Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mi az a nacionalizmus?

Mi az a nacionalizmus?

Figyelt kérdés
valaki pár szóban letudná nekem írni h mit jelent?? mindenhol néztem, a neten több oldalas írás van róla, a törikönyvben is.... valaki röviden úgy hogy megtudjam érteni?
2013. febr. 5. 21:26
 1/8 A kérdező kommentje:

+ irredentizmus,

+ konszolidáció

2013. febr. 5. 21:29
 2/8 anonim ***** válasza:
100%

szerintem:

nacionalizmus - olyan politikai ideológia, amely a nemzeti összefogást, a nemzet függetlenségét teszi első helyre

irredentizmus - olyan törekvés, amely egy másik országtól akar erőszakosan elvenni területeket arra hivatkozva, hogy az egykor az ő tulajdona volt, vagy etnikai okoból hozzá tartozik

konszolidáció - válságos időszak utáni gazdasági, társadalmi helyreállítás

2013. febr. 5. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
100%
Nagyon röviden, úgy, hogy érthető legyen: A késő 18, 19. század, tehát a nacionalizmusok korszaka előtt az emberek nem nemzetként határozták meg a közösségüket. A határ két közösség között főleg a vallás mentén húzódott. Vagy akár a királysághoz és hűbérúrhoz tartozás vagy alárendeltség, vagy a bárókhoz, papokhoz, stb-hez való tartozás. A 19. század forradalmaiban és lassabban alakuló nemzeti mozgalmakban született meg a nemzet fogalma. A választóvonal többé nem a fent említettek voltak, hanem a nyelv és a kultúra és a közös őstől való származtatás. Persze különböző helyeken különbözőképpen alakultak ( nyugaton a politikai nemzet kialakulása, kelet-európában kulturális nemzetek)és különbözőképpen is fejlődtek az idők során.
2013. febr. 5. 21:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

A 3. tipikus komcsi történelemszemlélet.

Nacionalizmus volt az ókorban is, vö. rómaiak és punok, görögök és perzsák, szóval a nacionalizmus jó dolog, és a 14-15. században is etnikai alapon állt szemben a magyarság a németekkel, oszmán törökökkel, tatárokkal, stb. A kápolnai unió is 3 nemzet szövetségéről szólt, és az pedig 15. század ugye.

2013. febr. 5. 22:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Akiknek a munkáiból tanultam a nacionalizmust, azok közül egyik sem kommunista vagy hasonló. Nyilván a kérdés sokkal összetettebb, az általad is felsoroltak miatt. Én mégis megpróbáltam röviden és értetően felvázolni a kérdezőnek, mi az a modern nacionalizmus. Akit komolyabban érdekel, az úgy is utánaolvas a dolgoknak.
2013. febr. 6. 01:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

SzaLonta válasza hűen tükrözi a tipikus elfogult szemléletet, a csőlátást, amely emiatt észre sem veszi, hogy példái nem cáfolják az állítást, amelyet nem fogad el.


A nacionalizmus jelentése és fontossága aránylag rövid idő alatt jelentősen változott. A Trianoni békeszerződés a nacionalizmus jegyében fogant, amelyet akkor - legalábbis érthető francia szemlélettel - pozitívnak és követendőnek tartottak. Ugyanerről bebizonyosodott azóta, hogy ilyen szemlélet mellett cselekedni káros és haszontalan.

Ezért röviden csak azt van értelme elmondani, ma miként vélekedik erről a többség.

A nacionalizmus egy népcsoport együvé tartozását fejezi ki. Az általában jó dolog, ha azonos gondolkodású, nyelvű, kultúrájú emberek közösen ápolják ezen hagyományaikat. Az is jó, ha más földrajzi helyeken élő "társaikat" felkutatják, velük igyekeznek szoros kapcsolatot ápolni. Csakhogy mindig és mindenütt vannak mások is, akik hasonlóan kívánnak cselekedni. Ebből időnként konfliktusok származnak, mert a szereplők úgy vélik, a másik tevékenysége - szélsőséges esetben léte - az ő cselekvésüket akadályozza. Minden azon múlik, ekkor milyen cselekvés történik. Ha az egyik a másikat pusztán azért korlátozza, mert megteheti, ha ezt az együvé tartozást hirdeti, hogy másokat hasonló jogukban korlátozzon, sőt ha lehet, eltiporjon, akkor ezt nevezzük ma káros nacionalizmusnak. Ha ugyanebbe a helyzetben az egyik a másikkal megegyezni szándékozik, ha sürgeti a konfliktus okának felszámolását, az egymás segítésére törekszik, a saját értékei védelmében is, akkor ezt egészséges, pozitív értelemben vett nacionalizmusnak tekintjük, és úgy gondoljuk, erre szükség is van, mert az ember (és egy nép is) nem massza, hanem önállóan gondolkodó, cselekvő egyéniség. A nacionalizmus tehát fontos és szükséges az emberiség fennmaradása és boldogulása érdekében. Károssá akkor válik, ha megbontja az egyensúlyt, és a saját érvényesülését, érdekeit a másik rovására, erőszakkal hajtja végre.

2013. febr. 6. 10:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
100%

"Nacionalizmus volt az ókorban is, vö. rómaiak és punok, görögök és perzsák, szóval a nacionalizmus jó dolog,"

A Római Birodalmat ezerféle etnikum lakta pl. gallok, rómaiak, görögök, stb.


"és a 14-15. században is etnikai alapon állt szemben a magyarság a németekkel, oszmán törökökkel, tatárokkal, stb."

Milyen magyarság, te szerencsétlen? Magyar Királyság létezett, amelynek rengeteg etnikum a lakója volt. Az a rohadt nacionalizmus robbantotta szét az akkori "Magyarországot", ha már itt tartunk! Meg milyen németek? A német egység a 19. sz.-ra datálható! Előtte voltak német fejedelemségek! Sőt, a bajorok, tudtommal tök más nemzetiség!!!

2013. febr. 6. 18:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

kettes tökéletesen válaszolt


én még annyit tennék hozzá, hogy tényleg a nemzeti mozgalmaktól van szó erről és ez elsősorban politikai fogalom, annak meghatározása, hogy a politikai közösség mi mentén formálódjon.


Ennek legrégebbi formája volt a törzsi szerveződés, aztán jött a birodalmi. Ebben is jelentkezett a törzsi gondolkodás, de kicsit más formában, hiszen 1-1 uralkodó csoportot már nem csupán a vérségi viszonyok, hanem ezek és a hatalmi helyzetek együtt definiáltak.


Aztán a polgárosodással jött a nemzetállam eszménye, mivel ott már csökkent a származásukat és nemesi rangjukat X generációig visszavezető csoportok megbecsülése, kellett egy új szervező erő.


Mostanában van kialakulóban ennek valamiféle meghaladása, ami a nemzeti tudat fenntartása mellett a politikai hatalmat immár a közös demokratikus elköteleződés és gazdasági érdek mentén is definiálja. Így jöhetett létre az Unió, ami már vállalja, hogy szorosan összefonja különböző nemzetek sorsát, hiszen már nem fenyegetik egymást.

2013. febr. 13. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!