Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért nem mondja be a Meteorol...

Miért nem mondja be a Meteorológiai Intézet hogy mennyi nap-és szélenergia érkezik az országba?

Figyelt kérdés
Elsôsorban a tudatosítás szempontjából.

2012. júl. 7. 16:41
1 2
 11/20 Alaque ***** válasza:
Nekem egy baratom meselte, hogy a szomszedja leszedi a napelemeket a haza tetejerol a fent emlitett okok miatt. Ez vagy 6-7 eve volt. Persze lehet, hogy ez mar az "ismerosom ismerose meselte" kategoria :D
2012. júl. 9. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Igen, ez lehetséges probléma mert a nap annyira felmelegíti a vizet hogy forrni kezd. Tudatlanul ne kezdjen senki sem foglakozni ezzel. De mire van a magyar kiképzés? Rengeteg itt a kreativ munka/találmányok stb lehetôsége. Kik foglakoznak ezzel?
2012. júl. 9. 13:19
 13/20 anonim ***** válasza:

Nyolcadik: Jelenleg tényleg nem éri meg, talán csak akkor, ha sikerül állami támogatást szerezni. Persze így is csak az egyénnek érheti meg, társadalmi méretekben ráfizetés, mert az állami támogatást a te meg az én adómból adják.


Ezen az oldalon:


[link]


olvasható egy tavalyi számítás. Eszerint állami támogatás nélkül a 2,640,000 Ft beruházás 9.6 év alatt térül meg, utána a 25 év lejártáig még 5.85 milliót termel. A számítás figyelembe veszi a napelemek öregedését (kérdés, korrekt-e az évi 0.09%-os csökkenés, szerintem az 1% reálisabb lenne) és az áram árának várható évi 7%-os emelkedését. A beruházás nettó hozama tehát 5.75 millió, mivel a végén a cuccot ki lehet dobni.


Igen ám, de ha a 2,640,000 pénzt befekteted 7%-ot hozó kötvénybe, akkor 25 év alatt lesz belőle kamatos kamattal (a hozamot újra befekteted) 14,328,000 forint, beleértve a kezdeti 2.64 milliót is.


Ha csak 5%-os kamatra fektetsz be, akkor is a végén lez 8.93 milliód, szemben a napelem 5.75 milliós hozamával.


Tehát csak akkor érné meg a napelembe beruházni, ha a 2,64 milliódat 3.3%-nál rosszabb hozammal tudnád befektetni.

2012. júl. 9. 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 A kérdező kommentje:

Vannak külömbözô gazdasági egységek. Persze hogy kell az államnak is egy ilyenfajta számítás a befektetések eldöntéséhez. (Ehhez is van különben EU-forrás (de ezt nem tudom hogy Magyaron van-e)).


De én mégsem ezen a szinten gondolkodom most. Mert úgye azt szeretném hogy a Meteorologiai Intézet a hömérséklet mellett a bejött napenegia mennyiségét is tüntesse fel.

Vegyük akkor Dombóvárt mint példát.

Ott van néhány gondolkodó és lássa a térképen hogy milyen nagy a pazarlás. Mi lenne ha a napenergia egy részét arra használnánk fel - gondolja - hogy melegítsük fel a vizet (áram és gáz használata helyett). - Mennyit lehetne sporolni ezen? És mindjárt beindul egy hasznos gondolkodás ezen a szinten is. - Eddig úgy számoltak mintha a napenergia nem létezne és ha lézik is akkor csak problémakat (nagyobb áramfogyasztást) okoz.


Ugyanezt látja egy saját házban lakó és ô is gondolkodni kezd... Hát mindez ingyen jön(!), itt talán tenni is lehetne valamit...

2012. júl. 9. 19:35
 15/20 anonim ***** válasza:

"azt szeretném hogy a Meteorologiai Intézet a hömérséklet mellett a bejött napenegia mennyiségét is tüntesse fel."


Nincs értelme, mert ez szinte négyzetkilométerenként változik. Ami érdekes, az az évi napsütéses órák száma, mert ez elég jól és pontosan ábrázolható térségenként, s a megtérülési számításokhoz is ez szükséges. Ez viszont ezernyi helyen megtalálható. Persze egy szmogos városi területen maga szmog sokat elnyel.

2012. júl. 9. 21:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 A kérdező kommentje:

Azt hiszem alaposabban gondolkodol mint én! Hiszen igazad van hogy..., úgy is lehet! De én itt a tudatosításra/serkentésre/felébresztésre gondoltam elsôsorban - de ez talán nem a MI feladata.

De mert amint azt a rokonaimnál is észrevettem hogy, az a gondolat hogy az energián hogyan is lehetne spórolni fel sem merûlt, akkor.... - Gondoltam vannak kreatívabb emberek is...

2012. júl. 10. 12:11
 17/20 anonim ***** válasza:

Szerintem semmi gond nincs a figyelemfelhívással, jól teszed, és a kisebb-nagyobb házi barkácsolásokkal gyakran elég sokat el lehet érni. Én is a napokban barkácsolni fogok, a meglévő gyári duplaüveges ablakra rászerelek egy harmadik ablaküveget. Az üveg semmibe nem került, mert szomszéd ablakcseréjéből való, csak a szigetelő-tömítőanyag kerül valamennyi pénzbe. Persze nem vákuum vagy nemezgáz lesz az üvegek között, hanem csak levegő, de ez is biztos jelenteni fog némi megtakarítást télen.


A számítógépemet is szépen belőttem, minimálisan van húzva (nekem így is elég gyors), a CPU feszültségét viszont levittem több mint 10%-kal. Ezzel kb. 20%-kal csökkent a processzor fogyasztása.


De nagyon észnél kell lenni az energiatakarékossági cuccokkal, mert sok esetben több a marketing, mint a haszon. Az ilyenből lesz az a takarékosság, ami soha nem hozza be az árát.

2012. júl. 10. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 A kérdező kommentje:

#17/17


Gondolj arra hogy mi történik majd ha közéjük kerül télen a párás levegô.

2012. júl. 11. 21:43
 19/20 anonim ***** válasza:
A párás levegő már a plusz üveglap felszerelésekor ott lesz. Ráadásul mivel még a nyáron megcsinálom, a nagyobb abszolút páratartalmú meleg levegő kerül az üveglapok közé. A téli hidegben szépen kondenzálódna a pára, ha nem tennék az üveglapok közé szilikagélt. De teszek. :)
2012. júl. 12. 00:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 A kérdező kommentje:

#19/19


Okosan teszed - az eredmény jó lesz!

2012. júl. 12. 13:05
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!