Hogy lehet a szilika aerogél és erősített üvegszál egyesítésével létrehozott szigetelő anyag hővezetési tényezője λ=0, 013 W/mK?
Ha jól tudom tulajdonképpen az aerogél is, mint a szálas és habosított szigetelőanyagok, azt használják ki, hogy a belsejükben pici üregekbe zárt levegőbuborékok vannak. (A nyugvó levegő hővezetési tényezője 0,026 W/mK)A szigetelő saját anyaga pedig mintegy hőhidat képez.
Rendben van tehát, hogy az aerogél saját anyaga nagyon kevés, de ez az én értelmezésemben csak annyit jelentene hogy a nyugvó levegő "λ" értékét felülről nagyon jól meg tudják közelíteni.
Még is hogy mentek alá? Mikor a gél folyékony komponensét gázneműre cserélték, azt a levegő "λ" értékénél kisebb "λ" értékű gázzal tették? És ha igen akkor az a gáz későbbiekben nem fog kicserélődni a levegővel, s ezzel 0,026 W/mK fölé emelve az aerogél hővezetési tényezőt?
A titok nyitja a következő:
Normál (nyílt) levegő hővezetésénél van egy folyamat amit nem szabad elhanyagolni:
A meleg oldalon felmelegedett levegő tágúl így a sűrűsége kisebb lesz mint a környező levegőé és felemelkedik.
Helyére hideg levegő áramlik és az is felmelegszik.
Ezért egy áramlás alakúl ki ami a hőenergiát a meleg helyről a hideg helyre szállítja.
Ha ezt az áramlást meggátolod akkor a hővezetés csökken.
Ha a levegő kicsi buborékoban van akkor a buborék fala ezt csinálja.Minél kisebbek a buborékok annál kisebb lesz a hővezetési együttható.(egy határig)
Persze ezzel még a normál hősugárzás és hővezetést még nem szűnik meg.
Az aerogél az adott anyag olyan, mesterségesen előállított fizikai állapota, amely szerkezetéből adódóan különleges tulajdonságokkal rendelkezik. Steven Kistler 1931-ben állított elő először ún. szilika aerogélt szilícium dioxidból: egy gélt (zselét) készített, amelynek térhálós szerkezetéből szuperkritikus nyomáson és hőmérsékleten eltávolította a folyadék komponenst, és gáz halmazállapotúra cserélte. Ennek eredményeként megmaradt a szilícium atomok laza, dendritikus hálózata, amelyek nano mérettartományba eső tereket zártak magukba. Ezen nanopórusok, nanoterek jelentősége, hogy a bennük lévő gázmolekulákat valamelyest „foglyul ejtik”, korlátozzák mozgásukat, az ütközéseiket gátolják, így a hővezetés folyamata (és a hőáramlás is) nehezen valósul meg a nanoporotikus szerkezetben.
Konkrétabban:
1. A szilika részecskék között kicsik az érintkezési felületek.
2. A nanopórusok üregei kisebbek, mint a bennük levő gázmolekulák szabad
ütközéshez szükséges út hossza. A gázmolekulák az üreg falaival ütköznek,
ezért minimális a konvekciós hőáramlás.
3. A nanopórusok mérete kisebb, mint az infravörös hősugarak hullámhossza,
ezért a nanopórusok felülete a hősugarak nagy részét visszaveri és szétszórja.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!