Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Milyen eszköz képes a gondolat...

Milyen eszköz képes a gondolati parancsok érzékelésére?

Figyelt kérdés
2013. ápr. 3. 17:50
1 2
 11/12 anonim ***** válasza:

A neten számos EEG erősítő, illetve agyhullám monitor rajzot találsz, de az 1978-as Rádiótechnikában volt egy érdekes sorozat "Alfa agyi hullámok és a biológiai visszacsatolás" címmel. Ott találsz elméletet, kapcsolási rajzokat, panelterveket, működési és beállítási útmutatót is. A majomkísérleteknél a majmok ki voltak preparálva, különféle agyterületeikba egy köteg elektróda volt befúrva - embernek kevésbé ajánlott módszer, mivel a majmok is csak a véges időtartamú kísérlet idejéig éltek.

A műtét rendkívül kockázatos az egyedre nézve (magas a hibaszázalék, illetve a szövődményes idő előtti elhullás). Ezen kívül a szervezet egy idő után kilöki/megtámadja ezeket az implantokat. Kísérleteznek persze tartósabakkal is, de épeszű ember nem vágyik ilyesmikre. Oroszok izomba (bicepsz) szúrtak tűket és ezzel irányítottak autómodelleket az ötvenes években.

Az első ilyen "gondolati vezérlést" az 1800-as évek végén alkották meg, ott a bicepszbe szúrt vezetékre kötött telefonhallgató adott kattogó hangot, az izom szorításának megfelelően. Vagyis a biovezérlés nem mai találmány, számos megvalósítási formája létezik. Újdonságnak se újdonság.

A legújabb fejlesztések két fő irány mennek.

Egyik ág esetén egy árnyékolt sisakba tett szuper érzékeny elektronika belülről hallgatja az agy több száz megahertzes tartományig felmenő frekvenciájú jelspektrumát és nagyteljesítményűá számítógépek próbálnak összefüggéseket keresni, megtanulni az egyes hullám-mintázatok között. Ez már messze nem egyszerű izomjel, vagy kisfrekvenciás agyhullámvezérlés, itt összetett idegi működésre jellemző mintázatokat keresnek már.

A másik ágban egy érzékeny NMR/MRI berendezéssel az agyban lévő atomok, molekulák gerjesztési állapotait és az anyagcsere folyamatok következtében a legkisebb kémiai változásait próbálják regisztrálni, ezzel azonosítva az egyes agyterületek működésmódjait, ezek összetett ritmusát, mintázatát. Ezzel grafikusan "lelesik", hogy milyen pillanatnyi hangulatunk, hogyan változik, hogy árezzük magunkat, milyen jellegű hirtelen gondolataink támadnak, stb. Ezeket is egy hatalmas kapacitású számítógéphálózat dolgozza fel és próbál következtwetéseket levonni belőle. Ezen következtetések alapján pedig időnként megpróbálnak manipulátorokat, gépeket, művégtagokat is vezérelni.

A fenti kutatásokat kissé felfújva időnként felreppennek szenzációhajhász cikkek, de összességében 100 esztendeje a kutatási fázisban van még csak az emberiség. A jelenleg általam ismert alkalmazások bizonytalanok és alkalmazhatóságuk körülményes, esetleges. Hiba lenne azt hinni, hogy a mi korunk találta fel a spanyolviaszkot, mert nem...

2013. ápr. 5. 21:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/12 veiszb2 válasza:
Elméletileg létezik ilyen, gyakorlatban kevésbé alkalmazzák. Ha jól emlékszem betesznek egy chip-et valahova egy idegpálya mellé, azzal pedig lehet robotkart vezérelni.
2013. ápr. 6. 08:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!