Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt az egyenletet hogy lehet...

Ezt az egyenletet hogy lehet megoldani?

Figyelt kérdés
cos(2x+pi/6)=cos(3x-pi/6)
2014. márc. 17. 20:14
1 2
 1/18 anonim ***** válasza:

Mivel mindkét oldalon cosinus van, ezért a két oldal csak akkor egyenlő, ha egyenlő a zárójelen belüli értékek is megegyeznek.

Tehát simán elhagyod a cosinust.


2x+pi/6=3x-pi/6


x=pi/3 és nem felejted el a periódust: x=(pi/3)+2*k*pi, ahol k tetszőleges egész szám.

2014. márc. 17. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/18 anonim ***** válasza:

Bocs, az első mondatom értelmetlen lett. Korrekció:


Mivel mindkét oldalon cosinus van, ezért a két oldal csak akkor egyenlő, ha a zárójelen belüli értékek is megegyeznek.

2014. márc. 17. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/18 anonim ***** válasza:

"Mivel mindkét oldalon cosinus van, ezért a két oldal csak akkor egyenlő, ha a zárójelen belüli értékek is megegyeznek."

Nagyon NEM igaz!

A koszinusz periodikus függvény! Másrészt cos(x)=cos(-x) !!

2014. márc. 17. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/18 anonim ***** válasza:

#3


Én is tudom, hogy a cosinus periódikus függvény, azonban a feladat megoldásához erre van szükség, ugyanis X értéke mindkét oldalon megegyezik, tehát a két zárójeles érték garantáltan ugyanannyi.


A cos(x)=cos(-x) pedig ugyancsak igaz, de a megoldásba írtam periódust, ergo elszámoltam ezzel is.

2014. márc. 17. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/18 anonim ***** válasza:

Na, jó félrenéztem. Félig igazat kell adnom neked.


Tehát van egy második eset.


cos(x)=cos(-x), tehát az is lehetséges, hogy:


2X+pi/6=-(3x-pi/6)


2x+pi/6=-3x+pi/6 pi/6-ot kivonunk


2x=3x kivonunk 2x-et


x=0


Periódus itt is kell: x=0+2*k*pi, k tetszőleges egész szám.


De ettől még az elv, amin haladtam helyes.

2014. márc. 17. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/18 anonim ***** válasza:

Akkor ezeket a gyököket mindet megkaptad?

[link]

2014. márc. 17. 20:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/18 anonim ***** válasza:
Na jól van, én is bepötyögtem függvényábrázolóba, és úgy tűnik, nincs igazam. Viszont egyenletrendezéssel még mindig nem értem, hogy jönne ki a 2pi/5, meg még jónéhány.
2014. márc. 17. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/18 A kérdező kommentje:
Na akkor megnyugodtam, hogy nem csak én nem tudom megoldani :D AKinek van ötlete, ne tartsa magában :D
2014. márc. 17. 21:06
 9/18 anonim ***** válasza:

2x+pi/6=-3x+pi/6+2kpi

5x=2kpi

x=2/5kpi.

k=0,1,2,3,4 -nél jön ki a többi gyök.

2014. márc. 17. 21:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/18 anonim ***** válasza:
Ja, jó, most már látom. Eltévesztettem egy előjelet, ezért jött ki hibásan nekem. Ezer bocsánat kérdező, papíron jobban átlátom, ott nem szoktam ilyet téveszteni. És bocs, 94%-os, hogy még ragaszkodtam is a hülyeségemhez.
2014. márc. 17. 21:11
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!