Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » A statisztikák mennyire...

A statisztikák mennyire tükrözik a valóságot?

Figyelt kérdés

A legtöbb statisztika nem is vizsgálja a teljes lakosságot, hanem csak egy nagyon kicsi részét pl 1000 embert. Megkérdeznek 1000 embert melyik terméket választanák inkább, melyik pártra szavaznak, ilyen alapon állítják össze egyes műsorok nézettségi szintjét és azt, hogy mennyire szeretnek bizonyos termékeket vagy sorozatokat.


Szóval nagyon kicsi a "minta". Hogy lehet 1000 ember véleményéből következtetni?



2012. okt. 27. 21:26
 1/6 anonim ***** válasza:
100%

Erre a kérdésre magának a statisztikának is válaszolnia kell. Ugyanis a statisztika nem csak azt mondja meg, hogy pl. hány ember nézi a Való Világot, hanem azt is, hogy ennek a becslésnek mennyi a bizonytalansága. Mert azt is ki lehet számolni (a minta és a teljes populáció nagyságából), hogy mi a valószínűsége annak, hogy a valódi érték a becsülttől 1%-kal, 2%-kal, 5%-kal vagy akármennyi százalékkal eltér, ha a mintát véletlenszerűen válogatják.


Közvélemény-kutatásnál ezt még azzal is növelik, hogy a mintát nem véletlenszerűen válogatják, hanem reprezentatívan, vagyis úgy, hogy a minta összetétele minél több szempontból tükrözze a teljes populáció összetételét (végzettség, kor, lakhely, kereset stb. alapján)

2012. okt. 27. 21:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Pontos számokat nem tudok, de úgy szokták megadni, hogy ha mondjuk 47%-os támogatottságot állapítanak meg egy pártnál, akkor az 90% eséllyel 47-2 és 47+2 százalék között lesz a választásokon is.


Ilyen jellegű állítások vannak egy teszt pontosságára.


Szerencsére egy viszonylag kis elemszámú reprezentatív mintából (pl. 1000 ember) már kiválóan lehet következtetni a teljes sokaságra. (Persze sosem biztosan, de nagyon jó valószínűségekkel.)

2012. okt. 27. 22:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszokat
2012. okt. 28. 01:31
 4/6 Alexphoto ***** válasza:
74%
Nem vagyok egy megrögzött hitetlenkedő, de a statisztika pontossága nagyban függ attól is, hogy mit kérdeznek az emberektől. Más a politikai kérdés más az üzleti jellegű, vagy valami semleges dolog, ami nem zavar érdekköröket.Nem mindegy, hogy az embereknek adni kell a személyüket a válaszhoz, vagy csak névtelenül adnak véleményt dolgokról. Senki nem akar kellemetlen helyzetbe kerülni. Attól is függ, ki rendelte meg, mert az ő szájíze szerint is lehet alakítgatni. Ha öt cég méri fel, akkor öt féle válasz lesz. Aztán mindegyik cégnek meg lesz a magyarázata, hogy a kapott eredmények miért olyanok voltak. Sajnos a statisztika gyakran nem tükrözi a valóságot.
2012. okt. 28. 06:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

"...Nem mindegy, hogy az embereknek adni kell a személyüket a válaszhoz, vagy csak névtelenül adnak véleményt dolgokról..."


Egy komoly statisztikai felmérést végző cég nem kérdez nevet. Vagy ha kérdez is nem fogja a válaszainál figyelembe venni. Én pl az Ipsos statisztikai felméréseket végző cég egyik válaszadója vagyok. Ők úgy csinálják, hogy a teszt elején egyáltalán tisztázzák, hogy az adott kérdéskörben reprezentatív válaszadó vagyok-e. Ezt a nem, kor, lakóhely megkérdezésével teszik. Aztán jön pár speciálisan a kíváncsiság tárgyát kitevő dologgal kapcsolatos kérdés, majd jön maga a tesztkérdéssor. De ha átgondolod ez a legjobb módszer. Mert pl egy gyerektől nem érdemes az autóvásárlási szokásokat, autóüzemeltetési szokásokat kérdezni. Viszont ha pl egy gyermekeknek készülő új étel a kísérlet tárgya, már bizony fontos lehet a véleményük. Így elérhető az amit korábban is írtak, hogy a lehetőségekhez képest a legpontosabban tükrözze az átlagot a megkérdezettek összetétele.

2012. okt. 29. 12:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 fGhw39-84th ***** válasza:
(Szinte) minden a mintavételnél dől el. Ha az 1ooo fő megfelelően lett kiválasztva, az már nagyon jól tudja reprezentálni a teljes lakosságot. Ellenben, ha van egyfalyta 'bias', akkor a mintavétel eltorzításával, teljesen jó matematika használatával is teljesen manipulatív eredmények kaphatók. Továbbá oda kell figyelni, hogy a kapott adatokat hogyan ábrázolják, interpretálják. Habár a statisztika rettenetesen hasznos, annyira komplex, hogy rosszindulatú, vagy szakszerűtlen használatával szinte bármit ki lehet hozni eredménynek.
2014. márc. 31. 19:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!