Mi a legolcsóbb, legenergiatakarékosabb, leghatékonyabb világítási módszer? -nem napfényre gondolok.
Vannak már jó minöségü ledek is (a normál foglaltokba), amiknek a fényereje és a szine is nagyon hasonlít a hagyományosra. Sokkal kevesebb (kb egy tized) energiára van szükség azonos fény eléréséhez. VIszont amire figyelni kell, az nem a W mértéke, hanem lm (lumen) ennek legalább 200-nak kell lennnie.
A dolgozószobánkban 3 db 35 W-os halogén világított eddig, gyakorlatilag 10-12 órán keresztül. Most kicseréltem 3 W-os 240 lm-es ledekre, a fény ugyanolyan, viszont az áramfogyasztás napi 6-7 KWh-val lett kevesebb. (Már évek óta minden nap leolvasom a villanyórát - az ok most lényegtelen). Ez évente kb 2200-2500 KWh megtakarítást jelent, ami azért már jelentös. És ez CSAK egy szoba!
#3: "... 3 db 35 W-os halogén világított eddig, gyakorlatilag 10-12 órán keresztül. Most kicseréltem 3 W-os 240 lm-es ledekre, a fény ugyanolyan, viszont az áramfogyasztás napi 6-7 KWh-val lett kevesebb"
Csak a poén kedvéért:
3*35 W - 3*3 W = 96 W, legyen 100 Wh megtakarítás óránként, 12 ó alatt 1,2 kWh. :D
LED.
Ugyan még számos hátránya van, de ha csak energiafelhasználás szempontjából nézzük, toronymagasan a LED a befutó.
A hagyományos izzó hatásfoka nagyon alacsony, a befektetett energia legnagyobb része hővé alakul át, és csak kis töredéke fénnyé. Cserébe viszont ez adja a legtermészetesebb fényt, és előállítási költsége nagyon kicsi.
A következő a sorban a halogén izzó. Nagyon hasonlítanak a tulajdonságai a sima izzókéhoz, csak 30-50%-kal kevesebb energiát fogyaztanak, és maga az izzó jóval drágább. A fényük nagyon közel van a sima izzóéhoz.
Aztán jönnek a fénycsövek és kompakt fénycsövek. Ezek jellemzői, hogy a színképük "vonalas", fényük természetellenes, viszont tényleg nagyon keveset fogyasztanak. Hátrányuk a már említetten kívül, hogy a sok fel/lekapcsolás hamar tönkreteheti őket, valamint több-kevesebb idő kell, mire elérik a maximális fényességet. Így összességében olyan helyekre, ahol gyakran van a villany fel/éekapcsolva, és csak rövid ideig kell, hogy égjen (wc, előszoba), kifejezetten rossz választás a kompakt fénycső.
Végül a legenergiatakarékosabb a LED. A fénye ennek is meglehetősen természetellenes, valamint ez sem szerti a gyakori fel/lekapcsolást, és a mai technikával egy égő fényereje meg sem közelíti egy 100 wattos izzóét, de a kompakt fénycsővel szemben ez egyből maximális fényerőt biztosít, és rendkívül energiatakarékos.
Legolcsóbb:
Kemolumineszcencia.
Csak jó sok szentjános-bogarat kell összeszedni.
A következő fokozat a régi jó kis izzó.
Leginkább energiatakarékos:
LED, fénycső, xenon ívfény, ebben a sorrendben romló tendenciában.
Leghatékonyabb?
Halogén reflektor.
Na erre helyből nem igaz a két fenti.
Ha olyat keresel, amire mindhárom igaz, akkor alkalmazási körtől függ, mi lesz a megfelelő megoldás, valamilyen kompromisszum formájában, valamelyik szempont kárára.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!