Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Soros vagy párhuzamos kapcsolá...

Soros vagy párhuzamos kapcsolású a karácsonyfaizzó?

Figyelt kérdés
Soros akkor,ha kicsavarom az egyiket és a többi sem ég,viszont az utolsónak haloványabbnak kell lennie mert messzebb van a feszültségforrástól(P=U x I),mivel az elsőre még 230V hat,addig a többire már jóval kisebb a vezeték és a többi izzó ellenállása miatt.
2010. jan. 5. 12:03
 1/10 anonim ***** válasza:
95%

Ha kicsavarod az egyiket, és a többi nem ég, az garantáltan soros kapcsolású.


Az összes izzón ugyanakkora áram folyik át, a rajtuk eső feszültség az egyes izzók ellenállásától függ. Egyik sincsen "messzebb" a feszültségforrástól!!!

2010. jan. 5. 12:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:

úgy képzeld el, mint egy hosszú lépcsőt.


a teteje a 230 volt az alja a 0 volt.

a lépcsőfokok vízszintes része a kébel, a függőleges része az egyes izzókon a feszültség esés. mindegyiknek ugyanakkora. (feltéve, hogy ugyaolyan izzók vannak sorbakötve, meg a vezeték ellenállása elhanyagolható)

2010. jan. 5. 12:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 A kérdező kommentje:
szóval kicsavarom:nem ég,ergo soros.e akkor miért nem haloványabb,hiszen az utolsóra kisebb eszültség hat?
2010. jan. 5. 13:04
 4/10 anonim ***** válasza:

Nem jól értelmezed. Mindegyiken ugyanakkora feszültség esik, az áramerősségük meg a soros kapcsolás miatt megegyezik. Így tehát a teljesítményük ugyanakkora, ugyanúgy világítanak.

Vegyük példaként azt, hogy az izzók mindegyikén 5V feszültség esik! Az izzóba nincs beépítve voltmérő, így ő nem tudja, hogy előtte 220V-os feszültség volt és mögötte lett 215V, vagy éppen előtte 8V-os feszültség volt és mögötte már csak 3V maradt. Ő csak annyit "tud", hogy rajta esik 5V és amíg ez az 5V megvan, világít szépen.

2010. jan. 5. 13:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:

mert az első izzón is ugyanakkora a feszültségesés. Nem az számít, hogy milyen messze vannak a 0-tól, hanem hogy az izzó két kivezetése között mekkora a feszültség. Erre volt a lépcsős példa.


Tehát adott ellenálláson adott áram esetén mindig ugyanakkora feszültségkülönbség lép fel (U=R*I) a két kivezetése között. Mivel mindegyik égő ugyanakkora ellenállású, és mindegyiken ugyanakkora áram folyik keresztül, ezért mindegyiken ugyanakkora feszültség esik. Ezért világítanak azonos erővel.


Képzeld el, hogy a lépcsőn víz folyik lefelé. A függőleges részekhez ugyanolyan kis malomkerekeket rakunk, akkor mindegyik malomkerék azonos sebességgel fog forogni, mert a víz meghajtóereje csak attól függ, milyen magasról esik, és független attól, hogy az esés előtt mit csinált, csak a lépcsőfokok különbségétől függ.

2010. jan. 5. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Akkor ezek szerint míg az első izzót kb 230 V éri addig az utolsót már akár a fele is(a vezetékben és a többi fogyasztón összegződő ellenállás miatt),de az áramerősség változatlan;ugyanakkora teljesítményük,mert a P=U X I ben az U nem a feszültséget hanem az izzó két pontja közti potenciálkülönbséget jelenti?De akkor miért feszültséggel szorozzuk meg iskolában és erről miért nem beszélnek?És honnan tudom mekkora feszültségesés van a két pont között?És akkor ezek szerint mindegy mekkora a feszültség(lehetne 12V is?)csak az esés számít?
2010. jan. 5. 14:23
 7/10 anonim ***** válasza:

tanítják, csak te nem figyeltél.


a régifajta karácsonfaizzó két kivezetése között kb. 10 volt van. ennyit bírnak. azért vannak annyian sorbakötve, mert így mindegyik csak a maga 10 voltját kapja meg és mivel vannak vannak 20-an békésen meg tudnak osztozni a 220-on (amire régen tervezték őket).


(egyébként asszem 12 voltosak, úgyhogy a 230-at is bírják együttesen)

2010. jan. 5. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:
Szerintem az iskolában sem minden esetben az áramforrás kapocsfeszültségével számoltok teljesítményt. Ha teljesítményről van szó, akkor mindig egy adott fogyasztó teljesítményét nézed, tehát logikus, hogy csak az arra a fogyasztóra vonatkozó feszültség- és áramerősség-értékeket veszed figyelembe. Azonban ha az áramkörben csak egyetlen fogyasztó van, akkor kénytelen vagy az áramforrás adataival számolni, mert annak a feszültsége csak azon az egy fogyasztón tud "megjelenni".
2010. jan. 5. 15:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:

Csakhogy még egy kicsit bonyolítsak a dolgon:

Az újabb karácsonyfa égők "vegyes kapcsolásúak".

Minden izzóban az izzószállal párhuzamosan van kötve 1 ellenállás (ez valójában 1 darab drót).

Ha az izzó "kiég", akkor az ellenálláson keresztül továbbra is folyik az áram, és a többi izzó világít.

Természetesen ennek az izzónak más lesz az ellenállása mint a többinek, ez egy kicsit borítja a többi izzó ideális feszültségét.

2010. jan. 5. 20:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

"...U nem a feszültséget hanem az izzó két pontja közti potenciálkülönbséget jelenti..."


Meg szeretnélek nyugtatni, hogy két pont közötti potenciálkülönbség az pontotsan a feszültség.

2010. jan. 6. 02:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!