Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matek: Nem értem ezt a bizonyí...

Matek: Nem értem ezt a bizonyítást? (Pascal háromszög)

Figyelt kérdés

Bolyai Sorozat: Matematikai logika


Itt van 4 oldal:


[link]


[link]


A problémám a 2. képen, a 3. gyakorló feladat. Ez annak a bizonyítása hogy az n+1 elemű halmaznak a k elemszámú részhalmazainak száma


(n+1 alatt k) = (n alatt k-1) + (n alatt k)


Addig értem hogy ez az intuíció honnan jön (leolvasása a Pascal háromszögről), de a bizonyítást nem értem.


Nézzük a bizonyítást:


Az n elemű halmazt jelöljük {0, 1, ..., n-1} halmazzal (hiszen csak az elemek száma érdekes). Az n+1 elemű halmaz pedig {0, 1, ..., n} Nagyvonalakban HA jól értem azt akarja vizsgálni, hogy felírjuk a kombinációt azokra a halmazokra amik tartalmazzák az n-t, és azokra amelyek nem, és nyilván a kettő összege lesz. De amikor először sorra vesszük azokat a halmazokat, amelyek tartalmazzék az n-t, nem értem miért az n elemű halmazt {0, 1, ..., n-1} vesszük elő, hiszen ez éppen hogy nem tartalmazza azt és azt sem értem a k -ból hogy lett k-1.


Azt értem hogy mikor a képletet megsejtettük oda honnan jön a k-1, de itt a bizonyításnál miért az n elemű halmazt vizsgáljuk ha éppen azt kell összeszámolni ahol az n benne van? Itt kezdődik a gondom.


Megköszönném ha segítenétek, üdv


2014. jan. 2. 18:25
 1/5 anonim ***** válasza:

Szerintem próbáld meg még egyszer elolvasni a bizonyítást, mert korrektnek és részlesnek tűnik…


Itt az a cél, hogy megszámoljuk az (n+1)-elemű halmaz k-elemű részhalmazait. Olyan k-elemű részhalmazból, ami az (n+1)-edik elemet tartalmazza (n alatt a k-1) darab van, olyanból pedig, ami nem tartalmazza az (n+1)-edik elemet, (n alatt a k) darab van. Másmilyen részhalmaz nincs, a kétféle módon kapott részhalmazok között azonos nincs, így (n+1 alatt a k) = (n alatt a k-1) + (n alatt a k).

2014. jan. 2. 18:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Hátha így megérted, lottó:

A 90 számból 5-t annyiféleképpen lehet kiválasztani mint:

1...89-ből kiválasztjuk az ötöt +

a 90-eshez még a 89-ből kiválasztunk 4-t.

Vagy :

a 90-ből nem választjuk ki a 90-est : a többiből 5-t +

a 90-ből kiválasztjuk ki a 90-est : a többiből 4-t hozzá.

2014. jan. 2. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Nem tudom kell-e e még, de konkrétan a kérdésedre válaszolok azért (az egészet nincs kedvem leírni :D).

Szóval:

Hogy let k-ból k-1 és miért nincs benne az n, ha olyat akarunk, ami tartalmazza. Nos mi eredetileg k elemű részhalmazt akarunk, amiben benne van az n. De ha ezekből a halmazokból kiszedjük az n-t akkor k tag helyett már csak k-1 lesz. Olyan mint amikor 5 (vagy k) kártyalapot akarsz kihúzni, úgy hogy benne legyen a piros ász. Akkor kiveszed a pakliból a piros ászt (--> egyel kevesebb lap lesz (k-1)), majd akárhogyan húzol ki 4 (k-1) lapot, mindig ha hozzáteszed a piros ászt meglesz az 5 lap, piros ásszal együtt.

2014. jan. 21. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat. Még korábban sikerült végül megértenem, ezzel a benne van/nincs benne - egymást kizáró esetekkel, csak most tudtam válaszolni, köszönöm a segítségeteket.


((am csak én gondolom azt hogy a n meg n+1 elemű halmazok elemszámának a bekeverése kicsit túlbonyolítja a dolgot? nekem legalábbis))


Köszönöm, üdv

2014. jan. 27. 20:47
 5/5 anonim ***** válasza:
Nem tudom, nekem a tanárom színes golyókkal magyarázta, mondván, hogy az könnyebb, de szerintem viszont így sokkal egyértelműbb. :D Embere válogatja...
2014. jan. 30. 19:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!