Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Nem értem! Egy molekulán...

Nem értem! Egy molekulán belül az egyes atomok oxidációs számainak az indexszámokkal szorzott összege mindig nulla?

Figyelt kérdés

A példában ez áll:


NH_3H = +1 (_3 az alsó index jelölése nálam!)


akkor N = ?


megoldás:


0 = 3*(+1) + 1*x --> N = -3



Amit nem értek az az, hogy az NH_3H hogy lehet +1, amikor oda van írva, hogy nullának kell lennie az indexszámokkal szorzott összegének? Illetve az egyedülálló H-nál hova tűnik a +1 számolás közben? Mert az a sejtésem, hogy azért +1 az eredmény, mert az N és a 3H kiüti egymást. De akkor számolás közben hova tűnt utolsó H oxidációs száma?


Valamint az egyenletbe nem lehetne X helyére alapból a keresendő kémiai elem vegyjelét beírni?


Ez így összességében nekem nagyon nem tiszta.


Köszönöm a válaszokat előre is!


2014. okt. 15. 20:16
 1/5 sadam87 ***** válasza:

Molekulában az össze s atom oxidációs számának összege 0. Összes alatta azt értem, hogy ha 3 hidrogén van a példában, akkor a hidrogén oxidációs számát háromszor kell venni ahogy van. Tehát a példa jó.

A probléma az lehet itt, hogy összecsúszott valami a felírásnál. A molekula egy ammóniamolekula lesz. Képlete: NH3 (a 3 alsó indexben). A hidrogén oxidációs száma a molekulában: H= +1. Innen ki tudjuk számolni a nitrogén oxidációs számát: N= -3.

Az általad használt jelöléseket alkalmaztam, de nekem kicsit fura így felírni az oxidációs számot, inkább pl. nyíllal írnám (H -> +1), mert az oxidációs szám (nyilván) nem egyenértékű magával az elemmel. (Vagy valamivel jelölném, hogy az elem oxidációs számáról van szó).

2014. okt. 15. 20:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 sadam87 ***** válasza:

Bocs, mg egy kicsit kiegészítem.

Az sem lehetetlen, hogy ez:

"NH_3H = +1"

az ammóniumion oxidációs számát akarja jelölni. Az összetett ionokra érvényes, hogy a bennük levő atomok oxidációs számainak összege egyenlő az ion töltésével. Tehát esetben:

+1 = 4*(+1) + 1*x

Ugyanaz jön ki.

2014. okt. 15. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 The answer ***** válasza:
100%

"...ammóniumion oxidációs számát akarja jelölni"


Elnézést a helyesbítésért kolléga, de ionoknak, pláne összetett ionoknak nincs oxidációs száma, csakis töltése. Az oxidációs szám kötésben lévő atomokra értelmezhető heteroatomos molekulák esetén.

2014. okt. 15. 21:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 sadam87 ***** válasza:

#3

Igaz, jogos a kritika, köszönöm a helyesbítést.

De akkor már én is pontosítanék. Nem csak molekulákban értelmezhető, hanem ionrácsos vegyületekben is, és elemek esetében is értelmezhető, ott definíció szerint 0.

2014. okt. 15. 22:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 The answer ***** válasza:

Szintén jogos! :))

Bár az ionrácsosokra gondoltam, de most tágabb értelmezésben a molekulákhoz sorolva letudtam a dolgot. :)

2014. okt. 16. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!