Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Eltudná valaki magyarázni egy...

Eltudná valaki magyarázni egy görbe görbületének részletes levezetését?

Figyelt kérdés

Többel között nem értem, hogy egy vektor második deriváltja miért merőleges mindig az első deriváltra(normál irányú gyorsulás), és a görbület miért a görbületi sugár reciproka. Ha a link alapján mondjátok az is jó. Értem az elvet, de szeretnék megérteni mindent, hogy miért úgy van

Köszönöm előre is!


[link]



2014. jún. 15. 20:34
 1/7 anonim ***** válasza:

Nagyon egyszerű. Egy adott pontbeli görbület értelmezéséhez először tudni kell az adott pontbeli egységnyi hosszúságú érintővektort. Ez definíció szerint egységnyi hosszú, ezért a görbe mentén változni csak irányban tud. Vagyis a görbület nem más, mint annak mértéke, hogy egy adott pontbeli érintőirányú egységvektor milyen szögben fordul el, ha egy nagyon kicsit arrébb visszük a görbén. Azaz a görbület az érintővektor (ami a paraméterezett görbe adott pontbeli első deriváltja) deriváltja, vagyis a második derivált ebben a pontban a görbe ívhossz paraméterezése esetén. Egy vektor ilyen infinitezimálisan közeli pontok közötti irányváltáskor pedig csak önmagára merőlegesen tud elfordulni. (Forgatási mátrix elemeit ha sorba fejted, akkor a szinusz első rendben eltűnik, míg a koszinusz nem, az 1-et ad, vagyis kis szögű forgatáskor egy vektor merőleges vetülete, amit a koszinusz ad meg, változatlan marad, azaz a változás magára a vektorra merőleges lehet csak.) Ezért a görbület (második derivált) is merőleges a görbére az adott pontban.


A görbületi sugarat az alapján lehet értelmezni, hogy egy R sugarú kör görbülete annak tetszőleges pontjában 1/R. Ezt a logikát megfordítva egy görbe adott pontbeli görbületéhez is lehet rendelni egy görbületi sugarat, amely nyilván a simulósíkba eső kör (a simulókör) sugara lesz, és értelemszerűen a görbület reciprokával egyenlő.

2014. jún. 16. 12:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A simulókörhöz még annyit, hogy személetesen ez azt jelenti, hogy egy tetszőleges de azért elég sima (kétszer differenciálható) görbe bármely pontjának elég kicsiny környezete helyettesíthető az ebbe a pontba rajzolt simulókör görbéjével. Ergo a teljes görbe felfogható ilyen kis simulókör-szakaszok (egymást átfedő) sokaságaként.
2014. jún. 16. 12:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:

Az addig világos, hogy ha deriválom a görbét egy adott pontban, akkor megkapom, az adott pontbeli érintő meredekségét. A második derivált pedig azt mutatja, hogy az adott pontbeli érintő mennyit változik. De amikor azt mondjuk, hogy nagyon kicsit visszük arrébb, akkor én mivel, nullába tart (határérték miatt), tehát majdnem nulla távolságnyit visszük arrébb, ezért ezt úgy értelmezem, hogy a nagyon kicsi elmozdulás miatt nincs szögelfordulás. Valamint azt sem értem, hogy miért kell t (legyen idő) paraméter illetve s (ívhossz) alapján deriválni. Mi a különbség? Illetve még annyi, hogy ezt a forgatási mátrixot letudnád írni, hogy mik vannak a sorokban és oszlopokban, valamint miért? Nagyon hálás lennék.

i j k

? ? ?

? ? ?

Köszönöm az eddigi hozzászólásaid!!

2014. jún. 16. 18:13
 4/7 anonim ***** válasza:

A derivált nem egyszerűen egy határérték, hanem egy hányados határértéke. Tehát kis elmozdulás estén hiába tart nullához a szögelfordulás (és az elmozdulás is), nem ezeknek a határértékét, hanem a szögelfordulás és az elmozdulás hányadosának határértékét jelenti a derivált:


lim (delta_alfa/delta_s),


ahol delta_s tart a nullához (5.1. definíció az általad megadott link alatt). És ez a limesz már nem a nullához tart. Nem is tarthat, mivel nyilvánvaló, hogy az érintő meredeksége pontról pontra változik, ahogy végighaladsz a görbén.


Az ívhossz szerinti paraméterezés egyenletesen nő a görbe mentén, hiszen a hosszal arányos. Ez egyfajta természetes paraméterezés. A link alatti levezetés erre az esetre vonatkozik. Tetszőleges paraméterezésnél azonban a deriváltak értékei megváltoznak. Ez esetben a fenti határérték nevezőjét az előző esetből úgy lehet származtatni, hogy a ds helyére dt*ds/dt-t írsz, ahol ds/dt az s(t) függvény, azaz a régi s paraméter helyett az új t paramétert bevezető függvény deriváltja. A ds/dt tehát egy olyan szám, amely módosítja a hányados értékét. A számláló szintén módosul, mivel az alfa szögelfordulást is az új t paraméter szerint kell mérni. Ha megnézed a levezetést, akkor a dt/ds köbe jelenik meg annak megfelelően, hogy a számláló két deriváltnak a (vektoriális) szorzata, amelyekre külön-külön vonatkozik egy-egy dt/ds derivált, és a nevezőben is ott van egy ds/dt, amit kiemelve annak reciproka egy újabb dt/ds szorzótényezőt jelent.


Egy analógiával talán könnyebben meg lehet érteni a dolgot. Vegyük az y=x függvényt. Ennek x szerinti deriváltja mindenhol 1. De ha az x paraméter helyett bevezetek egy új, t változót az x(t) függvény segítségével (t itt most nem idő, csak egy másik paraméterezés), akkor az y t szerinti deriváltja mi lesz? A láncszabály alapján:


dy/dt = dy/dx * dx/dt, azaz a korábbi dy/dx derivált, ami 1, megszorzódik a dx/dt deriválttal, ami meg annyi, amennyi (pontonként változhat). Most már érthető, hogy miért változik meg egy derivált értéke, ha a paraméterezést is megváltoztatod. A görbület számítása esetében ugyanígy van, csak ott második derivált jön be, amely két tagú lesz, és hogy a paraméter második deriváltját kiküszöböljük, ezért alakítjuk át a számlálót egy vektoriális szorzattá.


Ami a forgatási mátrixot illeti, te egy determináns első sorát írtad, én viszont mátrixról beszéltem.


Két dimenzióban maradva (hiszen a görbe simulósíkja is az) az alfa szöggel történő forgatás mátrixának alakja:


[ cos(alfa) -sin(alfa) ]

F(alfa) = | |

[ sin(alfa) cos(alfa) ]


Ha alfa nagyon kicsi, akkor cos(alfa) -> 1 és sin(alfa) -> alfa, azaz



[ 1 -alfa ]

F(alfa) = | |

[ alfa 1 ]


Vagyis ha ezzel elforgatsz egy x irányba mutató egységnyi


[ 1 ]

v = | | oszlopvektort, akkor ezt kapod:

[ 0 ]


[ 1 ]

F * v = | |

[ alfa ]


Vagyis a vektor önmagára merőlegesen változik. Na, ez történik egy görbe egységnyi hosszúságú érintővektorával is, amikor egy kicsivel arrébb viszed a görbén, és közben egy kis alfa szöggel elfordul.

2014. jún. 17. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
Huh, elcsúsztak a mátrixos jelölések, de azért remélem, érthető.
2014. jún. 17. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm, kezd érthetővé válni!! Rendes vagy, hogy segítettél!

Esetleg tudnál, valami könyvet ajánlani, ami ilyen dolgokkal foglalkozik az alapoktól kezdve, és leírja a miértekre a választ?

2014. jún. 17. 15:56
 7/7 anonim ***** válasza:

Őszintén szólva én sosem tanultam olyan differenciálgeometriát, amit te, csak valami minimálisat. Ellenben volt egy kis Riemann-geometria, ami az általános relativitáselmélethez kellett, de az más jellegű.


Tapasztalatom szerint a magyar nyelvű szakkönyvek közül a régebbiek sokszor hasznosabbak, mint a maiak, ezért én megpróbálnám beszerezni Szőkefalvi-Nagy Gyula: Differenciálgeometria című könyvét (Műszaki könyvkiadó, 1979), antikváriumokban talán kapható. Keress rá a neten.


De találtam egyetemi jegyzeteket is:


[link]


[link]


[link]


Ebben vannak gyakorló példák is megoldásokkal együtt:


[link]


Ha tudsz angolul, akkor talán ez is hasznos lehet:


[link]


[link]


Vagy itt az MIT nyílt kurzusos tananyaga:


[link]


Rengeteg helyen találhatsz még segítséget, próbálj keresgélni.

2014. jún. 18. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!