a fenti arányosságokból meghatározható az egyes ellenállásokon (akár fogyasztók) a feszültségesések.


Érdekel a soros és párhuzamos kötésű ellenállások vizes modellje? Az is saját (bár biztosan ezren kitalálták már sokkal előttem). :)

2014. okt. 17. 13:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 Wadmalac ***** válasza:
Amint a fentiekből látod, az elektromos mező itt szóba sem kerül. ezen a szinten nem is szabad belekeverni.
2014. okt. 17. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 A kérdező kommentje:
Azt szeretném még megkérdezni vadmalac, mert ezt nem értem teljesen, hogy a két tartály között ugye van a fal, de azt mondod, hogy nyomás van, ezt úgy értsem, hogy tartályoknak a fal felőli oldala nyitott, tehát a víz érintkezik a fallal, tehát nincs elzárva a faltól.Mert hogy lenne nyomás, ha zárt tartályról beszélünk?
2014. okt. 18. 10:27
 8/14 Wadmalac ***** válasza:

Eeegen, úgy értettem, a fal a tartály fala, ajtaja, nevezzük aminek akarjuk, de oda fejtődik ki a nyomás.

Ha most még nyakatekertebbé akarom tenni a hasonlatomat, ez a fal elektromos értelemben a végtelen ellenállás, ami nem enged át semmi áramot, a szakadás az áramkörben.

És itt most beütött egy még eszementebb ötlet.

Ott a két tartályom, köztük a "végtelen ellenállás", a fal. A vízszint az egyik tartályban emelkedik folyamatosan, nő a nyomás a falon, egészen addig, míg a fal már nem bírja, átszakad és ekkor a víz elkezd átdőlni a másik tartályba.

Szikra átugrása, a két, eltérő potenciálú pont közt lévő közeg átütési szilárdsága?

:)

2014. okt. 18. 10:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 A kérdező kommentje:
Egyébként, te tudós tudós vagy? Ha szabad megkérdezni? Mi a szakmád?
2014. okt. 18. 10:42
 10/14 Wadmalac ***** válasza:

Ááááh, fényévekre vagyok attól. Sima gépészmérnök. Csak mindig is szerettem a fizikát.

Meg éveken át korrepetáltam középsulisokat matekból, fizikáól.

2014. okt. 18. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!