Ha egy érmét dobálok, mennyi az esély arra, hogy az első fej-dobásom a 7. dobásnál következik be?
1/2^7 = 1/128 = 0,78125 %.
Minden dobásnak 2-2-féle kimenetele lehet, ezek egymástól függetlenek, így összesen 2^7-féle sorozatot dobhatsz. Ezekből egy jó, mégpedig a
IIIIIIF.
Nem 2 a hetediken féle sorozatot dobhatok.
Ugyanis lehet, hogy elsőre fejet dobok, de az is lehet, hogy csak 100-adjára dobok fejet.
Amit te írsz, az azt adja meg, hogy csak a hétdobásosokból mennyi az esélye, hogy csak a 7. fej. De ennél jóval kevesebb az esély, ha figyelembe veszem, hogy akár rögtön elsőre, vagy másodjára stb. is dobhatok fejet. Vagy akár csak 126.-ára dobok azt. Érted mi a problémám?
Ok. Akkor máshogy. Dobjunk 1000-szer, és nézzük mennyi az esélye annak, hogy az első fej a 7. lesz.
Összesen 2^1000-en félét dobhatunk, ebből a jó sorozatok azok, melyekben 1., 2.,… 6. dobás írás (különben nem a 7. lenne az első fej), a 7. fej és a maradék (1000 - 7 = 993) bármilyen lehet (mert ekkor már biztos, hogy a 7. volt az első fej). Ez azt jelenti, hogy a kérdéses valószínűség 2^993/2^1000 = 1/2^7.
Miután hétszer dobtunk, már minden eldőlt, ami minket érdekel. Ezért lehet akármilyen hosszú a sorozat, és szerintem jó az, amit a 19:57-es válaszomban írtam.
Hmm, értem ezt a második magyarázatot. Így felettéb elgondolkodtató...
Na, akkor elmondom, hogy volt a sztori.
A zh-tól való erőteljes rettegés következtében feltettük a tanárnak ezt a kérdést. Volt ott egy gyerek, aki teljes erejével ugyanezt magyarázta. Az illető egy ilyen zsenipalánta-szerűség, mindent tud mindig. Főleg matekból /programozásból is, szóval ilyen jó logikus gondolkodású. Na, és ő ugyanerre esküdött nagyon-nagyon. A tanár viszont csak mosolygott rá és mondta, hogy "Nyugalom, végtelen eseménytérnél mindent másképp kell számolni; itt nem lehet ugyanazzal a logikával gondolkozni". Aztán megnyugtatott, hogy ilyen nem lesz a zh-ban, de végül csak nem mondta el, mi a megoldás. De akkor most mégiscsak ez a jó? Mert engem eléggé meggyőzött a magyarázatod! Ha megkérdezhetem, neked ez a szakterületed vagy csak ilyen jó vagy benne? =)
1.§ A tanárnak mindig igaza van.
2.§ (...gondolom, tudjátok... :-)
Nem ez a szakterületem, de ez még elég alap valszám, jóformán középsulis anyag. Szóval ez még talán megy…
A tanárodnak abban igaza van, hogy a végtelen dolgokkal sokkal jobban kell vigyázni, viszont nem tudom, hogy pontosan miről vitatkozott a társatokkal, és hogy pontosan mik hangoztak el, így persze azt sem, kinek van igaza.
Amúgy további megerősítés, érme helyett kockával itt:
Ez pont a geometriai eloszlás. Annak a valószínűsége, hogy egyből fejet dobunk az 1/2, annak, hogy nem fejet az – természetesen – 1-1/2 (ami most épp 1/2). Így annak a valószínűsége, hogy először a k = 7-edik dobás lesz fej:
(1-1/2)^(k-1)*1/2 = 1/2^(7-1)*1/2 = 1/2^7.
Jó, mondjuk igen. :D
Azért írunk belőle rögtön, merthogy tanulni még nem tanultunk semmit. :D
Köszi a segítséget!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!