Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A szemben mi határozza meg,...

A szemben mi határozza meg, hogy milyen hullámhosszú elektromágneses hullámokat érzékel?

Figyelt kérdés

Mármint van valami dolog, hogy például két pálcikareceptor távolsága, vagy ilyesmi? Vagy a sejtekbe van kódolva, hogy mekkora hullámhosszú hullámra kerülnek ingerállapotba?

De akárhogy is, a valódi kérdés az lenne, hogy lehetséges-e sebészetileg úgy átalakítani a szemet, hogy lássunk más hullámhosszokat, például rádióhullámokat, vagy radioaktív hullámokat, vagy UV fényt?


Bocsánat, ha az egész marhaság, biológiából gyenge vagyok, ez csak eszembe jutott.


2013. okt. 13. 00:27
 1/8 Makoscsiga ***** válasza:
81%

"A szemben mi határozza meg, hogy milyen hullámhosszú elektromágneses hullámokat érzékel?"

Nem, ez a kérdés nem hülyeség, nagyon is fontos! Egy adott hullámhosszúságú (energiájú) fény érzékelhetőségét a fotoreceptorsejtekben (csap, pálcika) található fényérzékeny pigmentek határozzák meg. A pigmentek szerkezete olyan, hogy csak bizonyos hullámhosszúságú fénnyel képesek kölcsönhatni, és egy adott sejtben csak egyféle van belőle, így amikor egy sejt ingerületbe jön, akkor lehet tudni, hogy az adott energiájú fény intenzitása meghaladta az érzékeléshez szükséges küszöb értéket. Az átlag emberek szemében 3 féle fényérzékeny pigment van, és ebből rakja ki az agy az összes többi színt.


"De akárhogy is, a valódi kérdés az lenne, hogy lehetséges-e sebészetileg úgy átalakítani a szemet, hogy lássunk más hullámhosszokat, például rádióhullámokat, vagy radioaktív hullámokat, vagy UV fényt? "

Sebészetileg nem. Elvileg géntechnológiai múdszerek alkalmazásával lehet olyan receptormolekulákat tervezni, amik hullámhossz érzékenysége eltérő. Több rovar meg tud különböztetni közeli UV-ban színeket, ezeknek az a haszna, hogy különböző fehér színű virágok között tudnak különbséget tenni. A rádióhullámokkal már bajosabb a dolog... Amint tudod, a rádióhullámok át tudnak menni a falon (bizonyos mértékben). Ez amiatt van, hogy ezek a hullámhosszak kevésbé hatnak külcsön az anyaggal, mint pl. a látható fény, amit pl. egy papírlap már teljesen le tud árnyékolni. És, mivel nem szeretnek kölcsönhatni, ezért anyagból álló rendszerekkel nehéz is lenne őket úgy érzékelni, mint ahogy a látható fényt tesszük...

2013. okt. 13. 01:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
Az a baj, hogy nem elég a szemet megváltoztatni, az agyat is meg kéne!
2013. okt. 13. 05:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Az agyat nem feltétlenül kéne - maximum színorgiát látnánk, elvégre az agy csak az adott impulzust "alakítja" látott fénnyé.
2013. okt. 13. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
egy szemüveg kellene, amely veszi mindenféle hullámhosszú elektromásgneses hullámot és a belső oldalán a látható tartományban jeleníti meg.
2013. okt. 13. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Nem vagyok agykutató, de az eddigieken felüli új, még elképzelni sem lehetséges színek megjelenése problémát jelenthetne.
2013. okt. 13. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
100%

amúgy a rádióhullámoknak sokkal nagyobb a hullámhossza, mint amekkora a szem, több cm-től több méterig, ezért csak egy pacát látnánk, ha belenéznénk.


Infra kamera ma is van, UV-re lehetne csinálni hasonlót, talán olyan is van.

2013. okt. 13. 07:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 Makoscsiga ***** válasza:
100%

"Nem vagyok agykutató, de az eddigieken felüli új, még elképzelni sem lehetséges színek megjelenése problémát jelenthetne."

Vannak akiknek a 3 alapszínen felül van egy 4. színt érzékelő extra receptoruk is. Ők meg tudnak különböztetni további színeket. És szerintem sem vet fel problémát az extra információ agyi feldolgozása.

2013. okt. 13. 07:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, mindenhova zöldet adtam.
2013. okt. 13. 09:47

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!