Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi energia kell egy...

Mennyi energia kell egy műhold pályántartásához?

Figyelt kérdés
Helló. Nem konkrét adatokat akarok, de elképzelésem sincs, hogy pl. a Nemzetközi Űrállomás, amely 400 km magasan 27000 km/óra sebességgel kering, honnan veszi az energiát és kb. menniy energia szükséges. Elengendő a napelemekkel szerzett energia, vagy hordnanak fel tartályokban üzemanyagot? Köszi a szakemberek válaszát.

2014. júl. 11. 16:28
 1/9 anonim ***** válasza:
87%

Ehhez nem kell szakember :)


A műholdakat általában olyan pályára állítják be (magasságot és a sebességet), hogy keringjen a Föld körül. Ideális esetben nem kéne energiabefektetés a pályán tartásához, de a valóságban időről időre korrigálni kell a műholdak pályáját, például a pályabeállítás pontossága vagy a légkör fékező hatása miatt.

2014. júl. 11. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Itt pedig olvashatsz röviden magyarul a Nemzetközi Űrállomás pályamódosításairól:

[link]


Itt pedig a hajtóművéről (angol):

[link]


Az utóbbiban leírják, hogy évente kb. 7000 kg. üzemanyagot kell felhordani hozzá.

2014. júl. 11. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

Kis extra info: az űrben pusztán napenergiával nem lehetséges haladni, úgy érzem a kérdésedből, hoyg ezzel nem vagy tisztában.


A földön szinte midnen jármű a körülötte lévő dolgokból szerez mozgási energiát, a kerék a gravitáció+tapadás segítségével görgeti maga alatt a földet, a hajók a víz részecskéit tolják maguk mögé, a rotoros repülők a levegő részecskéiben úsznak. A jetek már saját üzemanyagot égetnek, és erősen kilövik maguk mögé (a magas hőfokra hevítés ebben segít), de ők is a levegőből szednek oxigént az égéshez.


Az űrben viszont nincs mit arrébb tolni, hogy te magad előrébb juss. Ezért akármiylen erősen csapkodsz, vagy rúgkapálsz, nem fogsz tudni pályát módosítani. Csak akkor, ha valamit eldobsz, magadtól, amit felvittél.


A napenergiát viszont fel lehet használni arra, hogy nemesgázokat felhevíts, és azokat kilődd. Így igen kevés felvittt üzemanyaggal igen sokáig mehetsz, mert egyszerre csak keveset is elég kilőni, és nagyon nagy sebességgel lövöd ki őket, így "hatékonyan" tudsz előre haladni. Viszont ez nagyon lassú. és igazából egyenlőre csak a műholdaknál éri meg, amiket a mélyűrbe lövünk ki, és (ha jól emlékszem) évekig gyorsítanak.

2014. júl. 11. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

#3 A napvitorlás a napból érkező fény sugárnyomását, illetve szintén a napból érkező részecskék (napszél) ütközési energiáját hasznosítaná.

Ám ilyen szerkezet még csak elmélet. Valószínűleg még "rajzasztalon" sem létezik.

2014. júl. 11. 19:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
jah, gondoltam rá, hogy említsem-e :)
2014. júl. 11. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 sadam87 ***** válasza:
100%

Már teszteltek is napvitorlást (igaz, még csak kísérleti jelleggel). Ilyen volt pl. a japán IKAROS szonda.

[link]

[link]

2014. júl. 11. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Sőt, jövőre lőnek fel egy újat :)
2014. júl. 11. 22:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Akkor lemaradtam egy körrel.
2014. júl. 11. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

ha a kérdezőt még érdekli, akkor kis magyarázat, mert talán félrevezető lehet:


ez a technológia kihasználja azt a jelenséget, hogy a napból az űrhajóra érkező fotonok kicsit eltolják azt. Ilyen szempontból ez egy picit olyan, mintha az űrben is lenne közeg (és hát nyilván van is, csak "evezni" nem érdemes benne, annyira ritka). Ehhez a hajónak nem kell energiát költenie, egyszerűen arrébb sodródik. Energiát csak a vitorla beállításához kell költeni, ami viszont már mehet napenergiával.

2014. júl. 12. 09:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!