Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Örökmozgó, avagy környezet...

Örökmozgó, avagy környezet energiáinak használata?

Figyelt kérdés

Sziasztok

Innen idézek:

[link]



"Az örökmozgó (perpetuum mobile) olyan hipotetikus gép, amit ha egyszer beindítunk, örökké mozgásban marad, miközben nem von el energiát a környezetétől és a belső energiája is állandó szinten marad."


Nos, ilyet természetesen nem lehet építeni, viszont olyat igenis szeretnék (és biztosra veszem, hogy építettek is), ami a fentebbi definícióval ellentétben, a környezetéből von el energiát (gravitáció, föld elektromágneses tere, vagy galaktikus háttérsugázás, stb)...


A gépezet nyilván küzdeni fog bizonyos ellenállási tényezőkkel.. Pl súrlódás, helyzeti energiák, ha nem légüres térben használjuk, közegellenállás, stb.. Megfelelően hatékony mechanikával ezek az energiák elég minimálisak tudnának, tehát gyakorlatilag nem egy semmiből jövő Paks kellene hozzá, csupán minimális energia, ami épphogy le tudja küzdeni a fentebbi erőket..


Erre kérek szépen youtube videókat (és/vagy leírásokat), tehát olyan (tévesen) örökmozgónak nevezett eszközökről, ami nem fake, reprodukálható (és a környezet energiáját használje fel a mozgásban maradáshoz).


Trollok kíméljenek



2014. júl. 23. 01:02
1 2
 11/14 anonim ***** válasza:
100%

mint pl mindenki tudja, hogy a szélforgó a széltől pörög... A gravitáció, mint erőforrás, vagy a föld mágneses tere, stb, sokkal kevésbé nyilvánvalóak,"


A gravitáció nem erőforrás, hanem egy fizikai jelenség. Gravitációs erőforrás az lenne, amiből gravitációs erőhatást tudunk kinyerni. Ilyen pl. egy zsák liszt, ha eltávolítod a földtől, az gravitációs erőforrás lesz. Azonban ahhoz, hogy felemeld x magasra, ugyanannyi energiát kell befektetned, mint amekkora mozgási energiára tesz szert a zsák, ha két méter magasról leesik. Ráadásul a zsák becsapódásakor hőenergia szabadul fel (deformáció), ami veszteségként jelentkezik, tehát a zsák ennyivel kevesebb hasznos munkát tud kifejteni, mint amennyi munkát a két méter magasra történő emeléséhez kellett befektetni.


A föld mágnesessége már valóban erőforrás lehet. Azonban annyira gyenge, hogy jelenleg a kiaknázására építhető eszközök tömegükhöz-anyagszükségletükhöz képest fajlagosan lényegesen (nagyságrendekkel) kevesebb energiát szolgáltatnak, mint amennyit a szén-kőolajból, vagy a megújuló erőforrásokból (hnap-szél-víz) tudunk előcsalogatni.


Tegyük fel, hogy egy falu egyik végén laksz, és két benzinkút van a faluban: egy a közepén (drágább), egy meg a másik végén (olcsóbb). Neked van egy kismotorod, de hoznak egy olyan szabályt, hogy naponta max. 2 liter benzint tankolhatsz. Kérdés: melyik benzinkútra fogsz járni tankolni?


Ez attól függ, hogy van-e szükséged a dolgaid elvégzéséhez napi két liter benzinre, vagy nincs. Ha nincs, akkor tökmindegy, melyik benzinkútra mégy, mert mindenképpen el tudod intézni a dolgaidat, tehát nem vásárolsz napi két liter benzint.


A baj akkor van, ha növekszik a mozgási igény, és meghalad egy bizonyos határt. Ez a határ az a határ, amikor pontosan 1,8 liter benzinre van szükséged a napi teendőid elvégzéséhez. Ekkor még éppen tökmindegy, hogy melyik kúton tankolsz, mert a távolabbi kút eléréséhez pont 2 deci benzinre van szükséged. Ekkor vagy egálba, mindegy melyik kúton tankolsz. Azonban ha a mozgásigény átlépi ezt a határt, akkor már kénytelen vagy a közelebbi kúton tankolni, az elérhetőbb, mert kevesebb benzin kell hogy eljuss odáig. Ha a távolabbira mégy, akkor már nem érsz haza a nap végén, muszáj leszel tolni a motort. Magyarán kényszerhelyzetbe kerülsz, vagy tolod a motort, vagy a drágábbik kúton vagy kénytelen tankolni.


Ez van az energiaszektorban is. Amely erőforrás könnyebben elérhető, azt fogják elsőként kihasználni. Amint kezd szűkösebbre fordulni a készlet, úgy kezdenek más alternatíva felé kacsintgatni, mert a kőolaj ára a mennyiség csökkenésével elindul felfelé. Minél drágább lesz a kőolaj, annál inkább megéri majd ráállni a szélre, vízre, napkollektorra, napelemre, és hasonlókra, amelyek eredetileg sokkal drágábbak voltak, mint a kőolaj (ezek használatával kinyerhető energia egységnyi ára kábé egy nagyságrendbe esik, így párhuzamosan folynak mindegyikkel a próbálkozások). De a kőolaj egyre fogy, az ára pedig egyre emelkedik, és el fog jönni az a pillanat, amikor a széllel előállított energia ára lesz egy nagyságrenddel alacsonyabban a kőolajhoz képest. Akkor majd elfelejtik a kőolajat, kuriózum vagy specialitás lesz az e módon hajtott gép, és az akkori generációnak a szél fogja jelenteni az olcsó energiaforrást.


A szél nem fogy ki remélhetőleg sose. A széllel egy baj van: korlátozott az a Földfelület, amelyen megéri szélturbinákat felállítani. Így - feltételezve az emberiség fejlődésének töretlen mivoltát - ott más téren fog előbb-utóbb szűkület adódni. Gyanítom, a beépíthető felület szűkössége lesz a hunyó, mert elfogynak majd a szélcsatornák, vagyis csökken az az adott technológiai szinten kinyerhető legmagasabb energiamennyiség, egyre kevésbé szeles területre lehet majd szélkerekeket felállítani.


Így el fog jönni a szélenergia életében is az a pillanat, amikor emelkedni kezd a vele megtermelhető energia egységnyi ára, és újabb alternatíva felé kell nézni. Na majd talán ekkor fognak elkezdeni vakarózni a Föld mágnesességén alapuló energiahasznosításon gondolkodni, mert előbb-utóbb olyan magasra emelkedik az előzőek ára, hogy megéri még azt a bolygóból kinyerhető, minimális mágneses energiát is (akkor már) relatíve kis költséggel kinyerni.

2014. júl. 23. 14:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/14 A kérdező kommentje:

Köszönöm a hozzászólásokat.. A megfelelő igényességűeket leginkább :-)


Egy gondolatot akarok megosztani veletek...


Akik azt hiszik, hogy bárki is akik a témában érdeklődnek, a fizika törvényeivel szembe menve akarják megépíteni az örökmozgót, azok még butábbak azoknál, mint akikre ők asszociáltak...


Senki, aki a témában tudományos igénnyel érdeklődik, nem a fizika törvényeit akarja seggbe kúrni, vagy megerőszakolni azt a szent rituális oltáron, varázsigék mormolása közben...


Persze valóban több, a lelkes laikus, akik nincsenek tisztába fontos fizikai alaptörvényekkel, de még azok többsége sem a semmiből akarnak valamit...


Ami kiábrándító, és nagyon elkeserítő, hogy a youtube videók szinte kizárólagosan fake bemutatók, amik mindenféle tudományos alapot nélkülözve próbálják elhitetni a nézővel, hogy amit ő lát, az csodaszámba megy, holott csak egy jól kialakított csalás megfigyelői a nézők...


Na de vissza kanyarodva a valódi, fő témához...

A föld (elektomos, vagy mégneses tere, rendkívül kevés energiát tudna nyújtani, amit gondolom speciális antenákkal azért mégis be lehetne fogni... Noha olyan kevés eenergiáról beszélünk, ami önmagában bizonyára képtelen lenne elektromos motort hajtani, vagy ledet világítani, stb.. Viszont itt egy oldal:

[link]

Rövid, tudományos igényességű kérdez-felelek gyakorlatilag, ahol a válaszadó kifejti, hogy az elv rafinált, de sajnos nem lesz a kérdéses elképzelésből másodfajú örökmozgó, mert a Lorentz-erõ a Lenz-törvénynek megfelelõen akadályozni fogja, és meg fog állni a dolog..



És itt a kérdés a fényereményért:

van-e (bármilyen kicsi is) a földnek akkora töltése (elektromos tere stb), amiből annyi energiát nyernénk passzív antennákkal, ami bekompenzálná a lorentz-erőt?


Tehát az antennával felfogható, környezetünkben cikázó mikrohullámok, vagy tesla féle töltések,v agy bármiféle erők felhasználhatóak-e arra, hogy egy olyan minimális fékezőerőt bekompenzáljon, mint a Lorentz-erő?

2014. júl. 25. 00:17
 13/14 2xSü ***** válasza:

Az a gond, hogy egy mágneses térben elhelyezett vezetékben csak akkor indul el elektromos áram, ha a vezeték és a mágneses tér elmozdul egymástól, illetve ha az elektromágneses tér erőssége változik. Ezért kell szerencsétlen elektromos generátort megforgatni ahhoz, hogy áramot tudjon termelni. A rádió – mint kommunikációs eszköz – esetén is azért mozognak az antennában az elektronok, mert váltakozó irányú az elektromágneses mező, amiben vannak.


A Föld mágneses tere relatíve statikus, nem változik. Ez nem teljesen igaz, a mágneses pólusok vándorolnak, így egy adott helyen akár időben változó lehet az elektromágneses mező, de a változás sebessége olyannyira kicsit, hogy kb. olyan, mintha egy gránitsziklából próbálnál vizet fakasztani… A szakadó esőben, mert közben meg más forrásokból több nagyságrenddel nagyobb energia nyerhető.


A Földfelszínt elérő napsugárzás 1 m²-re számított teljesítménye 1361 W/m² körül van. Elvileg tehát 1 m², napsugárzásra merőleges, csak 30%-os hatásfokú napelemmel tehát 400 W körüli teljesítményt lehetne kinyerni. Csak az a gond, hogy a Nap nem egyenletesen süt időben, energiát meg nagyon rossz hatásfokkal tudunk csak tárolni, az is problémás nagy mennyiségben. A szélenergiával is ez a gond.


Amiben még fantázia van, és nem használjuk ipari méretekben energiatermelésre, az a geotermikus energia. Bár ez meg lokálisan áll jobban rendelkezésre, bizonyos földrajzi helyeken sokkal nehezebb ebből energiát nyerni.


Mindenesetre ha ipari mértékű enerigatermelés kell, akkor a Föld mágneses mezejét nem igazán tudnánk hasznosítani. Még ha behálózzuk a Föld egészét is antennákkal, akkor sem sok energiát nyernénk belőle, jóval kevesebbet, hogy az belátható időn belül megtérítené az antennák előállítási költségeit. Nagyon hosszú idő kellene, mire ebből annyi energiát tudsz kinyerni, ami egyáltalán az egész „erőmű” létrehozásához szükséges. Kicsi örökmozgó szerű, mágneses elven működő dolgokat lehet építgetni, szórakozásnak nem rossz, de ez meg egészen más tészta.

2014. júl. 25. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/14 A kérdező kommentje:

szerencsére itt senki se akart ipari méretű energiát kinyerni a föld mágneses mezeinfinityhosting.huojéből :-) Épp ellenkezőleg!


Léteznek olyan szerkezetek, amelyek viszonylag nagyon sokáig, kvázi órákig képesek megtartani mozgásukat (ezek olyan örökmozgónak árult tárgyak, melyek végülis nem örökmozgók, mert megállnak,csak nagyon sokára)...


Egy ilyen örökmozgó több ezer, ha nem több 10 ezer ciklust megtesz ezidő alatt, mire olyannyira lefékeződik, hogy az már nem elég a következő ciklusára, és megáll..


szóval ki tudjuk számolni, hogy az a néhány grammos mechanika, amikor kézi erővel lendületet kap,akkor konkrétan mekkora az az energia... (mivel egyetlen ujjal, különösebb erőlködés nélkül beindíthatóak ezek a szerkezetek, ezért eleve egy kis erőről beszélgetünk)...


és utána egyetlen osztással megtudhatjuk, hogy ez percenként mennyi energiát veszít lendületéből.. A szám, iszonyatosan kicsi lesz...


Ha ilyen iszonyatosan kicsi energiát pótolni tudnánk valamilyen passzív antenna segítségével (simán többszöröse repked amúgy is mikrohullámként a levegőben... wifi router, mobilszolgáltató, bla bla, stb stb)

szóval ha ezt a borzasztóan kicsi mennyiségű energiát mechanikai mozgássá tudnánk alakítani (mondjuk egy megfelelően időzített elektromágnessel) mindig meg-meglöknénk, akkor az elvesztett energiát visszapótoljuk, és a szerkezet sohasem áll le! Persze nem kell nagy húkuszpókuszra gondolni, ilyen kicsi energiánál semmi látványos dolog nem történne, arra is kevés lenne, h a szerkezet magát indítsa be, de soha nem állna le.. Ez nem örökmozgó hagyományos értelemben, mert csalunk, antenna segítségével fogunk be környezeti energiát, de ez itt már mindegy... gép, ami örökké megy, míg meg nem áll.. Ez a lényeg :)

2014. júl. 27. 22:28
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!