Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Statika kis kérdés - vektor...

Statika kis kérdés - vektor irányát/előjelét nem értem? (kép)

Figyelt kérdés

Van itt ez a példafeladat : [link]

Ebben Fby negatív előjelét nem értem, mikor a teljesen ugyanolyan Fay vektor pozitív. A bekeretezett magyarázat sem teljesen világos.. Hogy fejtene ki a B görgős támasz egy -y irányú erőt?



2013. márc. 3. 01:43
 1/6 Tom Benko ***** válasza:
Ez szokott a baj lenni az iyen szájbarágós megoldásoknál. Kezdd el lerajzolni, és bejelölni az erőket, erőkarokat, sokkal többre mész vele.
2013. márc. 3. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
az ilyen válaszok fel tudnak idegesíteni:(
2013. márc. 3. 20:36
 3/6 Tom Benko ***** válasza:
Miért?
2013. márc. 4. 07:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
100%

Szia!


Ez régen nekem is gondot okozott. A lényeg az, hogy a feladat elején nem feltétlenül tudod, hogy merre fog hatni az A és B reakcióerő. Amikor felrajzolod az ábrát, teljesen mindegy, hogy milyen irányban rajzolod őket, szerintem célszerű mindig pozitív irányban felvenni. Ebben feladatban is ezt tették.

Számolni mindig a rajznak megfelelően kell, tehát az egyenletekben a rajznak megfelelő előjelekkel kell beírni a reakcióerőket. Így az eredmény előjele mutatja majd meg, hogy eredetileg jól tippeltük-e az irányt. Jelen esetben a Fby erőt pozitív irányítással rajzoltuk, de mivel negatív eredményt kaptunk, tudjuk, hogy valójában ezzel ellentétes irányba, lefelé mutat.


Hogy hogyan jöhet ki felfelé ható reakcióerő? Egyszerű. A B pontban a rúd el akar emelkedni a talajtól, de a rögzítés (a görgős támasz) ezt megakadályozza, egy lefelé mutató reakcióerővel húzza lefelé a rudat.

2013. márc. 4. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
100%
Így van, először mindig csak feltételezzük az erő irányát, a valós irányt majd a számoláskor kapott előjel adja meg. És igen, elvileg mindegy, hogy hogyan feltételezed, bár pl. görgős tartóknál felfelé szoktuk, viszont a rudakat mindig először húzottnak(!) feltételezzük! Viszont alakhelyes igénybevételnél már nagyon oda kell figyelni, hogy melyik erő hogyan, merre hat.
2013. márc. 9. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nagyon szépen köszönöm a segítséget! (csak most láttam, hogy érkezett válasz)

Ezekszerint az kavarhatott be nekem, hogy azt hittem, hogy a görgős támasz csak pozitív y irányban jelent kényszererőt, negatív y irányban nincs hatással a testre, mivel az csak rajta fekszik, nem tudtam hogy rögzíteni is tud. Az ábrán való jelölés miatt hihettem ezt, mivel ott nem látszik rögzítés.

2013. márc. 9. 01:29

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!