Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Törtek? A bővítést nem értem....

Törtek? A bővítést nem értem. Magyarázzátok el

Figyelt kérdés
mikor mennyivel bővítünk vagy hogy van ez. a vakáció elején még értettem de a végére elfelejtettem
2010. jan. 3. 13:29
 1/5 anonim ***** válasza:

A törteket a nevezőjük szerint kell bővíteni. Ha össze akarsz adni két törtet akkor közös nevezőre kell hoznod. Keress olyan számot amit mind a két nevezővel el tudsz osztani. Pl 1/3 + 1/4= 4/12 + 3/12= 7/12

Szóval a 3 4-szer van meg a 12-ben ezért a számlálót ezzel szorzod így lesz 1/3 = 4/14 és a 4 meg 3-szor van meg a 12-ben így 1/4 = 3/12

2010. jan. 3. 13:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
Remélem segítettem és érted. Jó tanulást. (az előző)
2010. jan. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim válasza:
én régen mindig úgy csináltam, hogy megnéztem az összeadandó törtek nevezőjét... hogy maradjunk az előző válaszoló példájánál, legyen az 1/3 és 1/4-nél a 3 és a 4. ekkor meg kell nézni, hogy melyik az a legkisebb szám, amelyikben mindkettő megvan maradék nélkül. akkor a kisebbhez elkezdem hozzáadni önmagát... nézzük először: 3+3=6... de ebben nincs meg a 4 maradéktalanul. tehát tovább: 6+3=9, ebben sincs. 9+3=12, na ebben pont megvan 3-szor a 4. ekkor tudom, hogy mindkét törtek 12-edre kell bővíteni. úgy bővítünk, hogy megnézzük, hogy az adott tört nevezője hányszor van meg az új nevezőben. ez esetben a 12-ben a 3 négyszer van meg, tehát néggyel beszorzom a számlálóját. az 1/4-ed esetében, ahogy az előbb írtam a 4 háromszor van meg a 12-ben, ezért 3-szor beszorzom az 1/4-ed számlálóját, azaz az 1-et. a végén, ha a két tört nevezője egyezik, a számlálókat simán össze kell adni. remélem elég részletes voltam :)
2010. jan. 3. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Az előzőekhez annyit, hogy az a legkisebb szám amelyben mindkét szám megvan maradék nélkül a legkisebb közös többszörös. Ennek meghatározása a*b/legnagyobb közös osztó. A legnagyobb közös osztót többféle módszerrel is meg lehet határozni. Az egyik mód a prímekre bontás majd, a közös prímek szorzata adja a legnagyobb közös osztót. Nagyobb számoknál mást alkalmaznak.

A prímekre bontás a következők szerint megy:

Vegyük a 4 és 3 nevezők esetét 4=2*2 , 3=3 itt ugye nincs közös rész,mert az egyikbe csak 3 a másikba csak a 2,mint prím szám szerepel.

Viszont,ha pl 4 és 6 lenne, akkor 4=2*2, 6=3*2 , tehát a 2 egyszer szerepel mindkét helyen, ezért itt most ez a legnagyobb közös osztó.

Ez utóbbi esetben a legkisebb közös többszörös = 4 * 6 / 2 = 12

Innentől már csak ezt a legkisebb közös többszöröst osztod az eredeti nevezővel és az eredménnyel szorzod fel a számlálót.(12/4 = 3, 12/6=2)

2010. jan. 3. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
36%
légyszíves vagy valami?
2010. jan. 5. 19:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!