Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Lehetséges ezt megcsinálni 1...

Lehetséges ezt megcsinálni 1 mátrixal?

Figyelt kérdés

[link]


Tehát meg lehet az 1-es v a 2-es esetet csinálni 1 mátrixal?!

(bocs a gagyi képért de gyorsan kéne)


2013. jan. 13. 21:42
 1/5 anonim ***** válasza:

Mivel megcsináltad mindkettőt, így lehetséges megcsinálni őket, viszont az a helyzet, hogy egyiknek se sok értelmét látom.


Mit akarsz csinálni tulajdonképpen? Mi az eredeti feladat, amihez ez jól jönne?

2013. jan. 13. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 A kérdező kommentje:

[link]


ennél a feladatnál jönne jól.Tehát akkor melyik eset a jó? Az 1-es v a 2-es?Az nem gond ha nincs értelme(amíg nem rossz a módszer).Ez csak nekem kéne mert nem szeretek úgy számolni h alul a nullák és felül(azaz az átló felett)vannak az eltüntetni való számok.Ezért szeretném megcserélni.Mert nekem úgy a könnyebb ha a számok az átló alatt (nem pedig fölött vannak).

2013. jan. 13. 22:32
 3/5 anonim ***** válasza:

Én így csinálnám:

123 411

012 201

101 111

Az utolsó sorból kivonjuk az elsőt:

123 411

012 201

0-2-2 -300

A harmadik sorhoz adjuk hozzá a második dupláját:

123 411

012 201

002 102

A harmadik sort osszuk el 2-vel:

123 411

012 201

001 ,501

A harmadik sor kétszeresét vonjuk le a másodikból:

123 411

010 10-1

001 ,501

A második sor kétszeresét és a harmadik sor háromszorosát vonjuk le az elsőből:

100 ,510

010 10-1

001 ,501


Így a keresett mátrix:

0,5 & 1 & 0 \\

1 & 0 & -1 \\

0,5 & 0 & 1


Ugye lényegében a Gauss-elimináció működik. Te azt szeretnéd, hogy az „egyenletrendszer” bal oldalán a standard bázis jelenjen meg. Az elején rögzítsük, hogy sorvektorokkal akarunk dolgozni, és ha nem tetszenek a 0-k a fő átló alatt, akkor a máshogy rendezz, vagy sorokat cserélj fel (ugye a feladatban is mindegy kell legyen milyen sorrendben adják meg a vektor–képvektor párokat). Sorokat cserélni szabad.


A transzponálás az szerintem menet közben többet hátráltat, mint segít.


(Bocsánatot kérek az igénytelen jelölésért, amit a rendezés során alkalmaztam, remélem, érthető. Azért mertem így, mert egy számban sem alkalmaztam 1-nél több számjegyet.)

2013. jan. 13. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:

Nagyszerű a megoldás.Köszönöm.

Addig tudtam csak eljutni h h a főátló alatt eltüntettem a számokat(kinulláztam)Azt nem tudtam h el lehet osztani a harmadik sort 2-vel(mivel ott volt az 1-es)ilyen esetben már általában félrerakom.Mert ez számomra nem szokványos így azt hiszem h rosszul csinálom.

Remélem holnap a vizsgán is fogom tudni :D

2013. jan. 13. 23:13
 5/5 anonim ***** válasza:

Rögtön könnyebb lesz a helyzeted, és jobb a fantáziád, ha tudod is, mit csinálsz. Az ember Gauss eliminációt csak úgy szórakozásból nem csinál, hanem például egyenletrendszert akar megoldani. Ebből következően nem árt tudni, mit lehet tenni egy egyenletrendszerrel (mert ebből következik, mit lehet tenni az együttható,mátrixszal).

Általában is, a mátrixműveleteknek eredetileg valós alapjuk (okuk) volt, vagyis értelmezhetők. Ha ezt tudod, könnyen eldöntheted, hogy a szándékozni kívánt művelet jó -e.

2013. jan. 14. 10:49
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!