Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Miért van ennyi rákos beteg?

Miért van ennyi rákos beteg?

Figyelt kérdés
Az ismeretségi körömből naponta hallom, hogy xy rákos lett. A kórházak is mindig tömve vannak.
2012. júl. 4. 13:46
1 2
 1/11 anonim válasza:
63%
Egyreszt mert az emberek stresszesek es minden hulladekot megesznek/magukra kennek. Masreszt ez egy nagyon jo biznisz a gyogyszeriparnak. Szereny velemenyem szerint, akkor irod ala a halalos iteleted, amikor elmesz a dokihoz rakot diagnosztizalni. Irhatja barki, hogy buta vagyok, de nezzen utana h a kemoterapias kezelesek mennyire hasznosak. Az eleteden kell valtoztatni. A tranzzsirokat olyan ivben kerulni ahogy csk lehet. Az elfojtasok szinten rakot okoznak. Ha nem lehetek onmagam, inkabb haljak meg. Tudom hogy ez nem rad vonatkozik, ez igy altalanosan a velemenyem.
2012. júl. 4. 13:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
92%

A kérdést nyilván úgy érted, hogy miért van sokkal több rákos beteg, mint régen (mondjuk a közékorban, vagy 100 éve).


Ehhez először is tudni kell, hogy régen ezt a betegséget nem mindig ismerték fel, így nem tudjuk, hogy valójában mennyi volt régen a rákos betegek aránya. Még 50 évvel ezelőtt se ismerték fel a rákot olyan korán, mint ma, így voltaképpen a több rákos ember sok esetben nem azt jeletni, hogy TÉNYLEG több a rákos, hanem hogy több ember esetében jövünk rá, akik aztán elmennek kezelésre, stb stb. Régebben ezeknek a rákos embereknek egy része úgy halt volna meg pl autóbalesetben, hogy rá sem jön, hogy rákos.


A másik ok, hogy a rák tipikusan időskori betegség (ami nem jelenti azt, hogy fiatalok nem kapnak, csak nem olyan gyakran). Minél tovább él valaki, annál valószínűbb, hogy előbb-utóbb rákja lesz. Ha 100 vagy 120 évig élnénk, akkor már mindenki rákos lenne. Tehát mivel régen az emberek meghaltak éhezés, háború, járvány vagy szívinfarktus miatt, addig ma ezeket mindet kivédtük (itt a nyugati társadalomra gondolok), maradt tehát a rák. A rák egy megelőzhetetlen betegség, nincs ellene sem oltás, sem egyéb védelem, és még alacsony kockázatú életvitel mellett is kialakulhat, csak nyilván kisebb eséllyel. De ez nem jelent 0% esélyt. Tehát ha valaki sokáig él, egészségesen (tehát nem viszi el a szíve 60 évesen), akkor paradox módon jó eséllyel rákos lesz 80 éves korára. Nyilván mivel öregkori betegség, ezért ha egy társadalomban nő az örgek aránya, akkor nő a rákosok aránya is.


Még azt is megjegyezném, hogy mivel többen vagyunk, mint mondjuk 200 éve, ezért még ha a betegség aránya a társadalomban ugyanakkora is lenne, még akkor is több embert jelentene.

2012. júl. 4. 14:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 Antimod ***** válasza:
79%

Mindkét hozzászólóval egyetértek. Egy bizonyos amerikai tudós(?) nemrég mutatta ki statisztikailag, hogy a mezítláb földön járás(!) csökkenti a szabadgyökök számát a szervezetben. Minél inkább elszakadunk a természetes életmódtól, minél inkább mesterséges környezetbe helyezzük magunkat, annak annál több a hátulütője.


Említeném még emellett a környezetszennyezést, a dohányosok magas számát, valamint a káros pszichikai hatásokat (depresszió, reménytelenség). Sajnos ezek együtt mind hozzájárulnak a betegek magas arányához.

2012. júl. 4. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
Más betegségek visszaszorítása miatt meghosszabbodott a várható élettartam. A rák főként az idősek betegsége, de a környezetszennyezés és az önpusztítás is hozzájárul.
2012. júl. 4. 17:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 Smartguy86 ***** válasza:

Régen is biztos volt sok rákos, csak nem tudták, hogy az rák. Pl mennyi füstöt és mérgező anyagot szívtak azok, akik nyílt lánggal fűtöttek otthonukban? Aztán lehet, hogy rásütötték az illetőre, hogy elvitte a "tüdőbaj". Hogy mitől volt azt nem tudni.


Egyébként az, hogy ismeretségi körödben ez feltűnt, nem azt jelenti, hogy több lett a rákos, hanem az, hogy az ismerőseid pletykásak és imádnak csámcsogni más baján/halálán... ami azért elég szomorú.

2012. júl. 4. 17:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 Antimod ***** válasza:
Egyébként az Egyesült Államokban évekkel ezelőtt komoly dohányzásellenes kampány indult meg. Idén lett ennek mérhető eredménye: szignifikánsan csökkent a rákos esetek száma. Pedig ott aztán vannak elhízottak még mindig bőven... Szóval apró, céltudatos lépésekkel lehet eredményeket elérni. Másik jó példa Finnország, ahol a szív- és érrendszeri betegségekkel vették fel sikerrel a küzdelmet, igaz, ehhez évtizedek kellettek, és egy baromi szigorú táplálkozási reform (felvilágosító kampányok, adórendszerrel kedvezés az egészségesebb élelmiszereknek, iskolai étkeztetés megújítása stb.).
2012. júl. 4. 19:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Igen, régen tényleg az volt, hogy rosszul volt, még rosszabbul volt, meghalt, ki tudja, mitől?


Ma meg már egyre korábban és korábban fel tudjuk ismerni a betegséget. Sok esetben van, hogy a szervezet maga legyőzné, tehát lehet, hogy az adott beteg sohasem lenne tünetes, ma meg egy rutin szűrővizsgálaton kiderül, hogy beteg. Harminc éve meg nem számított volna se betegnek, rákosnak meg végképp nem.

2012. júl. 4. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 Smartguy86 ***** válasza:
36%

Meg Új-Zéland, ahol az itteni árak 10x-esébe kerül egy doboz cigi. Sokakat elriaszt, a tehetős függők persze veszik, de a statszitikákban kimutatható, hogy javult a helyzet bőven.


Itt se ártana. Ahogy látom mostanában, a dohánylobbi igencsak tagbaszakadhatott világszinten, mert régen el nem tudtam volna képzelni, hogy bizonyos helyeken tilos legyen rágyújtani - főleg a szórakozóhelyeken. Én azt mondom, hogy a cigi kerüljön több ezer forintba (persze az adótartalmát kell megnövelni), így akinek nagyon muszáj, az majd spórol rá, akinek meg nem, az ne mások pénzén akarjon kórházban tölteni egy csomó időt...

2012. júl. 5. 07:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
10%

"Meg Új-Zéland, ahol az itteni árak 10x-esébe kerül egy doboz cigi. Sokakat elriaszt, a tehetős függők persze veszik, de a statszitikákban kimutatható, hogy javult a helyzet bőven.


Itt se ártana. "



Csakhát ők picit előrébb tartanak, mint mi...:D

2012. júl. 5. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 Alaque ***** válasza:
38%

A dohanyzas nem okoz feltetlenul rakot. Nem egy embert ismerek, aki evtizedeken at dohanyzott es megsem lett rakos. Persze, nem egeszseges cigizni, de jocskan fel van fujva a dolog.

Egyebkent elso es masodik valaszoloval is egyetertek.

2012. júl. 8. 01:06
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!