Hol alkalmazzák a logaritmust a gyakorlatban? Minél több példa kéne!
Figyelt kérdés
2014. szept. 27. 17:21
1/9 anonim válasza:
pl a műszaki elméletben és gyakorlatban
2/9 anonim válasza:
Nem tudom voltál-e már termodinamika vagy statisztikus fizika előadáson, egész életemben nem láttam annyiszor logaritmust használni, mint abban a szemeszterben. Nem igazán tudom mit értesz a "gyakorlatban" alatt, de ha számolásra gondolsz, akkor már-már indokolatlan mennyiségben találkozhatsz vele statfizben. Ott minden a partíciós függvények természetes alapú logaritmusával van kapcsolatban vagy még jobb példa az entrópia, mivel az entrópia egy sűrűségfüggvény minden belőle jön ki és ez bizony logaritmikus kifejezés. Meg amúgy a természetben zajló rengeteg folyamat magyarázatában találkozik az ember ln-nel, végül is nem véletlen TERMÉSZETES logaritmus a neve.
3/9 reptoid tudós 2 válasza:
A földrengések Richter-skálája logaritmikus, a hangerő skálája is (decibell). A kémhatást (pH) és logaritmussal számolják.
4/9 anonim válasza:
5/9 anonim válasza:
6/9 anonim válasza:
Ha már itt tartunk, akkor a magnitúdót is logaritmikus skálán mérjük. Ez megtévesztő lehet, mert az ember érzékelés alapján lineárisan osztályozza, csak azt a tényt nem szabad elfelejteni, hogy az emberi szem is, mint sok más érzékelő szerv logaritmikus skálán működik. Ez azt jelenti, hogy felkapcsolok neked egy lámpát és megnézed magadnak, aztán kétszer akkora áramot adok rá nem kétszer olyan fényesnek fogod látni, ahhoz több áram kell neki. Rengeteg területen van jelen a logaritmus épp a fenti okok miatt.
7/9 Tom Benko válasza:
És egy kevésbé tudományos, de lényeges példa - bankok a hitelnél, betétnél.
8/9 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm!!
2014. szept. 28. 17:58
9/9 anonim válasza:
Sokan azt gondolják, hogy a logaritmus az valami szörnyű elvont matek dolog és semmi köze a való élethez óriásit tévednek!! :)
Kapásból az emberi hangosságérzet is logaritmikus kapcsolatban van kb a hangintenzitással. Ezt írták is, azzak kiegészítem, hogy ez olyannyira így van, hogy a TV-k, Hi-Fi-k hangerőszabályzóján ezt figyelembe veszik és logaritmus potmétereket, vagy ennek megfelelő áramkört építenek be. Kézzelfogható! :)
(Nagyon sok esetben a természetes folyamatok exponenciális összefüggéseket tartalmaznak (ennek van egy mélyebb oka nagyon gyakran az elsőrendű diff.egyenletek), márpedig ha valami exponenciális dolgot szeretnénk lineáris skálán mérni, akkor kell a logaritmus majd.)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!