Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A hidrogén nem fém?

A hidrogén nem fém?

Figyelt kérdés
az a kérdés merült fel bennem, hogy miért tanítják, hogy a hidrogén nem fém, ha egyszer az 1. főcsoportba tartozik, ami az alkálifémek csoportja, tehát fémnek kell lennie. Az megint más dolog, hogy mivel definiáljuk a fémet, egyik kitétel, hogy szobahőmérsékleten szilárd halmazállapotú, KIVÉTEL higany, ebben az esetben nem-e lehetne a hidrogént is odaírni? tudtommal még nem állítottak elő szilárd hidrogént, de biztos vagyok benne, hogy ha megteszik, akkor egy elég jó vezetőt kapunk majd eredményül, ami megint más tulajdonságokkal rendelkezik mint a többi, de a lényeg, hogy rendelkezik a fémek minden kötelező tulajdonságával. vélemény?

2013. okt. 26. 01:53
 1/8 Vree ***** válasza:
89%

A hidrogént nem kategorizáljuk alkáli fémként mert számos olyan tulajdonságot mutat fel amivel az alkáli fém csoport nem rendelkezik, úgymint a kétatomos molekulák képzésére való hajlam, gyenge kötések létrehozása más közeli kötött hidrogénatomokkal, gyenge elektromágnesesség, alacsony

redukálósor besorolás, és a gáz halmazállapotra törekvés.


Az elemek periódusos táblán való elhelyezkedése figyelembe veszi mind az elemek elektronszerkezetét, mind a kémiai tulajdonságait. A hidrogént az atomszerkezete miatt szokás az alkáli fémekkel azonos főcsoportba rakni, ugyanis hozzájuk hasonlóan csak egy egyértékelektronnal rendelkezik, de a kémiai tulajdonságaik eltérnek, és a hidrogén valójban az I-A, IV-A and VII-A (halogén) csoportok tulajdonságait is mutatja, tehát bármelyik csoportba sorolása megindokolható lenne.


Ami lehetetlenné teszi a fémekkel egybe sorolását az az hogy a fémek fő jellemzője, hogy nemfémekkel találkozva elektronokat adnak át. Mivel a hidrogénnak egyetlen elektronja van, nem képes átadni hanem ellenkezőleg, mindig elektron elvételére törekszik, ami a nemfémek tulajdonsága. Ezért a hidrogén egy nemfém.

2013. okt. 26. 02:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
ebben az esetben elég kancsal dolog volt alkáli fém elnevezést adni az egész főcsoportnak
2013. okt. 26. 02:55
 3/8 Vree ***** válasza:
100%

A hidrogén lényegében önmagában egy külön kategória. Lévén a legegyszerűbb lehetséges kémiai elem, olyan tuélajdonságokkal bír ami nagyobb elektronszám esetén már nem lenne lehetséges.


Az 1A (alkálifém) főcsopor jellemző tulajdonságait az adja hogy egyetlen vegyértékelekrtonjuk van. A 4A (széncsoport) főcsoportot az határozza meg hogy félig van tele a legkülső elektronhéjuk, míg a 7A (halogén) főcsoportotaz, hogy csak egy elektronra van szükségük hogy teljesen telítsék a külső elektronhéjat.


De a hidrogénre az egyszerűsége révén mind a három igaz, és mindegyik tulajdonságait is hordozza.

2013. okt. 26. 03:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
ha megfagyasztanám a hidrogént, vagy akárhogy, az extrém reakciókészségen kívül miben hasonlít az alkálifémekre? és a széncsoportnak milyen tulajdonságait hordozza?
2013. okt. 26. 03:41
 5/8 anonim ***** válasza:

Szia! Ha veszel egy periódusos rendszert, a bizonyos "lépcső" a H alatt is húzódik, tehát nemfém. A fémeket többféleképpen is definiálhatjuk, ez általában: Vegyértékrlektronjaik száma 1,2,3. Elektront adnak le a nemfémes elemekkel való reakciókban. De olyan definíció is van, hogy: Amely elemek EN-értéke kisebb, mint a széné(2,5), fémeknek számítanak. Ez persze lesarkított dolog, elvégre a félfém bór(2,0) vagy éppen a hidrogén(2,1) tulajdonságaikban nemfémek. (Bár ebben az olvasatban a hidrogén is az.)

Tehát, az I. főcsoport tulajdonságait jellemzi a hidrogént kivéve: Reaktív, alacsony olvadáspontú, ezüstfehér, késsel vágható fémek. Ebbe természetesen nagyon nem passzol bele a H, amely kétatomos molekulákból áll (kovalens kötés a nemfémes elemekben van) míg a főcsop. többi tagja FÈMrácsot alkot. Az idekerülést alapvetően annak köszönheti a hidrogén, hogy: 1 vegyértékelektronja van. Redukálószer (igaz, nem olyan erős, mint e reaktív fémek, de ez már eleve kizárja a halogénekhez sorolásàt.)

2013. okt. 26. 10:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
Egy kémia témàjú könyvben olvastam egyszer ennek a dolognak a felfejtését, hogy milyen elgondolások voltak a hidrogén "helyes" bepakolásához a periódusos rendszerben. Sajnos, nem emlékszem, melyikben, de ha megtalálom, el fogom küldeni.
2013. okt. 26. 10:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
73%

Felhívnám figyelmeteket a "fémes hidrogén" fogalmára.

[link]

2013. okt. 26. 12:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Vree ***** válasza:

#7es: kérd. már említette, a fémes hidrogénnel az a baj, hogy még mindig sok a feltételezés, pl. hogy elérhető-e olyan nyomás ahol már alkáliként fog viselkedni.


Találtam egy klassz topikot.

[link]

2013. okt. 26. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!