Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van, hogy valamely...

Miért van, hogy valamely tárgyak nem a víz felszínén úsznak, vagy lebegnek, hanem valahol lejjebb a vízben?

Figyelt kérdés
Pl. van egy 2 méter magas tartályunk, ami tele van vízzel. Abban hungarocell golyók úsznak a felszínen. De ha (most csak mondok valamit) alumínium golyót dobnánk be, akkor az mondjuk lesüllyedne 50 cm mélyre, és ott lebegne. Talán a víz sűrűsége az oka, hogy már 50 cm után annyit sűrűsödik, hogy ennyire megérzik a tárgyak? Ha igaz, akkor 1 méter mélyen már olyan sűrű a víz, hogy az alumínium golyónál kétszer sűrűbb anyagú, de akkora térfogatú test is lebegni kezdene?
2014. ápr. 9. 16:00
 1/6 anonim ***** válasza:
53%
Igen. A bolygónk sűrűségét is ebből számítják, hiszen az is csak legfeljebb 11.000 m mélyre süllyed le a vízben (Marianna-árok).
2014. ápr. 9. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
mi??hogy lebegne valami a víz közepén?vagy lesüllyed vagy fentmarad...
2014. ápr. 9. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Mi süllyedt le? A bolygónk? Ezt most nem értem :)

De ez azt jelenti, hogy 11 km mélyen akár egy vasgolyó is lebegni kezd a vízben? És az ott élő élőlények hogyhogy nem halnak meg? Hiszen ott már nagyobb a víz sűrűsége mint a vasé.

2014. ápr. 9. 18:14
 4/6 A kérdező kommentje:

Az előző kommentet az elsőnek küldtem, ezt most neked 2.:


Hiába is kételkedsz, van olyan dolog, ami lebeg a vízben, és nem süllyed le. Ha tévednék már röpködnének a hozzászólások hogy ez nem létezik.

2014. ápr. 9. 18:16
 5/6 anonim ***** válasza:
53%

"Mi süllyedt le? A bolygónk? Ezt most nem értem :) "


Mint ahogyan én sem a kérdést :) Legalábbis így, ebben a formában (már bocs, de) hülyeség.


Az alumínium nem fog lebegni a vízben, mivel a sűrűsége 2,7-szer nagyobb a vízénél. Akkor jön létre lebegés, ha a lebegő tárgy és a közeg sűrűsége azonos. Az, hogy a vízben x méter mélyen lebeg valami és nem a tetején úszik vagy a tartály alján dekkol, az attól van legtöbbször, hogy a víz hőmérséklete változik a mélységgel. Minél mélyebbre mégy, annál hűvösebb, mivel a melegebb molekulák felfelé törekednek, felúsznak a tetejére, a hidegebbek meg lesüllyednek az aljára. Így ha egy olyan galacsint dobsz a vízbe, amelyiknek sűrűsége közel azonos a vízével, akkor egészen addig fog süllyedni, míg azonossá nem válik a galacsin és a közeg sűrűsége. Tehát megáll egy bizonyos mélységben, ahol a közeg és a galacsin sűrűsége kiegyenlítődik, pontosan azonos lesz.


A mélység növekedésével valóban nő némileg a víz sűrűsége is (azonos hőmérséklet esetén is), a felül lévő vízoszlop nyomásának hatására, de ez minimális, <5%. Tehát se a vasgolyó, se az alumíniumgolyó nem fog lebegni (hacsak nem üreges, vagy porózus szerkezetű), akármilyen mély vízbe is dobod bele.

2014. ápr. 9. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

"Minél mélyebbre mégy, annál hűvösebb,"


Azert ez igy ebben a formaban nem teljesen igaz, a viz surusege +4C fokon a legnagyobb.

2014. ápr. 9. 18:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!