Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Vastag vagy vékony falu...

Vastag vagy vékony falu bögrébe öntenéd a forró teát és miért?

Figyelt kérdés

1. ha azt szeretnéd, hogy gyorsabban hűljön

2. ha azt szeretnéd, hogy lassabban hűljön



2014. jan. 24. 12:27
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Ha azt akarom, hogy gyorsabban hűljön, akkor a vékony falúba öntöm, mert akkor a bögre fala hamarabb adja le a felvett hőt a környezetének.Ha lassú hűlést szeretnék, akkor pedig a vastag falúba, ugyanezért.
2014. jan. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Épp ellenkezőleg. Amikor beleöntöd a teát a bögrébe, akkor viszonylag hamar kiegyenlítődik (nagyjából) a hőmérsékletük, a tea lehűl valemennyire, a bögre felmelegszik valamennyire. Ezután pedig sokkal lassabban hűlnek le a környezeti levegő hőmérsékletére.

Egy vékony bögre sokkal kevesebb hőt von el a teából, mint egy vastagabb, tehát magasabb lesz a "közös" hőmérsékletük.

Tehát ha gyorsabban akarsz hűteni, vastagabb falú bögrébe töltsd a teát.

2014. jan. 24. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

12:53


Szóval szerinted, egy vékony műanyag falú bögrében (aminek a falvastagsága mondjuk 1mm) sokkal lassabban hűl le a forró tea, mint egy 1cm falvastagságú kerámia bögrében? :)


A valóság ennek némileg ellent mond :D


Okés, hogy felmelegszik, de a kerámia rossz hővezető, így hiába áll be a közös hőmérséklet, azt lassabban fogja leadni a levegő felé, míg a vékony műanyag (vagy nagyon vékony kerámia) sokkalta gyorsabban.

2014. jan. 24. 12:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

#3: Mivel a falvastagság változtatásáról volt csak szó, úgy kezeltem, hogy az anyag nem változik. Szerintem így korrekt.

Ezen kívül úgy gondoltam, hogy a tea és a börge között (legyen akár kerámia, akár műanyag vagy acél) mindenképp jobb a hőátadás, mint a tea és a levegő között (közvetlenül és a falon kereszül közvetetten is). Ennek nem néztem utána számszerűen, de érzésre igaz :)


Ha ezekkel a feltételekkel élünk (meg egy nagy rakás egyszerűsítéssel), akkor a tea kitöltése után először van egy gyors hűlés, amit a bögre hőelvonása okoz, aztán egy lassú hűlés, amit a levegő okoz. A vastag falú bögre több hőt von el, ezért a kezdetekben jobban lehűti a teát, utána viszont valamivel jobban szigeteli a levegőtől, tehát lassabban fog hűlni a levegőn. A kérdés az, hogy mekkora hőmérsékletre akarjuk lehűteni.

2014. jan. 24. 13:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

Na kedves fiúk, nem lettem sokkal okosabb, de köszi a válaszokat.

Ezekre a felvetésekre én is mind gondoltam, de nem egyértelmű.

Én kerámia falu bögrére értettem a kérdést, ki is akartam kísérletezni, de nekem csak 50 fokig mér a hőmérőm.

2014. jan. 24. 14:03
 6/9 anonim ***** válasza:
Ha állandó a külső átmérő (:D) akkor a vékonyba, mert a tea nagyobb felületen tud párologni, de ha a párolgási felület állandó, akkor a vastagabba, mert nagyobb felületen adja le a hőt.
2014. jan. 24. 16:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
#6: Pont ezért írtam, hogy tetszőleges mélységig lehet bonyolítani :D
2014. jan. 24. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Figyelembe véve az eddigi válaszokat, nem elég a falvastagságot nézni, az anyaga is fontos. Olyan bögre kell, ami direkt arra van tervezve. :D Vagyis, tekintettel arra, hogy a pohár szoba hőmérsékletű, és azt akarom, hogy a forró tea is azzá váljon minél hamarabb, akkor vastag falú, de jó hővezetőből készült bögre kell. Mondjuk 1cm vastag falú alubögre, aminek a külső része bordázott. Mivel első körben, a vastag fal hűti le, aztán mikor felmelegszik a fal, akkor se hőszigeteli el a levegőtől. Azért nem hiszem, hogy olyan sokat hűtene a pohár fala. Hiába, hogy hirtelen többet, mint aztán, de attól még forró marad a pohár, és a tea is, szóval hőszigetelő anyagból a vékonyba hamarabb lehűl.
2014. febr. 15. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim válasza:

A válaszokból az anyagok két tulajdonságára való hivatkozás hiányzik, pedig a lényeg ezekben van:


1. a fajhő (mennyi energia [hő] szükséges ahhoz, hogy az anyag hőmérsékletét x fokkal megnöveljük)

2. az anyag hővezetőképessége (minél magasabb, annál gyorsabban megtörténik a hőmérséklet-kiegyenlítődés).


Ezekből kell kiindulni, s akkor könnyen meg lehet találni a helyes választ.

Ha abból indulunk ki, hogy a két bögre azonos anyagú, térfogatú, alakú és csak a falvastagság eltérő, akkor a párolgásból adódó lehűlés szerepét figyelmen kívül hagyhatjuk, hisz nagyjából mindkét esetben azonos. Ekkor csak a falvastagság (pontosabban a bögre tömege).


A gyakorlatban tehát, ha azt akarjuk, hogy a tea gyorsan hűljön akkor vastag falú fém bögrébe öntsük, ha azt szeretnénk, hogy lassan hűljön, akkor vékony falú kerámia vagy üveg bögrébe öntsük.

2014. márc. 22. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!