Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Matekosok, HELP? Nem nehéz....

Matekosok, HELP? Nem nehéz. Zöld pacsiért.

Figyelt kérdés
A feladat nem nehéz, de nem tudom a pontos módszert a megoldására. Elkezdtem, és látom, hogy sikerülne megoldanom, de órákba tellene. Aki tudja a gyors módszert, kérem segítsen. Kommentben küldöm a feladatot.

2013. márc. 29. 13:32
 1/5 A kérdező kommentje:

Na szóval:

Van egy ötfiókos, egy négyfiókos, egy háromfiókos, egy kétfiókos és egy egyfiókos ládánk (összesen 5 láda). Van még továbbá A, B, C, D és E jelzésű kártyánk, mindegyikből 3 db (összesen 15 kártya). A kártyákat úgy kell elhelyezni a fiókokban, hogy egy ládán belül nem kerülhet össze azonos kártya. Minden fiókba pontosan egy kártyát tehetünk. A kérdés, hogy hányféleképpen rendezhetjük el a kártyákat a szekrényekben.


Na, szerintem kb ennyi, de ha valami hiányzik vagy nem világos, írjatok. Köszi mindenkinek.

2013. márc. 29. 13:37
 2/5 anonim ***** válasza:

Az ismétlés nélküli kombinációt alkalmazzuk akkor, ha adott egy véges halmaz, melynek n darabszámú elemeiből k elemszámú halmazokat (kombinatorika nevén osztályokat) akarunk mindenféle módon képezni (és minden elem csak egyszer fordul elő). Ezt úgy hívjuk, hogy n elem k-ad osztályú ismétlés nélküli kombinációja. Az ismétlés nélküli kombináció képlete: C_{n;k} = \frac{n!}{k!(n - k)!} vagy binominális együtthatókkal kifejezve: n \choose k (n alatt k).



Cnk= N!/k!(n-k)!


te most tanultad nekem már van 7 éve is amugy is utáltam ezt a részt, te tudod mit hova kell helyetesíteni :D

2013. márc. 29. 14:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ, de 9.-es vagyok, nem tanultunk még ilyet, és frászt se értek az egészből, amit írtál. Nem a tipikus lusta kölyök vagyok, aki ahelyett hogy megoldaná, kiírja, hogy majd az egyetemisták megoldják neki. A feladatot nem láttam valahol, hanem az egyébként eléggé érthetetlen problémám szemléltetésére én állítottam össze.

Valójában (ha érdekel valakit) a ládák kontinensek, a fiókok kikötők, a kártyák pedig nyersanyagok. :)

2013. márc. 29. 14:12
 4/5 SuperUrzu7 válasza:

Nos. Az elv egyszerű. Kezdjük az 5 fiókostól.

-értelemszerűen abba mindegyikből kell 1 így csak 1 féle képen lehet. az 1x (bár ezt nem szokás kiírni)

-a négyfiókosban 1 változó lehet, így az alapján az 5 kártya bármelyike hiányozhat. x5

-a háromfiókos már rizikósabb. ott két változó van, így annak összes lehetőségét kell kiszámolni. (tényezők szorozva a maximális egységhosszal) x(2x5)

-a kétfiókosnál az elv változatlan. x(3x5)

-az egyfiókos értelemszerűen 5 féle-képen rendezhető be. így ott x5

-végül ki kell vonni az összeférhetetlenségüket. Tehát ha jól saccolok elosztjuk a kártyák számával. /15

Az eredmény 150. Ezt csak saccoltam így hasra csapva, légből kapva. Nem biztos, de ezen a vonalon már ellehet indulni.

2013. márc. 29. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a segítséget. :)
2013. márc. 29. 23:16

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!