Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Fizika, gyorsvonat (? )

Fizika, gyorsvonat (? )

Figyelt kérdés

Egy 108 km/h sebességgel haladó gyorsvonat vezetője akkor veszi észre az előtte, vele 32,4 km/h-val azonos irányba haladó tehervonatot, amikor a két vonat közötti távolság 180 m! A gyorsvonat vezetője fékezni kezd, és így egyenletesen 1,2 m/s2-tel lassulni kezd!

a) Elkerülhető-e a két vonat ütközése?

b) A gyorsvonatnak mennyivel kéne mennie, hogy az ütközést éppen elkerüljék?



2013. nov. 6. 20:26
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:

Ezen az animációs-oldalon választ is kapsz:

[link]

2013. nov. 6. 20:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
Egyértelműen nem kerülhető el az ütközés.
2013. nov. 6. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

"Ezen az animációs-oldalon választ is kapsz:

[link]


Sajnos a képet nem hozza be. Esetleg le tudnád írni, amit ott írnak róla?

2013. nov. 6. 21:47
 4/12 anonim ***** válasza:

Márciusban már szerepelt ez a feladat:

http://www.gyakorikerdesek.hu/kozoktatas-tanfolyamok__hazife..

Ott egy fénykép van róla.

2013. nov. 6. 22:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen, így már teljesen érthető az első rész.

És a gyorsvonatnak mennyivel kéne mennie, hogy az ütközést éppen elkerüljék?

2013. nov. 7. 18:05
 6/12 anonim ***** válasza:

Gondolom, ha érted, akkor v1 helyett beírsz x-et, és kiszámolod, hogy :

[link]

2013. nov. 7. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Ugyanaz a válaszoló vagyok.

Alulról a harmadik sorban a gyökjel elől a plusz/mínusz jel lemaradt. (Csak a - jellel jó fizikailag)

2013. nov. 7. 20:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

De ami kijött eredménynek, az majdnem akkora, mint a gyorsvonat eredeti sebessége.

Eredetileg v1 = 108 km/h = 30 m/s -mal megy.

Ha most 29,78-cal megy, attól még biztosan nem fogja elkerülni az ütközést, hiszen a tehervonat sebessége nem változik, ezért 15 s alatt 135 m-t tett meg, + a 180 méter. Ez összesen 315 méter.


A gyorsvonat számításaim szerint 360 métert tenne meg, ha nem állítaná meg a tehervonat. Ez még + 5 mp időt jelent, és ez alatt tenné meg azt a plusz 45 métert.


Ha minden igaz, akkor ez alatt a tehervonat is mozogna, de azt nem tudom, hogy hozzá kéne még számítani. Mert ha igen, akkor a tehervonat 5 mp alatt pont 45 métert tenne meg, és így valójában a gyorsvonat és a tehervonat a feladat szerint is éppen csak találkozik.

Ezek szerint a gyorsvonatnak pont 30 m/s-mal kell mennie, hogy éppen csak "hozzáérjen".


De ez nem biztos, lehet valamit elrontottam.

2013. nov. 7. 21:44
 9/12 A kérdező kommentje:

És nekem a másodfokú egyenlettel nem jött ki, csak részben, mert ha az "a" helyére negatív gyorsulást írtam, és az idő 15 s, akkor a x-re 1,7333 m/s-ot kaptam.

Ha pedig a gyorsulást pozitívnak vettem, akkor meg teljes egészében megkaptam a gyorsvonat eredeti sebességét, a 30 m/s-ot.

Ha pedig a t-ket 20 sec.-nak veszem, akkor egyszer 30 m/s, egyszer pedig 6 m/s jön ki eredményül az x-re, attól függően, hogy a gyorsulást negatív vagy pozitív előjelűnek veszem.

2013. nov. 7. 21:58
 10/12 anonim ***** válasza:

Az én számolásom szerint 18 sec -nál

tehervonat 180+9*18=342 m.

gyorsvonat 29.78*18-0.6*18^2=341.64 m

Szerintem jó az amit leírtam.

2013. nov. 7. 22:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!