Udv! Ha egy 25 ezer voltos vezeteket belogatunk a Balcsi kozepebe, ugy h razz mint allat, az mekkora sugaru korben fejti ki a hatasat? Ha nem idevalo a kerdes, akkor hova kene irni?
Nem tudom miről beszélsz 1-es. 25 ezer volt feszültséget nem lehet valamibe vezetni, vagy mi ez a mihez képest?
Az tökmindegy, h hogy vezetünk a lényeg az volt, hogy ezt ki lehet-e számolni, h mekkora sugarú körben veszélyeztetett pl. az ember, hal stb.
2-es: gondolom ezt poénnak szántad, jó volt, de anyád hajsütőjével a fürdőben inkább.
A "hatását" valószínűleg legalább kilométeres körben kifejti. Csak hol mekkorát?
Mondjuk egy úszkáló emberre milyen távolról lehet halálos?
10 vagy 100 méter. Vagyis fene se tudja. Mert a desztillált víz szigetelő, a magas iontartalmú meg jó vezető. A víz ásványi anyag tartalma meg változó, összetételében és koncentrációban is. Persze az "édesvíz" sokkal rosszabb vezető a tengervíznél, de erősen változó lehet az ellenállása. Attól is függ, hogy a mederfenék hol vezeti le legjobban az áramot, mert abban az irányban fog a legtöbb folyni.
Nem lehet pontosan megmondani.
Mondjuk a Csendes-óceán közepén, valahol , ahol van mondjuk 3-5 km-es medermélység és a sótartalom is homogénnak nevezhető, ott meghatározható.
Hát a kedves kérdező azzal sincs tisztában mi a feszültség: ami pedig ugye potenciálkülönbséget jelent. 25000 V két drót között lehet úgyis, hogy a földhöz képest gyak 0 a feszültség.
Te legyen most a földhöz képest ennyi a feszültség.
A feszültség ismerete nem elég: tudni kellene az áramerősséget és a frekvenciát is. Az ember számára 6 miliamper halálos. 50 Hz-nél még nincs skinn-effekt, emiatt nem kell foglalkozni azzal, hogy nem biztos, hogy "ráz" az áram.
A Balaton egy változó sótartalmú folyadék.
A balaton vízkeménységéből talán ki lehetne számolni a vezetősképességét, amiből megkapjuk az ellenállási együtthatót.
De rothadtul nincs kedvem megkeresni az együtthatót, a német keménységi fokból koncentrációt számolni. Az ionkoncentrációból pedig a Faraday törvények alapján az ellenállást és közvetve ebből az ellenállási együthatót.
Az utólsóhoz mindenképpen kellene egy differenciálegyenlet.
Egyébként meg a nagyfeszültségű 25 kV-os távvezetékben olyan 100-1000 mA áram megy( ez persze függ a terheléstől is), szal nem hinném, hogy akár 10 méternél nagyobb területen is halált okozva.
A feszültség meg semmit nem jelent
Amint én is írtam, az ellenállás számít, az meg itt baromi bonyolultan számolható csak és ha még homogén folyadékkal számolok is meg ugyanúgy homogén vezetőképességű talajjal a fenéken, akkor is, még a fenék domborzati viszonyai is beleszólnak.
Egyébként megkockáztatom, még az sem biztos, hogy kisebb a veszély mint sós vízben. Mert az áram a kisebb ellenállás fele fog erősebben folyni, sós vízben maga a víz ellenálása lehet kisebb, mint az emberi testé, de az édesvízé nagyobb. Itt megint belejátszik a bőr ellenállása is.......
Állati bonyolult és max. közel idealizált helyzetre ökölszabályok adhatók meg akkor is, a konkrét, aktuális esetben lehet teljesen más eredmény.
"nem pontos számításokat kértem"
Persze, csak nem tudom, mennyire használható adat az, hogy lehet, hogy 50 méterről agyonüt, de lehet hogy 10 méterről meg sem érzed. Gondolom, ha úszol, kisebb az áramütés-veszély, mintha az aljzaton állsz.
Ennél sokkal pontosabbat általános esetre nem hiszem, hogy lehet mondani.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!