Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Ezt tudja egyáltalán valaki?

Ezt tudja egyáltalán valaki?

Figyelt kérdés

egy vonat 100km/h-val halad. a tetején állok és a vonat haladási irányával megeggyező irányba elhajítok egy követ. a kő sebessége egy külső ponthoz viszonyítva, a kő repülő sebessége + a vonat (100km/h) sebessége.

de ha én a 100km/h sebességgel haladó vonat tetején, a mozgással megeggyező irányba felkapcsolok egy zseblámpát, a fény sebessége, egy külső ponthoz viszonyítva nem lesz fénysebesség+100km/h. miért nem??? akkor hozzám képest, aki a vonat tetején utazik, ugyan azzal a sebességgel távolodik a fény, mint egy külső ponthoz viszonyítva???


2013. máj. 3. 19:20
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Igen ezt elég sokan tudják. Úgy hívják Lorentz-féle sebességösszegzési tétel.

A fény sebessége minden koordinátarendszertől függetlenül azonos marad a fény sebességével.

Így ha megmérem a a földön a lámpád fényének sebességét, és te megméred ugyanezt, akkor azonos eredményt kapunk. Közben a vonatod még le is rövidült egy kicsit.

Az más kérdés, hogy lassú sebességnél ezt te tökre úgy gondolod, hogy ha eldobsz egy követ akkor a kő sebessége simán összadódik a vonatoddal. Ezt csak az eredeti példának egy alacsony sebesség melletti közelítése.

2013. máj. 3. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
a vonatom lerövidül? nem nagyon értem ezt, de utána fogok nézni. ez a fénysebeség elég kemény dolg. nem értem, ha tőlem távolodik egy adott sebességgel, akkor aki nem a vonaton van, hozzá eleve nagyobb sebességgel kell távolodnia.. ez késsz..
2013. máj. 3. 19:38
 3/7 anonim ***** válasza:

Ezt elhiszem nem tudod megérteni, de így van.

Bár én nem tudom mit nem tudsz megérteni rajta. Ha eldobsz egy követ a vonatról annak sebessége sem lesz pontosan az összege a dobásod sebességének meg a vonat sebességének.

A relativisztikus hatás itt is fellép csak olyan kis mértékben, hogy a nem tudod lemérni.

A spec. rel elhiszem érdekes téma, én is beleástam magamat, bár én ezt tanultam is, másrészt meg a matematikáját is jól ismerem.

2013. máj. 3. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Sőt az idő még a te szempontodból még le is rövidül, a tömeged is látszólag megnő.

Vannak itt érdekes dolgok....

2013. máj. 3. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Bocs az idő rövidulése helyett növekedést akartam írni,.)

Ami nekem 1 másodperc az neked 0,999999999998 másodperc. Ennyivel lassabb az idő.)

2013. máj. 3. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
még utána járok, mert ez nekem nem magátol érthetődik. köszi
2013. máj. 3. 19:46
 7/7 anonim válasza:
három
2013. máj. 14. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!