Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Hogy működik az alábbi 1...

Hogy működik az alábbi 1 gombos logikai ki-be kapcsoló áramkör?

Figyelt kérdés

[link]


Valaki el tudná nekem magyarázni?

Logikai kapukkal tisztában vagyok, tanultam is, de ez most valahogy nem esik le.



2012. júl. 25. 17:30
 1/2 anonim ***** válasza:

A kapuk értelem szerűen NAND kapuk. Működésükkel tisztában vagy.

A bal felsőt nevezzük A kapunak, a bal alsót B-nek. A bemeneteik össze vannak kötve, így az egyes kapuk inverterként üzemelnek. Továbbá bemeneteik egymás kimenetére vannak kötve. Gondolatban vegyük sorba, mi történik. Alap esetben mondjuk A kapu bemenetei "0" szinten vannak ---> kimenete "1" szinten van. Ebből kifolyólag B kapu bemenetei "1" szinten vannak ---> kimenete "0" ---> A bemenetei "0" szinten vannak. A kör bezárult, nem kerültünk ellentmondásba ---> az állapot stabil. Eközben A kimenete az 1Megán keresztül feltölti a kondenzátort "1" szintre. Gombnyomásra A bemeneteit rákötjük a kimenetével azonos logikai szinttel megegyező kondenzátorra. B kapu kimenete a 100K-n keresztül ez ellen nem sokat tud tenni. A kapu állapotot vált ---> B kapu is állapotot vált. Majd a kondenzátor A kimenetének logikai szintjére való feltöltődésekor (kisülésekor) ismét nyomhatjuk a gombot. Fontos, hogy a B kapu kimenetéről jövő ellenállás sokkal kisebb legyen, mint A kapu kimenetéről jövő, mert ezzel akadályozzuk meg, hogy a gomb nyomva tartására ne oszcilláljon be az áramkör. Ha megcseréled a két ellenállást, akkor folyamatos gombnyomásra egy idő után az RC időállandónként váltakozni fog a kimenet.

2012. júl. 26. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
óó köszönöm szépen, így már megvan. :D
2012. júl. 26. 18:35

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!