Mértan matek haladó. Területszámítás de hogyan?
Milyen képlet írja le a területét annak a négyszögnek aminek az egyik oldala egy körív és a következő fix paramétereknek kell meghatározni a négyszög két szembenlévő egyenes oldal hosszát (ami egyébként egyforma hosszú esetünkben).
Tehát ismerjük a -kör sugarát
-a körívvel szemközti egyenes oldal hosszát
-tudjuk hogy a kör középpontja ezzel a szemközti egyenes felezőjére állított merőleges képzeletbeli vonalon helelyezkedik el és csúszkál a sugárérték függvényében de az egyik koordinátája mindig 1/2 szemközti oldal (ezért lesz egyforma a két ismeretlen egyenes oldal hossza)
-az alakzat magasságát nem az ismeretlen oldalak határozzák majd meg hanem mi ezzel a szemközti oldal /2 pontból derékszögben a körívhez húzott egyenessel (ez a kör sugár vonala is ezért lesz ez a legnagyobb érték a négyszög másik kiterjedésén. (doború-egyenes alakzatra kell számolni!)
Lényegében tudjuk a négyszög x y kiterjedés maximumát csak az y végén nem egy párhuzamos egyenes van hanem egy körvonal aminek az íve egy kiszámítandó y értéken metszi a két x kiterjedésből kiinduló elméleti egyenesünket(a két y éték uaz mivel szimetrikus a test tehát elég csak az egyik felét kiszámolni. Fontos hogy az alakzat domború tehát nem mindegy hogy -y vagy y irányba rakjuk a kör középpontot mivel egy homorú -sík formát is kaphatunk ,de nekem a domború-sík forma területe kell .
Tehát 3 paraméterünk van íme egy olyan példa aminél biztosan nincs interferencia (a hibákkal nem foglalkozunk ,minden hiba ami nem négyszöget generál): R8 ,X5, M2, M mint magasság tehát az 1/2X ből a körív érintése sugár irányban vagy derékszögben uaz.
A számítás lényege hogy megkapjuk a két párhuzamos oldalpárt is "Y" okat de mint mondtam tükörszimmetrikus alakzat így elég kiszámítani az egyik ilyen "negyedtortát" aminek az egyik sarkán van egy kis letörés a megadott számok alapján . Persze kijöhet olyan eset is amikor pont ott metszi a sarkon a körív az Y ont de akkor az nem lesz négyszög és én hibának veszem azokat az eseteket és nem érdekesek.
Aki ír ne csak számokat írjon légyszi hanem szóban is hogy mi hogy van mert ha olyan durva a képlet nem tudom megérteni és beírni.
Ez egy síkdomború metszet ilyen a gyűjtőlencse ,a képen még látszik a sík homorú négyszög is de nekem nem annak a területe kell.
Ez egyszerűen iszonyú!
Érthetően leírt kérdésre értelmes választ kaphatsz, erre a zagyvaságra semmit.
Aki tíz szóval mondja el, amit eggyel is lehet, az egyéb aljasságra is képes...
Az első kép nem sokat segített, a baj a leírásoddal van, mert hatalmas összevisszaság, és többször át kellett olvasnom, mert borzasztóan túlbonyolítod a dolgot.
Pedig tök egyszerű, egy körszeletet és egy téglalapot akarsz kiszámolni, ezekhez tudod a húr hosszát, a sugarat, és a teljes síkidom magasságát.
A körszelet területének a kiszámolása:
A képlet (I*R-H(R-M))/2, I körív hossza, R sugár, H húr hossza, M körszelet magassága. Ebből tudjuk az R és H értékét.
Mivel a húr mindig merőleges a sugárra, ezért kapunk egy derékszögű háromszöget, egyik befogója R, másik H/2. Ebből ki tudjuk számolni a kör középpontjánál lévő szögét szinusszal, sin @ = (H/2)/R.
Hogy megkapjuk az I-hez tartozó kerületi szöget, @-ot meg kell szorozni 2-vel. Ezután ki tudjuk számolni az I hosszát, ehhez kell a kerület, 2*R*Pi, amit először osztunk 360-al, majd megszorozzuk a kerületi szöggel, vagyis 2@-val.
Az M-et pedig a fentebb említett derékszögű háromszögből tudjuk kiszámolni a Pitagorasz tétel segítségével, gyök(R^2-(h/2)^2), a kapott értéket pedig kivonjuk R-ből és megvan az M.
A téglalap kiszámolásához pedig már megvan minden, H az egyik oldal, a másik oldal pedig az eredeti síkidom magassága-M.
Mellékelt ábra:
Hát hallod 4 órája próbálok eligazodin rajta már bevittem táblázatkezelőbe de sehogysem az jön ki ami kéne már eleve az I a körív eredménye se jó ,a megadott értékekel számolva 0,087 jön ki miközben ennek a számnak 5 nél nagyobbnak kéne lenni mivel 5 az X H.
Aztán a sin alfát se értem igazán arra 0,3125 fok jött ki ez is kevés mert R8 H5 googli sketchuppal kiszerkesztve 16°.
A körszelet magasságára a pitagorasz tétel és H/2 R8 akat használom ,az eredmény 7,599 .Ez lehetetlen hisz az egész test Y2 ráadásul most csak a körcikk magasságát számoltuk ,az alatta lévő négyzetét nem... Szerkesztve 0,4 a helyes magasság.
És végül a körszelet területére beírtam a képleted az eredmény:-0,6525mm^ Miért mínusz és nem kevés ez?
Egy hibára gondolok de nem tudok mit csinálni a táblázatkezelő a zárójeleket maga leszedi ha olyan helyre rakom tehát elvileg ez jó de mégis hülyeség az eredmény mert I0,08 a körív hossza :
=2*B3*3,1415/360*(2*B7)
És azt sem értem miért nem tudok odaírni egy pi t vagy mért nem tudok négyzetre emelni ,mindíg össze kell szorozni a két számot ha négyzetre akarok emelni valamit ,ez a gnumeric szutyok táblázatkezelő.
És meg is néztem a szerkesztésbe a körrész területét az 1,3mm^2 tehát az se jó.
Most nyílván kérdezheted mit szórakozok itt amikor a goggli kiírja a területét ha megrajzolom ,csakhogy ez nem egy alkatrész lesz hanem 30 féle méret és enyiszer a fenti 3 paraméter változtatásának lehetősége ,a végén tömegszámítás lesz a cél ,ehez kell a pontos terület. És erre kell egy program mert rajzolgatásra senkinek nincs ideje.
Excel radiánban számol alapból, nem fokban.
Excelbe ezt másold be, értelemszerűen bal felső saroktól kezdve:
R 8
X 5
Y 2
I kerületi szöge =FOK(ARCSIN((B2/2)/B1))*2
I =2*B1*PI()*B4/360
M =B1-GYÖK(B1*B1-(B2/2)*(B2/2))
Körszelet területe =(B5*B1-(B2/2)*(B1-B6))/2
Téglalap magassága =B3-B6
Téglalap területe =B2*B8
Síkidom területe =B7+B9
Óhh, fos gyakorikérdések nem enged tabulátort használni.
Na mindegy, csak rájössz, két oszlop van, a második oszlop értéke nyilvánvalóan az egyenlőségjel utáni rész. Kivéve az első három sorban, ott a szóköz az elválasztó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!