Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Helyesen alakítottam át...

Helyesen alakítottam át hexameterbe a következő verset?

Figyelt kérdés

Eddig Itália földjén termettek csak a könyvek,

- U U - UU - - - - - U U - -

S most Pannónia is ontja a szép dalokat.

- - - UU U - U U - U U -

Sokra becsülnek már, a hazám is büszke lehet rám,

- U U - - - U U - - - U U - -

Szellemem egyre dicsőbb, s általa híres e föld!

- U U - U U - - U U - U U -



2014. szept. 3. 17:28
 1/1 anonim ***** válasza:

Szia!


Ez egy disztichon: hexameter és pentameter sorok váltakoznak.


A szótagok hosszúságát szerintem jól írtad, kivéve a második sorban az "is"-t, ami szerintem itt félhosszú (azaz egymorás /rövid/, mint ahogy írtad, de ritmikailag kétmorásként /hosszú/ viselkedik).


Jelölésben: ⊻ ( — tetején ∪ , azaz vonal tetején u)


Amúgy jobban átláthatóbb, ha behúzod az ütemek határát, akkor jobban látod, melyik a spondeus (— —), melyik a dactilus (— ∪ ∪).


A hexameter hatütemű, spondeusok és dactilusok keveréke, az utolsó dactilus, majd spondeus.

A pentameter két teljes ütem és egy csonka majd megint két teljes (jellemzően dactilus) és egy csonka.


Megpróbálom megmutatni, hogy gondoltam, ha így csinálod, mindig könnyen átlátod. A válaszban biztos szétesik, de remélem látszik valami:


— ∪ ∪ | — ∪ ∪ | — — | — — | — ∪ ∪ | — — |

— — | — ∪ ∪ | ⊻ || — ∪ ∪ | — — | —

— ∪ ∪ | — — | — ∪ ∪ | — — | — ∪ ∪ | — — |

— ∪ ∪ | — ∪ ∪ | — || — ∪ ∪ | — — | —

2014. szept. 3. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!