Ha a hűtőszekrény a hátsó fekete rácsokon adja le a meleget, minek toljuk be azt a részét a falhoz?
Azért, mert az a rács nagyon sérülékeny. Vékonyfalú csövekből áll, könnyen hajlik, kilyukad a cső, aztán elszökik a hűtőközeg. Ha az elejére szereled, biztos, hogy egy héten belül beleakadsz és letéped a hűtőajtóról (de ha nem, akkor is flexibilis csövek kellenek, amik lehetővé teszik, hogy kinyisd az ajtót és lehet, hogy azok adják meg magukat). Ha meg a tetejére teszed, akkor az első adandó alkalommal, mikor felteszed a robotgépet/cipősdobozt/bármi mást a hűtő tetejére, sikerül tönkretenned a hőcserélőt.
Valóban jobb lenne a hatásfok, ha nyitottabb helyen lenne a hőcserélő, de mivel sérülékeny és ő maga is sérülést okozhat (tud ám sütni elég rendesen), ezért el kell dugni, hogy hosszú életű lehessen. Inkább úgy méretezik, hogy még a fal felé fordítva is tudjon hőt leadni és olyan tartókra szerelik, amik nem engedik, hogy "koppig" be lehessen tolni a falhoz. Ha megfigyelted, biztosan láttad, hogy marad hely a fal és a hőcserélő, illetve a hűtő hátfala és a hőcserélő közt is. Ez így biztonságosabb.
Nekem is olyan (No Frost rendszerű, bár ez független a hőleadás módjától) hűtőm van, amelynél hátul ventilátor hűti a zárt térben lévő hőleadót.
Szerintem elég sérülékeny lenne a hőleadó, ha flexibilis vezetéken ki lehetne vezetni az épületen kívülre. Na meg igen kevés lakásban lenne erre lehetőség.
Amit házilag meg lehet csinálni, az az, hogy a kompresszorral párhuzamosan bekötsz egy kisebb ventilátort, amely alulról ráfújja a hideg levegőt a hűtőrácsra. A nyári kánikulában ez jelentősen csökkentheti a hűtő fogyasztását, mivel javítja a hatásfokot.
Fordítva is berakhatod, akkor is remekül hűt, de ha az ajtó van a fal felé fordítva, akkor sokkal nehezebb kiszedni belőle a sört. És hülyén is néz ki. :)
Komolyabbra fordítva, hátul is jár a levegő. A meleg levegő ugyanis felszáll, és alulról hidegebb megy a helyére. semmit sem nyernél azzal, ha máshová tennéd a rácsot.
"azzal ventilátoros trükkel jól felfűtöd a helyiséget"
Nem éppen. Először is csak kánikulában kell használni, ami most is van. Másodszor nem kell 40-60 wattos, bőven elég 10 watt, jól irányítva. A ventilátormotor valóban hőt ad le, viszont a hűtőrács szellőzésével javul a hűtő hatásfoka, jobban fog hűteni és nem fog éjjel-nappal folyamatosan járni a kompresszor - ez energiamegtakarítás és növeli a kompresszor élettartamát. Ezért lesz leolvasztási ciklus (hagyományos hűtőnél), nem képződik vastag dér a hűtőlemezen, ez ismét a hűtő fogyasztását csökkenti. A nyereség bőven meghaladja a 10 wattos ventilátor fogyasztását és hőtermelését.
Persze nem kötelező elhinni, nem akarlak meggyőzni. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!