Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Mennyi hélium gáz kell egy 1...

Mennyi hélium gáz kell egy 1 kg-os test felemeléséhez?

Figyelt kérdés
Illetve, milyen gázok lennének még erre alkalmasak, amik hétköznapi embereknek is elérhetőek?!
2012. júl. 13. 08:50
1 2
 1/12 Tom Benko ***** válasza:

Arkhimédész törvénye alapján meglehetősen egyszerű kiszámolni. Segítek: mg=\rho_{lev}V_{He}g

Gyakorlatban egy picit kevesebb kell, mert a testnek is van kiterjedése, de a nagy sűrűségkülönbség miatt ezzel nem kell számolni.

2012. júl. 13. 10:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
Tehát? :D sajnos én ezt a képletet nem értem. Hány liter? (azért kérdezek litert mert lufis oldalakon úgy láttam, hogy literben adták meg)
2012. júl. 13. 10:27
 3/12 anonim ***** válasza:

Tom Benko:


Szerintem a gyakorlatban inkább kicsit több hélium kell, mert a léggömbben a hélium kismértékben ugyan, de összenyomódik, vagyis csökken az általa kiszorított levegő súlya.

2012. júl. 13. 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
Nem volt róla szó, hogy léggömbben van a hélium. Egyébként könnyen ki lehet számolni. Ha nem számoljuk bele a levegő felhajtóerejét testre, akkor 10 N-nal kell felfelé húzni a testet, vagyis valamennyi levegő súlyának 10 N-nal többnek kell lennie mint ugyanannyi héliumnak.
2012. júl. 13. 11:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

Négyes: Igazad van, lehet tenni a héliumot vasládába is. :D


Ha a kérdés az lett volna, mennyi hélium felhajtóereje egyenlő 10N-nal, akkor jogos lenne a megjegyzésed. De mivel a felemelés egy elég konkrét gyakorlati dolog, figyelembe kell venni a gyakorlati körülményeket, ekkor pedig még mindig a léggömb a legegyszerűbb és legkönnyebb "edény". Persze ettől még okoskodhatsz, ha az a célod.

2012. júl. 13. 13:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
Milyen gyakorlati körülményeket? Az az egy dolog van, hogy a testre is hat a levegő felhajtóereje, más nem. És nyilván nem vasládára gondoltam, hanem például egy zacskóra, amiben nem nyomódik össze a levegő.
2012. júl. 13. 13:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
És a számolás V*1,3=V*0,18+1, ebből V=0,89 m^3.
2012. júl. 13. 13:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 A kérdező kommentje:

Nem, amúgy nem lufiba szeretnék héliumot.

Engem csak az érdekelt volna, hogy ha egy kg akármit fel szeretnék emelni, ahhoz hány liter hélium gáz kell. Olyan valami amiben lehet tárolni a gázt, de egyébként nem lufi.

Úgy kell elképzelni, mint egy mini léghajót.

2012. júl. 13. 19:39
 9/12 anonim ***** válasza:
A gázt persze többféle edényben tárolhatod. Kis súlyokhoz a lufi a legegyszerűbb, de természetesen lehet nem táguló ballon is (nagyobb terheknél csak ezt alkalmazzák) vagy merev vázas léghajó, mint a zeppelinek, persze kicsiben.
2012. júl. 13. 20:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Tom Benko ***** válasza:

@3: Sőt, a héliumot tároló testnek is van némi saját térfogata. Érdemes lenne összevetni a számítást és a tapasztalatot.

@Kérdező: Pontosan mi az, amit nem értesz?

2012. júl. 14. 08:19
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!