Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy okozhat halált a vérbe...

Hogy okozhat halált a vérbe jutott levegőbuborék?

Figyelt kérdés
Láttam már több filmben, hogy ha egy levegővel telt injekciós tűt a vérbe "fecskendezünk" akkor az halált okoz. Rákerestem a neten és ezt hívják embóliának, vagyis amikor valami (több dolog is lehet) vándorol a vérkeringésben, amíg meg nem akad valahol és el nem zár egy eret. Csak azt nem értem, hogy egy levegőbuborék hogy képes erre? Mért nem kerül a vér útján a tűdőbe és használódik fel?
2009. júl. 19. 22:48
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
96%
Egyrészt mert a vér először mindenképp a szívbe megy, másrészt a tüdőben nem tud "felhasználódni", hiszen a hörgőkben a vér csak oxigént vesz fel amit azonnal meg tud kötni a haemoglobin, és nem gázkeveréket.
2009. júl. 19. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 A kérdező kommentje:
igen, de mért zárja el az ereket? Azt megértem hogy egy szövet darab képes erre, de a buborékról azt gondolnám, hogy könnyen összenyomható.....
2009. júl. 19. 23:16
 3/14 ToXeN ***** válasza:
100%

A keszon-betegség is ugyanezt okozza, a nyomáskülönbség miatt levegőbuborékok szabadulnak fel az erekben. A buborékok a kisebb erek felé haladva elzárják azokat, a keringés ezen a területen megakad, a vér nem tud egyes szerveken átáramolni, így azokban oxigén- és táplálékhiány lép fel.

Mivel ez az agy és a szív működésének csökkenését vonja maga után halált is okozhat. Míg keszon-betegség rövid időn belül gyógyítható, addig az injekcióval való "bejuttatás" annyi nagy buborékot eredményez hirtelen hogy amint szívhez vagy az agyhoz ér halált okoz (pár perc)

2009. júl. 19. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
100%

bár az "elzárja a vér útját" kifejezést használjuk az embóliára, de valójában nem elzáródás történik, hanem gyakorlatilag ugyanaz a jelenség, mint amikor egy keringési rendszer (központi fűtés, autóhűtő) lelevegősödik.

amikor a levegő a keringető szivattyúhoz ér, megszűnik a keringetés, a motor (a szív) "üresen" jár, majd az oxigénhiány miatt elhalnak a szövetek a szívben, az leáll és vége...

2009. júl. 20. 01:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 A kérdező kommentje:
Igaz, de a vér mért nem nyomja egyszerűen át a szíven a buborékot? Mért nem lehettséges az, hogy csak úgy keringjenek a testünkben? Oké, hogy a szív egy percig nem kap üzemanyagot, de mért nem halad tovább levegő? Eleve hol akad meg? Ott, ahol az artéria belép a szívbe?
2009. júl. 20. 02:30
 6/14 anonim ***** válasza:
100%

Relatíve kis mennyiség szerintem még nem okoz halált,fel tudja dolgozni szép lassan a test,de egy bizonyos mérték után végzetes válik ..ezt hívják Keszon betegségnek. Szó lehet még a légembóliáról is ilyenkor a tüdőn belül alakul ki túlnyomás,és innen préselődik az agy fele is ,ami a a milliónyi agyi-hajszál erekben szintén "Dugulást" okoz,ez lehet végzetes.....a guta ütés.

Az artériából a vénákba történő "vércsere" (nevezzük így az oxigén leadást)... sem tud végbemenni,ez a folyadékkal kötött légzés. Ez mind hajszál erek millióit !!! jelenti,és ezek telítődnek levegővel vér helyett.

2009. júl. 20. 07:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
Na most a Keszon az a nyomás miatt alakul ki, és nitrogén (ami ugye bőséggel található a levegőben, így bennünm is) buborékok, nem ugyanaz mint a fecskendőzés. A hatás persze hasonló. Amúgy azért nem tudja egyszerűen átszívni a levegőt, mert az a pumpálási módszer folyadékra működik, gázoknak más a fizikája.
2009. júl. 20. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 anonim ***** válasza:
100%
Azért nem tudja átkeringetni a sziven a vért, mert amikor a légbuborék eléri a szivet pont azt ménitja meg, ami tovább tudná keringetni. Ugyan úgy , mint a szivattyu a kerticsapnál, ha levegot kap, nem tud szivni. Folyadékot, és levegőt más más fizikával mozgatunk.
2009. júl. 21. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/14 anonim válasza:
89%

Csak akkor okoz problémát egy szervezetbe került buborék, ha annak térfogata eléri a 20 ml-ert.

A véragygáton nem jut át így az agyban nem lesz probléma de a karokban okozhat zsibbadást. A kis erekt a buborék felületi feszültsége miatt elkerüli mivel nem tud szétesni olyan könnyen a buborék.A vérbe nem oldódik bele az oxigén mivel ott csak a hemoglobin tudná felvenni de annak már az egész felülete abszorbeálódott így arra már nem fér rá.

Ja és mondjuk ha inzulint kell használnod és szövetbe adtad be akkor nincs gond mert majd fáj 3-4 napig aztán elmúlik.

Ha 20ml levegőnél több kerül a szervezetedbe akkor azonnal menj orvoshoz!

2012. márc. 24. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
89%

Ha 20ml-s légbuborék kerül a vérbe akkor már ne menj orvoshoz,szerintem pár perc után meghalsz,ha mozogni kezdesz még gyorsabban.

Igazából a vér egy hermetikusan lezárt rendszer,az ereidben vákum van,ergó ha injekcióval légbuborékot hoznak létre meghalsz,mert a szívhez ér és az azonnal leáll.

Ha meg agyhoz elzárja a fő vénákat az agy felé,ezáltal az agyhoz szükséges vérmennyiség nem jut el és az agyal leáll,aztán a légzésed is és meghalsz.

2014. jún. 4. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!