Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Az ember miért téglalapokban...

Az ember miért téglalapokban és derékszögekben gondolkodik?

Figyelt kérdés
Miért így alakult ki? Könnyebb így szántani? Miért nem kör alakú területeket kerítettünk el? Miért nem kör alapú házakat építünk? A méhek pl. hatszögeket formálnak a viaszból, ők miért olyat építenek és az ember miért nem? Annak nem lenne jobb a térkihasználása adott területen?
2012. aug. 31. 22:54
 1/10 anonim ***** válasza:
51%

A nagy építész, Le Corbusier szavaival: életünket az átkozott derékszög uralja.


Az első amit megláttunk a világból, egy kocka alakú szoba volt.


Gyerekkorban megtanultuk a Descartes-féle koordináta rendszert (már aki megtanulta) és erre állt be az agyunk. Igen kevesen tudnak polárkoordináta rendszerben gondolkozni.


Aki kőműves lett közülünk, hamar rájött, hogy könnyebb egy síkot felfalazni, mint egy henger palástot. Aki meg festő, az könnyebben tudja kiszámolni a festék mennyiségét.


És még ezer dolog. A telkemen egyébként egy négyszögletes ágyás sincs. Én utálom.

2012. aug. 31. 23:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
81%

nem gondolkodik téglalapokban az ember. Csak sokkal könnyebb meg egyszerűbb pl úgy felosztani a területet, meg eligazodni rajta (pl a mátrixokban, de egy csomó példát lehetne sorolni). De használjuk néha a hatszögeket is, azzal is szépen le lehet fedni a teret. Viszont ha nem teret lefedni akarunk, akkor használunk köröket, pl autókeréknél :P


a méhek hatszögéhez egy érdekesség: [link] - ezek szappanbuborékok. egyik elmélet szerint ugyanazért építenek a méhek hatszögeket, amiért a buborékok is így alakulnak: mert szorosan egymás mellé kell tenni a cellákat, és ez az alak természetesen jön. (négyszögesen is lehetne, csak a báb meg a méh is henger alakú, szal az nem olyan kézenfekvő nekik, úgy kimaradna egy csomó hely)

2012. szept. 1. 01:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
25%

"Az ember miért téglalapokban és derékszögekben gondolkodik?"

Nem értek egyet... Én pl. paralelepipedonban és túrórudi alakú narancssárga kis szőrös bigyókban gondolkodom.

2012. szept. 1. 02:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
51%
Azért mert, pl. egy szoba, vagy egy festmény, vagy egy szántőföld területét meg kell adni, ezt sokkal egyszerűbb megtenni, ha téglalap alakú, hiszen csak megmérek két szomszédos oldalt összeszorzom és csá. Más esetben, pl. körben, meg kell keresnem a körlap középpontját, a távolságát a körvonaltól, ezt négyzetre kell emelnem, majd meg kell szoroznom egy irracionális számmal. Vagy ha el akarom keríteni, melyiknek egyszerűbb megszámolni a kerületét?
2012. szept. 1. 11:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
0%
Mert ezekel a legkőnyeb számolni. és legjoban egymás melé ilesztehetők hatszőgek pl csak akor ileszthetők ha ugyanakorák jol téglapbol kőnyeb számolni.
2012. szept. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Én imádom a derékszöget, mert olyan derék, tehát remek, helyes. Az a sok cicoma csak zavaró, mindennek derékszögnek kellene lennie, és szép lenne a világ.
2013. okt. 26. 09:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Ha minden derékszög lenne, temető lenne a világ.
2013. okt. 26. 16:51
 8/10 anonim ***** válasza:
Praktikus okokból oldottuk meg így. Könnyebb ezekkel lefedni vagy megmérni egy területet, mint ha körökkel vagy hatszögekkel szórakoznánk. A méheknek meg nincs ilyesmire szükségük ezért nyugodtan "gondolkodhatnak" hatszögekben, sőt nekik ezek szerint így praktikusabb.
2013. okt. 26. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim válasza:
Teljesen mindegy, hogy a csecsemő mit lát meg először életében. Az emberi állat évmilliók óta olyan környezetben szocializálódott, amelyben nem létezik derékszög. A derékszögű rendszerekben való gondolkodás egyrészt absztrakció eredménye, másrészt valóban ezt diktálja a praktikum, harmadsorban – és ez a perdöntő – sokkal olcsóbb, mint bármi más. Egy lakóparkszerűség – Corbusier ide vagy oda – "lakógépek" számára terveződik, szélsőséges ellentétben az organikus épületekkel, tessék megnézni Barcelonában Gaudí és kollégái házait kívül-belül, sehol semmi derékszögűség. De még a kispolgár által megfizethető épületekben is megkönnyebbülés a szemnek, ha valami akár csak egy picit is eltér az egyenestől, a derékszögtől, valami köralakú, valami ovális – akármi, csak nem "az átkozott derékszög. Amelytől minden eltérés persze jócskán emeli az árat. De ne csináljunk a szükségből erényt.
2023. jan. 19. 12:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim válasza:
PS az előbbiekhez. Corbusier rajza szerint az ő "lakógépeinek" szánt szoba ideális belmagassága ha jól emlékszem 2,26 méter lett volna, de később ő is rájött, hogy egy normális embernek többre van szüksége. C. tévedése azonban nem pici, hanem végzetes. Az embernek – ha eltekintünk a költségektől, pl. a fűtéstől stb. – sokkal nagyobb térre van szüksége. A magyar házgyári szobák között azt hiszem a dán plafonja volt a legalacsonyabb, én szovjet típusban laktam, és a 2,6 méteres mennyezetet is túl alacsonynak éreztem (1,8m vagyok). Jelenlegi szobám plafonmagassága 3m, de ha régi épületekben járok, a 3,8-at sem érzem túl magasnak. Persze, jóval nagyobb szobákban. Ez azonban megint csak anyagi kérdés, és semmi köze az emberi állat eredendő természetképéhez.
2023. jan. 19. 13:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!