Tényleg lehet nulla költséggel vizet lefagyasztani? Valóban működhet 15 wattos fogyasztással egy jó teljesítményű klíma?
Úgy tűnik, a zseniális műszaki ötletek kincsesbányájára bukkantam a [link] blogban, ezúttal ebben a bejegyzésben: [link] igy-keszul-a-barkacs-legkondi-jeghutes-kanikula-csinald-magad . Részlet a bejegyzésből:
"Az átlagos 2,6 kW teljesítményű légkondicionáló készülékhez képest a jégklíma óránként 15 wattot fogyaszt, valamint 1,5-3 kilogramm jeget. A nappal elolvadó hűtővizet éjszaka újra lefagyaszthatjuk, ami lényegében nulla pluszköltséget jelent, hiszen a hűtő-fagyasztó amúgy is üzemel."
Az "óránként 15 wattos fogyasztást" most ne feszegessük, bár ez is komoly dolog. De megdöbbentő a klímagyártók felelőtlensége, amiért a cikkben leírt energiatakarékos megoldás helyett 2+ kW-os energiazabáló klímákat sóznak ránk, amikor sokkal olcsóbban is megoldható lenne a lakások hűtése.
Vagy esetleg sántít valami az egészben?
Nem azt írja, hogy nulla költséggel tudod lefagyasztani a vizet, hiszen az csak akkor lehetne, ha kiraknád a minuszokba, ami lássuk be nyáron nemigazán van. Azt írja, hogy nulla "pluszköltséggel", mivel az a hűtő, vagy fagyasztószekrény, amibe éjszakára berakod a vizet megfagyni, amúgy is üzemel. Tehát ez a része nem kamu.
Dante
a fagyaszto sem ingyen fagyasztja a vizet, hanem ha beteszel egy vodorrel, akkor annak megfagyasztasahoz + energia kell, magasabb lesz a villanyszamla
hogy osszessegeben melyik mennyibe kerul, szamolja ki akinek kedve van...
Épp a múltkor került szóba a fagyasztó:
http://www.gyakorikerdesek.hu/tudomanyok__alkalmazott-tudoma..
Engem meggyőztek ezzel:
>>Nem igaz. Épp akkor fogyaszt többet, ha üresen áll.
Ez az ÉMÁSZ-ELMÜ oldalán felsorolt energiatakarékossági tanácsok közt szerepel:
"Minél jobban telepakolja hűtőjét annál jobb lesz hatékonysága, mivel több minden tárolja el a hideg levegőt. Ha éppen nincs tele hűtője, az üres helyeket töltse fel vizespalackokkal, így is spórolhat! " <<
Szóval ha még jeget is fagyasztasz benne, akkor akár kevesebbet is fogyaszthat.
igen, ha mindig meg van pakolva vizzel a fagyo, es csak cserelgetve van, akkor az nem igenyel sok aramot
meg az kene hozza, hogy gyorsan lehessen cserelni a jeget
#4 és #5! Ne keverjük a szezont a fazonnal! Ha üresen áll, akkor többet fogyaszt annál, mintha teletömve áll, és minden ami benne van LE VAN FAGYASZTVA!
Ott a kérdés az volt, hogy van-e többlet energiaköltsége annak, ha eleve hideg dolgot tárolunk benne.
Ha meleg dolgot fagyasztunk, az már egészen más kérdés. Egyébként kiszámoltam az energiaigényét 10 liter vízre, ennek lefagyasztása +30 fokról -20 fokra kb 1,5 kWh, ha a hűtő hatásfoka 100%. (Sose annyi, de sajnos nem találok rá adatot.) Ez azt jelenti, hogy a ha a jégklíma mondjuk 2 kiló jeget használ el óránként, akkor azt 300 W rejtett teljesítménnyel teszi, ha a hűtő hatásfoka 100% volna. Ha csak 50%, akkor mindjárt 600 W. Persze ez még mindig kevesebb, mint 2600 W, de vajon a klíma folyamatosan felveszi azt a 2600 W-ot, vagy szakaszosan?
Ehh, gimnáziumi fizika...
"Vagy esetleg sántít valami az egészben?"
Az tényleg ennyire nehéz hogy egy 35fokos levegő energiatartalmát mekkora enenergiával lehet egy helyiségben 25 fokra levinni? 3kg jég óránként? Ez nem sántít?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!