Kezdőoldal » Tudományok » Alkalmazott tudományok » Tényleg lehet nulla költséggel...

Tényleg lehet nulla költséggel vizet lefagyasztani? Valóban működhet 15 wattos fogyasztással egy jó teljesítményű klíma?

Figyelt kérdés

Úgy tűnik, a zseniális műszaki ötletek kincsesbányájára bukkantam a [link] blogban, ezúttal ebben a bejegyzésben: [link] igy-keszul-a-barkacs-legkondi-jeghutes-kanikula-csinald-magad . Részlet a bejegyzésből:


"Az átlagos 2,6 kW teljesítményű légkondicionáló készülékhez képest a jégklíma óránként 15 wattot fogyaszt, valamint 1,5-3 kilogramm jeget. A nappal elolvadó hűtővizet éjszaka újra lefagyaszthatjuk, ami lényegében nulla pluszköltséget jelent, hiszen a hűtő-fagyasztó amúgy is üzemel."


Az "óránként 15 wattos fogyasztást" most ne feszegessük, bár ez is komoly dolog. De megdöbbentő a klímagyártók felelőtlensége, amiért a cikkben leírt energiatakarékos megoldás helyett 2+ kW-os energiazabáló klímákat sóznak ránk, amikor sokkal olcsóbban is megoldható lenne a lakások hűtése.


Vagy esetleg sántít valami az egészben?



2012. jún. 27. 09:49
1 2
 11/17 anonim ***** válasza:
100%

Jézusom...

Ha valami lehűl, valóban energiát ad át a környezetének.

De a termodinamika II. főtétele miatt nem lehetséges olyan folyamat, hogy a hidegebb test ad át hőt a melegebb testnek, tehát a víz nem tud megfagyni a 40 fokos melegben...

Ahhoz, hogy a hűtőben hideget csinálj energiát kell befektetni, és többet, mint amennyit el tud vonni.

Ha bekapcsolsz egy hűtőt és kinyitod az ajtaját, akkor nem fogja lehűteni az egész helyiséget, hanem csak plusz hőt termel... Ha nem így lenne örökmozgó lenne.

2012. jún. 27. 11:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/17 anonim ***** válasza:
100%

Itt jon be a termodinamika, méghozzá a II. főtétel.


"Kelvin-Planck-féle megfogalmazás (1851., 1903.): A természetben nincs olyan folyamat, amelynek során egy test hőt veszít, és ez a hő munkává alakulna át."


Ugyanez lenne egy test, ami kihűti magát, és az így leadott energiát munkavágzásre (áramtermelés) használnánk.


Sajnos a dolog úgy működik, hogy egy hőszivattyúval (hűtüszekrény) melegíteni kell a külső környezetet, hogy a belső hűljön.

2012. jún. 27. 11:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/17 anonim ***** válasza:

Ez ingyen nincs ugyan, de a fagyasztó ha üzemel akkor pluszköltséggel nem jár. Én ennél egy jobb megoldást tudok.

Még nem olyan rég valaki írta hog ásványvizes palackokba 2-3 darabba kell beletenni vizet lefagyasztani és a ventilátor elé tenni őket hogy a hideget fújja. Én poénból kipróbáltam és működik a dolog.

2012. jún. 27. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/17 Silber ***** válasza:
100%

Na akkor tegyük tisztába a dolgokat...

1.: Valóban nem mindegy, hogy 0 költséggel, vagy 0 plusz költséggel. Az általad idézett szövegben a "plusz költség" alatt a felhasznált víz árát jelenti, ami mondhatni bagatell az áramhoz képest.

2.: "Tehát azt mondod, nem nő meg a fagyasztó fogyasztása attól, hogy a nulla fokos vizet le kell fagyasztania mínusz akárhány fokra? Ez tök jó." A hűtők fogyasztása függ attól, hogy mennyi hőt kell elvonnia. Több energia árán lehet megfagyasztani a 90°C-os vizet, mint a 2°C-osat. Ugyanis a hűtőnek el kell vonnia azt a hőt is, ami a 2°C-os és a 90°C-os állapot között van felhalmozódva. A több elvont hő pedig több munkát igényel, nő az áramszámla.

3.: "Egyáltalán miért is kellene energia a víz vagy bármi más lehűtéséhez? Ha a víz lehűl, akkor energiát ad le a környezetének, mivel a hideg víz energiatartalma kisebb, mint a meleg vízé."

Ez így igaz is. De ahhoz, hogy az energia áramlani tudjon, kell lennie egy ún. hajtóerőnek. Ugyanis a víz nem fog csak úgy, önakaratból megfagyni és hőt (energiát) átadni a környezetének, valamivel rá kell kényszeríteni. A kényszer előállítása pedig sokba kerül. Ezt úgy lehet megtenni, hogy körülötte mégalacsonyabb hőmérsékletet állítasz elő, és akkor megindul a hő áramlása.

4.: A telepakolt hűtőben lehet valami, de csak akkor, ha nem hőkapacitású anyagokkal (pl. vízzel) van megrakodva. Ennek az a magyarázata, hogy 1 kg levegő felmelegítése sokkal kevesebb energiával lehetséges, mint 1 kg vízé, ergó előbb fog elindulni a hűtőkompresszor. Viszont az sok energia, mire sikerül a megpakolt hűtőt kellő mértékben lehűteni. Egy életszerű példa, mikor disznóvágáskor bepakolják a húsokat a fagyasztóládába. Ilyen esetekben 2-3 nap is kellhet, mire a sok tíz kilónyi húst lehűti a hűtő. De sokáig ki is bírja, amennyiben nem kap áramot a fagyott áru.

2012. jún. 27. 19:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/17 A kérdező kommentje:

Silber:


Ebből a mondatból:


"A nappal elolvadó hűtővizet éjszaka újra lefagyaszthatjuk, ami lényegében nulla pluszköltséget jelent, hiszen a hűtő-fagyasztó amúgy is üzemel."


hogyan következtetsz arra, hogy a plusz költség a blogger szerint víz árát jelenti? A magyarázat (vagyis hogy a fagyasztó amúgy is üzemel) nem erre utal. Hiszen a blogger épp azt nem veszi észre, hogy a fagyasztó fogyasztása két összetevőből áll:


a. A külső és a belső hőmérséklet különbsége és a szigetelés hővezetése által meghatározott hőáramlás kompenzálása. Ez elvileg független attól, mennyire van megpakolva a hűtő, a gyakorlatban a hűtő kialakításától igen kis mértékű függés lehetséges: pl. a dugig telepakolt hűtőben a beletett cucc elfedheti a hűtőlemezeket, No-Frost rendszerű fagyasztóknál pedig a hűtőlevegő áramlását akadályozhatja.


b. A bepakolt magasabb hőmérsékletű anyagok lehűtése. Ez a fentieken túlmenően csak további energia bevitelével végezhető el.


Szóval a blogbejegyzés fizikai és gazdasági képtelenségek halmaza. Fizikai azért, mert nem igaz, hogy pluszköltség (= plusz energia bevitele) nélkül visszafagyasztható a felmelegedett víz. Ez ellenkezne a második főtétellel. Gazdasági pedig több okból is:


1. Egy óránként 1.5-3 kg víz lefagyasztására alkalmas fagyasztó sokkal többe kerül, mint egy légkondi. Még annál is többe kerül, mint egy normál háztartási fagyasztó és egy inverteres klíma együtt.


2. A fagyasztó sokkal rosszabb hatékonysággal működik, mint egy bármilyen klíma, főleg pedig mint egy inverteres klíma. Ennek egyik oka az, hogy a fagyasztó sokkal nagyobb hőmérséklet-különbséget hoz létre, mint a klíma, ezért ugyanannyi hőmennyiség elvonása csak több energiabefektetéssel lehetséges. Ez egyenesen következik a Carnot-tétel megfordításából. A másik oka pedig az, hogy a klímákkal ellentétben nem sok inverteres fagyasztó létezik, a szakaszos működés pedig tovább rontja a hatékonyságot. A harmadik ok az, hogy a fagyasztó a lakásban adja le a hőt általában sima konvekciós hűtéssel, míg a klíma a kültéri egységben, forszírozott hűtéssel. Ez szintén a klíma javára szól a hatékonyság szempontjból.


Tehát a reménybeli használó vesz a klíma áránál sokkal, de sokkal drágább nagy fagyasztót, itt máris bukik egy nagyot. Ezután a fagyasztóban lehűti a vizet (hőt von el), amit rosszabb hatékonysággal, tehát drágábban végez el a fagyasztó, mint a klíma, itt bukik még egyszer.

2012. jún. 27. 20:05
 16/17 anonim ***** válasza:

Egyébként igen, ezt akartam még írni, hogy megnézem melyik háztartásban van olyan hűtő, ami óránként 3 kg vizet megfagyaszt...

Nálam maximumra állítva 10 db jégkockának is órák kellenek...

2012. jún. 27. 20:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/17 anonim ***** válasza:

Kérdező, röviden összefoglalom neked.


- ezzel a készülékkel addig leszel boldog, amíg más készíti a jeget neked. Akkor sem sokáig, mert az elpárolgó jég felemeli a páratartalmat, így nem fogsz tudni izzadni, és egy idő után úgy érzed majd, hogy meghalsz.


- amikor elkezded a keletkezett vizet hűteni, a pénztárcád úgy apad majd, mint az előbb a jég.

Ráadásul a hűtőgépet (ami egy nagy batár lesz amúgy is) a növekvő használat miatt sűrűn javíttatnod is kell majd.

2012. jún. 28. 00:18
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!